balkon

Meble z palet - Jak przygotować palety !

piątek, czerwca 06, 2014


Witajcie Kochani, dawno mnie nie było, maj minął jak szalony, a wpisy pojawiły się tylko dwa :) Obiecuję poprawę :). Wracając do tematu euroPALET - ulewne deszcze zmoczyły moje palety i pracę nad meblami na balkon musiałam przełożyć. Jednak dziś pozostaję w temacie i dla wszystkich oczekujących relacji przygotowałam coś w zamian - a mianowicie opis w jaki sposób krok po kroku przygotować palety aby stanowiły podstawę do stworzenia niezwykłych sprzętów do naszych wnętrz, balkonów i ogrodów. Mimo, że zdaję sobie sprawę, że dla niektórych będą to oczywiste oczywistości zdecydowałam się na ten post w momencie gdy sama szukałam wiadomości jak zabrać się za wykonanie takich mebli. To będzie moje pierwsze zetknięcie z tematem palet i nie jest to tak łatwe jak myślałam na początku - na przykład wystarczy przykręcić kółka i stolik gotowy. Niestety nie, ten moment poprzedzony jest kilkoma etapami  przygotowań, a oto i one:


1.  SUSZENIE i CZYSZCZENIE

Palety to materiał, który zwyczajowo leżakuje na zewnątrz i nie jest chroniony przed wilgocią. Na początek musimy sprawdzić czy palety, które są w naszym posiadaniu są idealnie suche, jeśli tak nie jest, to najlepiej umieścić je w przewiewnym pomieszczeniu gdzie spokojnie będą sobie schły. Kolejny krok to dokładne oczyszczenie naszych drewnianych platform najlepiej przy użyciu twardej szczotki czy szorstkiej gąbki.
2.  SZLIFOWANIE
Teraz gdy mamy suchutkie i czyste palety przechodzimy do etapu, który troszkę mnie przeraża, a jednocześnie nie mogę się go doczekać, a mianowicie - szlifowanie, polerowanie z wszelkich nierówności i niedoskonałości nasze przyszłe meble. Możemy to wykonać ręcznie przy użyciu papieru ściernego jednak jest to bardzo czaso- i energio- chłonne. Dużo łatwiejsza wersja to zastosowanie w tym celu szlifierki.  Jest to konieczne ponieważ palety wykonane są z desek o niewygładzonej powierzchni, użytkowanie w takiej formie palet jako mebli nie jest możliwe, o taką powierzchnię łatwo uszkodzić materiał lub się skaleczyć.


 3. WYPEŁNIANIE
Etap ten dotyczy głównie stolików. Wszyscy wiemy, że powierzchnia palet nie jest jednolita, a aby stolik był funkcjonalny powinien posiadać jednolitą powierzchnię umożliwiającą utrzymanie się postawionych na nim elementów. Tutaj najprostsze rozwiązanie to wypełnić deskami istniejące szczeliny, co polecam również ze względów estetycznych. Istnieją również inne rozwiązania takie jak na przykład nałożenie jednolitej płyty na blat, albo bardzo popularna i również estetyczna wersja - nałożenie szkła dopasowanego idealnie na wymiar danej palety. Rozwiązanie ze szkłem jest bardzo efektowne jednak moim zdaniem najlepiej sprawdza się jedynie we wnętrzach.


 4. IMPREGNACJA i MALOWANIE

Ostatnim etapem przed "przykręceniem kółeczek" jest impregnacja i malowanie na wybrany przez nas kolor naszych wyszlifowanych palet. W tym celu możemy użyć specjalnych lakierów, bejc, farb do drewna z impregnatem nadających drewnu wybraną barwę - obecnie na rynku jest bardzo duża gama możliwości. Wprzypadku gdy mają to być meble z przeznaczeniem na balkon lub taras musimy szczególną uwagę zwrócić na właściwości środków impregnujących lepiej zdecydować się na produkt droższy o lepszej jakości niż za rok powtarzać malowanie :).


Teraz z tak przygotowanych palet spokojnie możemy zacząć szaleństwo z powstawaniem nowego wyposażenia naszych przestrzeni :). Pierwotne przeznaczenie europalet to platformy ułatwiające transport różnego rodzaju materiałów, a nie meble. Dlatego trzeba włożyć niewielki, ale wysiłek aby efekt był zadowalający i cieszył nas na długi czas do czego gorąco zachęcam.

    źródło zdjęć: Pinterest

    You Might Also Like

    24 komentarze