design

ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2014

poniedziałek, października 27, 2014Październik to zdecydowanie miesiąc należący do miasta Łodzi ze względu na dwa niezwykłe wydarzenia kulturalne i to jedno po drugim, 9-19/10 Łódź Design Festival oraz 22-26/10 Fashion Week Poland. Co mają ze sobą wspólnego oprócz miejsca, w którym się odbywają - otóż słowa kluczowe: PROJEKTOWANIE i PROJEKTANCI. Bez nich nie odbyłoby się żadne z tych wydarzeń, a dlaczego? Czyjeś dłonie musiały stworzyć dzieła wystawiane pod ocenę czujnego oka znawców i pasjonatów przybywających na owe festiwale. Jednak jak zapewne zdążyliście się już zorientować nie jest to blog modowy, więc pozostanę jedynie w temacie Łodź Design Festival 2014. Wydarzenie, które zapamiętam na długo za sprawą Meetblogin - weekendu spędzonego w towarzystwie fantastycznych kobiet o czym pisałam tutaj. "Czy projektowanie rzeczywiście może wnieść wartościowy wkład do procesu budowania Nowego Lepszego Świata w przyszłości czy teraźniejszości?" - na te pytania starali się znaleźć odpowiedź wszyscy przybywający na 8 edycję Łódź Design Festival. Czy im się udało? To już tajemnica pozostająca w sferze indywidualnych odczuć, ale z pewnością nie żałowali swojej wizyty w Art Inkubatorze, w którym znalazło się Główne Centrum Festiwalowe. Niezwykłe otoczenie i wnętrza dawnych zakładów włókienniczych z końca dziewiętnastego i początku dwudziestego wieku będących wspomnieniem Łodzi fabrycznej przekształcone w ośrodek nastawiony na wsparcie sektora kulturalno - artystycznego to dosłownie INKUBATOR dla firm, fundacji i stowarzyszeń rozpoczynających swoją działalność. Drugie Centrum Festiwalowe mieściło się w równie niezwykłej przestrzeni, a mianowicie dawnej Tkalni Marcusa Silbersteina przy ulicy Piotrkowskiej. Znajdowały się tam wystawy make me, must have oraz House Of Tomorrow. Co wśród nich mnie zachwyciło, oczywiście prawie wszystko, gdyż należę do grona pasjonatów. A listę perełek według mojej subiektywnej oceny, w wersji bardzo skróconej, otwiera zwycięzca konkursu make me! ALGAEMY, projekt Studio Blond & Bieber:
Algaemy czyli drukarka analogowa do tekstyliów wykorzystująca właściwości mikroglonów w produkcji pigmentu, który posiada niezwykłą moc, zmienia swoje odcienie pod wpływem czasu i promieni słonecznych. KOLOR ŻYJE! Drukarka działa jedynie przy wykorzystaniu siły ludzkiej nie wymaga dodatkowej energii ani materiałów. Zobaczcie sami - proces tworzenia!

Przechodząc do wystawy House Of Tomorrow,  lampa Milo - Lightovo urzekła mnie całkowicie, a gdy przeczytałam, że z historia jej powstania związana jest z jedną z moich ulubionym książek z czasów szkolnych “Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego to już dopełniło całości: 

Teraz czas na MUST HAVE i zobaczcie czy wygląda to jak domek dla lalek?
Wiem nie wygląda, a jest to Domek dla lalek BOOMINI WOOD (projekt: Adam Kozik oraz Ola Wołczyk), który nie jedna z nas widziałaby w pokoju swoich córek i sama przysiadła z wielką ochotą do wspólnej zabawy :)

Sofa i Fotel October, projekt: Hilary Birkbeck, jakaż trafna nazwa idealnie wpasowała się w czas festiwalu.


Kolejny fotel, który przykuł moją uwagę spośród Wystaw Towarzyszących to 366 Concept Design & LifeStyle w nowej odsłonie, legendarny fotel projektu Józefa Chierowskiego.

I wracając do budynku Art Incubator, gdzie mieliśmy między innymi możliwość podziwiania wystawy NASZ, to kolekcja Studia Rygalik obok, której nie można było przejść obojętnie, przykuwała uwagę zwiedzających od najmłodszych po najstarszych. A myślę, że klucz tkwi w jej prostocie formy i materiałów z jakich jest wykonana - po prostu "bez nadmiaru i udziwniania".

I już na koniec muszę wspomnieć jeszcze o Strefie Testów, która została przygotowana przez grupę projektową Tabanda. Ideą tego miejsca było przekazanie zwiedzającym "jak pod wpływem wyobraźni i pracy własnych rąk surowiec przekształca się w formę" i powstają projekty. A w największym skrócie hasło Strefy Testów to oswajamy tworzywa: DREWNO, PAPIER, TEKSTYLIA i METAL, a tak się prezentowała:
Podczas tegorocznego Festiwalu oprócz przygotowanych wielu wystaw, na zwiedzających czekały atrakcje towarzyszące w postaci licznych wykładów, warsztatów, został przewidziany bogaty program edukacyjny dla dzieci, a także Noce Otwartych Pracowni. Jeśli ktoś się nie skusił w tym roku to koniecznie zajrzyjcie do Łodzi podczas przyszłej 9 edycji Łódź Design Festival w końcu "to obecnie najważniejsze wydarzenie związane z projektowaniem w Europie Środkowo-Wschodniej."You Might Also Like

2 komentarze