Co to jest inteligentny dom?

Od kilku już lat coraz częściej można w mediach usłyszeć o inteligentnym domu. To co pierwsze przychodzi nam na myśl to z pewnością to, że ma to związek z nową technologią. Jednak tak na prawdę mało osób do końca wie czym tak właściwie jest inteligentny dom. Można sobie zadać pytanie jakie urządzenia wchodzą tak naprawdę w skład inteligentnego domu i jak to wszystko właściwie działa.

Mówiąc w dużym skrócie inteligenty dom można określić jako połączenie różnego rodzaju systemów oraz urządzeń, których zadaniem jest automatyzacja wielu procesów zachodzących w domu. Jak można się domyśleć taki dom nie może funkcjonować bez internetu. Wszystkie bowiem urządzenia muszą być ze sobą połączone, a do tego domownicy muszą mieć możliwość wydawania komend urządzeniom.

Mogłoby się wydawać, że dom inteligentny to coś niezwykle skomplikowanego. Nic bardziej mylnego. Sam system jego działanie wcale nie jest takie skomplikowane. W większości przypadków do kontrolowania urządzeń domowych wystarczy zwykły smartphone. Za pomocą odpowiedniej aplikacji można włączać i wyłączać urządzenia, ściszać głos w telewizji czy radiu bądź włączać i wyłączać światło. Nie ma zatem nic w tym skomplikowanego. Co ważne, wiele tych z tych czynności można wykonywać poza domem. Wszystko oczywiście dzięki wspomnianemu wcześniej internetowi. Inteligentny dom ma przede wszystkim dwa zadania. Po pierwsze ma poprawić komfort mieszkania, a po drugie ma zwiększyć bezpieczeństwo.

Jak wspomniano już wcześniej na dom inteligentny składa się wiele urządzeń. Zaliczyć można do nich między innymi inteligentne gniazdka. Ich działanie polega na automatycznym włączaniu się oraz wyłączaniu, a także potrafią one monitorować zużycie energii w domu. Inne urządzenie to inteligentne oświetlenie. Jak można się domyśleć dzięki temu urządzeniu można sterować oświetleniem w domu i co ważne można to robić za pomocą zwykłego smartphone’a wyposażonego w odpowiednią aplikację. Kolejne urządzenie składające się na inteligentny dom to inteligentne ogrzewanie. Urządzenie to działa w taki sam sposób jak inteligentne oświetlenie. Za jego pomocą można przy użyciu telefonu regulować temperaturę w domu. Wspomniano już wcześniej o bezpieczeństwie. Inteligenty dom także wpływa na podwyższenie bezpieczeństwa w domu. Wpływ mają na to urządzenia odpowiedzialne na system monitoringu oraz system alarmowy.

Jak zatem widać na inteligentny dom składa się wiele urządzeń. Jednak każdy taki system musi posiadać coś w rodzaju swojego serca. W tym przypadku takim sercem jest centralka inteligentnego domu. Jest to urządzenie, które odpowiada za sterowanie oraz sprawne działanie wszystkich urządzeń wchodzących w skład sytemu. Centrala łączy się ze wszystkim urządzeniami, a dzięki sieci internet domownicy mogą wydawać im konkretne polecania nawet będąc poza domem.

Widać dokładnie, że korzystanie z systemu inteligentnego domu przynosi same korzyści. Przede wszystkim mowa tu o wygodzie i komforcie mieszkania. Na tym przecież zależy nam wszystkim. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację kiedy późnym wieczorem leżymy na łóżku niemal zasypiając i nie musimy podnosić się specjalnie z niego, aby wyłączyć światło. Szybko zrobimy to za pomocą telefonu. A czy nie fajna byłaby sytuacja kiedy już wracając do domu możemy ustalić muzykę, która ma nas przywitać po wejściu do domu? To wszystko sprawia, że w takim domu z pewnością mieszka się bardzo wygodnie i komfortowo. Ale oprócz wygody niezwykle ważne jest także bezpieczeństwo. Tu zwrócić należy uwagę choćby na zaawansowany system czujników. Mogą być to czujniki ruchu lub nawet czujniki ciepła. Jeśli system zauważy coś niepokojącego natychmiast zostaniemy o tym poinformowani. System sprawdza także czy wszystkie drzwi są na pewno zamknięte, a często w razie potrzeby sam potrafi je zamknąć. Mowa była o wygodzie i bezpieczeństwie, ale nie można zapomnieć także o oszczędnościach. Już wcześniej wspomnieliśmy o czujnikach kontrolujących zużycie energii w domu. To oczywiście bezpośrednio przekłada się na mniejsze rachunki za prąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here