Czy dorabianie kluczy to zawsze dobry pomysł

Dorabianie kluczy kojarzy się raczej z dość prostą i niedrogą usługą, którą ślusarz wykona na poczekaniu lub podczas naszych zakupów w pobliskim markecie. Bywa jednak, że zamek jest na tyle nietypowy, że dorobienie do niego klucza jest bardzo trudne lub po prostu nieopłacalne. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wymiana zamka lub wkładki.

Jak wygląda dorabianie kluczy?

Dorabianiem kluczy zajmuje się wykwalifikowany rzemieślnik – ślusarz, który jest odpowiedzialny za wybranie odpowiedniej surówki, czyli takiego klucza bez „ząbków”, który podlega dalszej obróbce. Oprócz tego zadanie ślusarza polega na wykończeniu – czyli pozbyciu się opiłków metalu i doszlifowaniu gotowego klucza. Jest to ważne ze względu na to, że zamki to bardzo precyzyjne mechanizmy i nawet niewielki błąd mógłby skutkować poważnymi szkodami. Dorabianie kluczy polega więc na wybraniu odpowiedniego kształtu surówki, dokładnej obsłudze maszyny i starannym wykończeniu.

Czy dorabianie kluczy się opłaca?

W dużej mierze zależy to od jakości wkładki i ilości kluczy, jakie chcemy dorobić. Bywa, że dysponujemy jednym kluczem do średniej jakości wkładki – wtedy może się okazać, że bardziej opłaci się kupić nową, niż dorobić kilka kluczy do wkładki, która i tak kiedyś będzie musiała zostać wymieniona. Czasem jednak mamy zamontowany wysokiej jakości zamek – lub zamontowany fabrycznie w drzwiach, a jego wymiana skutkowałaby utratą gwarancji. W takich sytuacjach dorabianie kluczy jest rozsądnym rozwiązaniem, nawet jeżeli jest stosunkowo drogie. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy mamy nietypowy zamek – albo o rzadkim kształcie, albo wyposażony np. w technologię magnetyczną, utrudniającą nieuprawniony dostęp – ale i dorobienie klucza. Wtedy znalezienie odpowiedniego ślusarza może stanowić wyzwanie. Na stronie https://zamki.sos.pl/uslugi/dorabianie-kluczy można przeczytać o różnych modelach nietypowych zamków. Jest to jedna z firm o szerokim zakresie usług, ale można znaleźć podobne np. wpisując w wyszukiwarkę „dorabianie kluczy Kraków”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here