Domy pasywne

W ostatnich latach moda na energooszczędność pojawiać zaczyna się również budownictwie jednorodzinnym stąd też potrzeba budynków o charakterze energooszczędnym oraz pasywnym. Największą zaletą tego typu budownictwa są zredukowane do minimum koszty utrzymania takiego domu. Niestety coś za coś, ponieważ o ile koszty użytkowania są znikome, to już koszty budowy wcale do standardowych nie należą i nie są to małe kwoty.

Czym zatem jest dom pasywny i jakie powinien spełniać zatem zadania. Jego najważniejszą cechą jest przede wszystkim bardzo skuteczna izolacja termiczna, a co za tym idzie niewielkie straty ciepła i bardzo małe zapotrzebowanie na energię. Zatem kluczem do sukcesu jest zminimalizowanie strat ciepła i to głównie na tym skupiają się inżynierowie oraz wykonawcy zaangażowani w proces budowy. Istotnym elementem, bez którego dom pasywny nie mógłby się obejść, jest także zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oraz kolektorów słonecznych lub pompy ciepła. W naszym kraju, w którym społeczeństwo jeszcze nie do końca zaznajomione jest z tą technologią, często stawia się na równi domy pasywne z energooszczędnymi. Jest to jednak duży błąd, ponieważ charakteryzują się one całkowicie różnymi parametrami, chociażby współczynnikiem przenikania ciepła dla ścian nośnych. Dla domów pasywnych każdy ze współczynników jest bardziej rygorystyczny. Podsumowując, dom pasywny oczywiście może być i jest energooszczędny, natomiast gdybyśmy mieli odwrócić to zdanie, to dom energooszczędny nie zawsze będzie pasywny. Aby dom pasywny mógł nosić takie miano jego roczne zapotrzebowanie na energię powinno być na poziomie około 15kWh na metr kwadratowy powierzchni. Natomiast domy energooszczędne do ogrzania metra kwadratowego powierzchni potrzebują 50kWh energii. Dla porównania nieocieplony budynek wykonany w standardowej technologi ma zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 120kWh na metr kwadratowy.

Przymierzając się do budowy domu pasywnego, warto zacząć od wyboru odpowiedniej działki. Warto nadmienić, że nie wszystkie działki będą nadawać się do budowania na nich domów pasywnych. Działka nie może być zbyt mała i możliwie jak najbardziej odsłonięta przed światłem. Bardzo ważne jest także rozplanowanie poszczególnych elewacji budynku względem stron świata. Największe przeszklenia muszą znajdować się na elewacji południowej, gdyż to właśnie przez nią wpada najwięcej światła. Często w tego typu budownictwie projektanci wykonują całą w szkle. Istotne przy wyborze działki jest także sprawdzenie ewentualnego występowania drzew iglastych od strony północnej. Jeżeli takowe się tam znajdują, będzie to dla nas bardzo dobra informacja, gdyż będą one izolować budynek przed zimnem i wiatrem w okresie zimowym, a dzięki temu zmniejszy się wychładzanie budynku. Gdy już mamy działkę należałoby wybrać projekt. Odnośnie do bryły budynku, nie mamy zbyt dużego manewru, gdyż ograniczają nas konkretne wytyczne. W takiej bryle nie może być zbyt dużo załamań, gdyż są one mostkami termicznymi, nie może być także zbyt wiele okien, tak naprawdę okna powinny być tylko od południa. Pozostałe przeszklenia montuje się tylko w razie konieczności. Określone wytyczne odnoszą się także do powierzchni domów pasywnych. Najlepiej byłoby, aby budynek miał między 90 a 120 metrów kwadratowych, taka powierzchnia zagwarantuje odpowiednie zapotrzebowanie budynku na energię. Pomysłem optymalnym, jeżeli chodzi o bryłę budynku jest dom parterowy 100m2 z poddaszem użytkowym i dachem jednospadowym, ewentualnie dwuspadowym.

Technologia wykonania ścian powinna opierać się o system ścian dwuwarstwowych. Warto wybrać materiały o najwyższym współczynniku przewodzenia ciepła. Najważniejszą jednak ideą domów pasywnych jest zmniejszenie do minimum zarówno strat ciepła, jak i zapotrzebowania energetycznego budynku. Możliwe jest to jedynie przy zastosowaniu odpowiedniej technologii, odpowiednich materiałów i zredukowaniu do absolutnego minimum mostków termicznych, przez które ucieka najwięcej ciepła. Wybór zarówno projektu, jak i działki czy wykonawcy musi być bardzo przemyślany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here