Farba ceramiczna a farba lateksowa

W momencie kiedy decydujemy się na odświeżenie aranżacji naszego wnętrza, wiele osób w pierwszej kolejności zwróci uwagą głównie na kolory ścian. To one zwykle stanowią o charakterze naszych pomieszczeń, a – zgodnie z tradycją – najchętniej pokrywamy je farbami. Te produkty gwarantują nam przede wszystkim wysoką jakość wykończenia, a także niesamowicie szeroki wybór kolorów. Jednak na rynku pojawiły się farby lateksowe oraz ceramiczne. Czym więc się one różnią?

Farby lateksowe – czym one się wyróżniają?

Farba do wnętrz może być zarówno lateksowa, ale także i ceramiczna. Są to standardowe produkty, które posłużą nam do szybkiej i efektywnej zmiany koloru ścian, ale także i sufitu. Niemniej jednak zarówno farba lateksowa jak i ceramiczna oferują nam zupełnie inne parametry, a także i właściwości. Tak więc, czym wyróżnia się farba lateksowa? Otóż największą jej zaletą jest to, że bez obaw możemy myć ścianę, która została nią pokryta, gdyż nie pojawią się na niej żadne, nieestetyczne smugi. Farba lateksowa jest dość zbliżonym produktem do farby akrylowej i -wbrew pozorom – nie zawiera na ona w swoim składzie lateksu. Bazuje ona na żywicy, dzięki czemu jest ona w stanie utworzyć na ścianie lub suficie trwałą oraz elastyczną powłokę. To, czym wyróżnia się farba do wnętrz lateksowa to także:

  • zmywalność;
  • duża siła krycia;
  • brak nieprzyjemnych zapachów;
  • brak szkodliwych substancji chemicznych.

Dzięki tym właściwościom, można śmiało powiedzieć, że farba lateksowa świetnie sprawdzą się w kontekście ścian kartonowo – gipsowych, które nieustannie pracują.

Czym wyróżnia się farba ceramiczna?

Farba ceramiczna jest wyjątkowo często i chętnie wybierana do wnętrz. Okazuje się, że ten produkt również ma wiele cennych właściwości. Niemniej jednak farba ceramiczna doczekała się zarówno grona zwolenników jak i przeciwników. Jednak jakie są największe wyróżniki farby ceramicznej i co możemy zaliczyć do jej największych atutów? Otóż ta farba do wnętrz wyróżnia się:

  • tworzeniem gładkiej i jednolitej powłoki;
  • ochroną przed uszkodzeniami, a także plamami;
  • farba ceramiczna nie absorbuje kurzu oraz zanieczyszczeń;
  • wysoka wytrzymałość.

Co ciekawe, ze względu na to, że farba ceramiczna nie przyciąga kurzu, jest ona również o wiele lepszym i praktyczniejszym rozwiązaniem dla wszystkich alergików. Farba ceramiczna stanowi także doskonałą mieszkankę pigmentu z drobinkami żywicy, a co za tym idzie, często przewyższa ona nawet właściwości fabry lateksowej. Oczywiście nie można zapomnieć, że gama kolorystyczna jest równie bogata i z pewnością będziemy mieć szerokie możliwości w zakresie jej wykorzystania.

Farba do wnętrz lateksowa czy ceramiczna – co warto wybrać?

Farba do wnętrza – zarówno lateksowa jak i ceramiczna – mają z pewnością wiele zalet. Niemniej jednak dla przeciętnego użytkownika i dla osoby, która faktycznie planuje odświeżyć swoje wnętrze, najważniejsze staje się to, która farba do wnętrza sprawdzi się lepiej? Otóż trzeba sobie powiedzieć, że farba lateksowa znacznie różni się od jej ceramicznego odpowiednika.  Przede wszystkim jest ona elastyczna, a co za tym idzie, lepiej sprawdzi się na powierzchniach wykonanych z karton – gipsu. Farba ceramiczna zaś może okazać się lepszym rozwiązaniem w przypadku płyt MDF czy nawet w przypadku powierzchni drewnianych, gdyż zapewnia ona znacznie większy stopień krycia. Wobec tego można śmiało powiedzieć, że wybierając farbę do wnętrza, trzeba kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami – z uwzględnieniem tego, że jeśli jesteśmy alergikami, to farba ceramiczna może być dla nas rozwiązaniem nieco bezpieczniejszym. Farba lateksowa jest z kolei o wiele odporniejsza na ścieranie, więc może się ona świetnie sprawdzić w przypadku pokoju dziecięcego, gdzie ściany często ulegają zabrudzeniom. Farba do wnętrza ma jednak spełnić nasze potrzeby i oczekiwania, więc warto dobrze przeanalizować różnice, jakie występują pomiędzy dwoma produktami, a następnie sprecyzować nasze preferencji. Wówczas z pewnością wybierzemy najlepszy produkt do pokrycia ścian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here