Kawalerka w Warszawie

Każdy prawdziwy mężczyzna powinien zrobić w swoim życiu trzy rzeczy: założyć rodzinę, spłodzić dzieci i posadzić dąb. To stare i lekko prześmiewcze powiedzenie jest obecnie bardzo anachroniczne. Co w dzisiejszych czasach, w roku 2018, powinien zrobić prawdziwy mężczyzna? Ba, prawdziwy mężczyzna i kobieta?

Bez wątpienia wśród długiej listy rzeczy dających w dzisiejszych czasach poczucie największej stabilności można bez dłuższego zastanawiania się wymienić własny dom. No dobrze, nie każdego jednak stać na własny dom. Koszt działki, projektu domu i jego wybudowania wraz z remontem wnętrza bardzo często przekracza próg 300 tysięcy złotych, które dla każdej młodej pary, a co dopiero osoby samotnej, są kwotą wręcz kosmicznie dużą. Nie każdy też chce mieszkać w domu prywatnym. Dużo osób, szczególnie z dużych miast, preferuje nowoczesne mieszkania ulokowane w interesującej dzielnicy w miejscu z którego wszędzie jest blisko niż większy dom, który jednak często położony jest na peryferiach miasta czy wręcz na terenach wiejskich.

Koszt mieszkania również nie jest niski. Wszystko zależy przede wszystkim od lokalizacji mieszkania. Najbardziej ogólną jest oczywiście miejscowość w której znajduje się mieszkanie. Faktem, który nikogo nie dziwi jest to, że ceny mieszkań w małych miastach i miasteczkach są wyraźnie niższe niż ceny w dużych miastach i metropoliach. Można w nich znaleźć w miarę duże, ponad 40 metrowe mieszkanie, za cenę poniżej 150 tysięcy złotych.

O wiele droższe ceny mieszkań można spotkać w bardzo dużych i atrakcyjnych miastach: Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Radomiu, Toruniu czy Wrocławiu. Najdroższej jest jednak w Warszawie co też nikogo raczej nie dziwi. Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie waha się w zależności od miesiąca od około 8000 złotych do około 8500 złotych. Oznacza to, że za średniej wielkości 50-metrowe mieszkanie przyjdzie nam zapłacić w stolicy średnio 400 tysięcy złotych. Cena ta jest dla bardzo wielu osób ceną zaporową. W końcu to ponad 2 razy więcej niż cena mieszkania o podobnej wielkości w niedużej miejscowości. Jest to również kwota pieniędzy, za którą można wybudować już dość spory dom prywatny.

Ceny mieszkań w Warszawie zmieniają się bardzo dynamiczne i są zależne od wielu czynników, m.in od działań developerów sprzedających Warszawiakom nowe apartamenty. W ostatnich miesiącach dało się zaobserwować wyraźny skok cen mieszkań, które wręcz szybowały w górę. Pod koniec roku za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie trzeba było zapłacić ponad 8500 złotych. Jest to kwota o kilkaset złotych wyższa niż zaledwie kilka miesięcy wcześniej.

Czym jest to jednak dokładnie spowodowane. Składa się na to wiele elementów. Do podstawowych należą stosunkowo niskie koszty kredytu, które są na tyle atrakcyjne, że wiele młodych osób szukających dla siebie mieszkania, jest gotowych na wzięcie dużego kredytu na 20, a często nawet na 30 lat. Powodem jest również ogromne zapotrzebowanie na nowe mieszkania. Warszawa rozrasta się w bardzo szybkim tempie i jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla każdej młodej osoby, szczególnie z województwa mazowieckiego. Każdego miesiąca do stolicy wprowadzają się nowe osoby, często dzięki rozpoczęciu nowej pracy właśnie w Warszawie. Kolejnym powodem jest dużo nowych inwestycji dzięki których każdego roku w Warszawie powstają dziesiątki nowych bloków mieszkalnych wraz z mieszkaniami gotowymi na nowych nabywców.

Wszystko to spowodowało, że ceny mieszkań w stolicy są tak drogie. Rozwiązaniem problemu drogich mieszkań może być jednak kawalerka w Warszawie. Jest to oczywiście rozwiązanie szczególnie dobre dla singlów, którzy rozpoczęli stałą pracę w stolicy.

Koszt takiego bardzo małego, 20-30 metrowego mieszkania jest już o wiele bardziej dopuszczalny i mieszczący się w okolicach 160-240 tysięcy złotych. To nadal bardzo dużo, jednak na tyle mało, że większość osób pracujących w Warszawie (i zarabiających z tego powodu najczęściej trochę więcej niż osoby z innych miast) jest w stanie sobie pozwolić na zakup takiego małego mieszkania na kredyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here