Keramzyt - budownictwo wkracza na nowy poziom

Keramzyt, co to właściwie jest?
Jest to wyjątkowo ciekawy materiał, przede wszystkim ze względu na swoje właściwości izolacyjne i małą nasiąkliwość. Stosuje się go głównie w budownictwie, ale z powodzeniem znajduje zastosowanie również w ogrodnictwie i pracach drogowych. Można go też wykorzystać jako ciekawy element dekoracyjny. Domy z keramzytu to naprawdę ciekawa alternatywa dla współczesnego budownictwa.
Jakie są zalety keramzytu? Po pierwsze, jest to bardzo lekkie ceramiczne kruszywo. Powstaje z gliny pęczniejącej. Na początku kształtuje się z niej drobne kuleczki, a później wypala. Proces ten przebiega w temperaturze sięgającej tysiąca stu pięćdziesięciu stopni Celsjusza. W trakcie wypalania kuleczki zwiększają swoją objętość i dodatkowo nabywają specjalnych właściwości. Z zewnątrz stają się twarde, w środku natomiast zachowują strukturę porowatą. Taka budowa pozwala na zamknięcie pęcherzyków powietrza, co bardzo wpływa na niską wagę wspomnianego materiału.
To jednak nie wszystkie zalety. Keramzyt posiada doskonałe parametry izolacyjne, i nie tylko w zakresie izolacji cieplnej, ale również akustycznej i radiestezyjnej (jest do niezwykle istotne, gdy buduje się domy w pobliżu cieków wodnych, które są niezwykle szkodliwe dla zdrowia). Pod względem izolacyjnym domy z keramzytu wykazują się największą wytrzymałością.
Keramzyt jest materiałem niepalnym a ponadto wykazuje dużą odporność na różnego rodzaju czynniki biologiczne takie jak na przykład grzyby, pleśnie, owady a nawet gryzonie.
Wilgoć i mróz nie wpływają znacząco na parametry izolacyjne i wytrzymałościowe keramzytu. Czas również nie jest w tym przypadku problemem, co wykazały badania.
Przez swoją lekkość jest idealnym materiałem wykorzystywanym w murarce. Dzięki chropowatej powierzchni doskonale nadaje się do tynkowania.
Jednak oprócz zalet keramzyt posiada także wadę, która zasadniczo nie jest taka wielka. Chodzi o cenę. Cena tego materiału jest wyższa od innych rozwiązań budowlanych, jednakże, biorąc pod uwagę koszta końcowe, może to być wartość sięgająca zaledwie kilku procent. Oszczędzić możemy choćby na dodatkowym ocieplaniu styropianem.
Czy zatem warto zdecydować się na domy z keramzytu? Chyba nie ma żadnej wątpliwości. Wskazane właściwości keramzytu nie odnoszą się wyłącznie do samego materiału, ale również obiektów, które się z niego buduje.
Istnieje również możliwość wytwarzania tak zwanego keramzytobetonu, który zachowuje lekkość keramzytu i twardość betonu. Jest też znacznie cieplejszy w porównaniu ze zwykłym betonem.
Keramzyt wykorzystuje się nie tylko do wytwarzania keramzytobetonu, ale również do produkcji pustaków ściennych, stropowych, zapraw ciepłochłonnych i systemów kominowych.
Decydując się na domy z keramzytu nie musimy ograniczać się jedynie do ścian. Materiał doskonale sprawdzi się przy budowie podłóg i drenażu jako materiał izolacyjny. Można nim również docieplić ściany piwniczne. Niektórzy wykorzystują go także do ocieplenia dachów zielonych, stropów i stropodachów.
Ważną cechą bloczków keramzytobetonowych jest to, że przy ich produkcji specjalnie profiluje się boki, co umożliwia łączenie ich na wypust albo pióro. Pozwala to zaoszczędzić na spoinie pionowej, która nie jest potrzebna.
Bloczki z keramzytobetonu nadają się nie tylko do budowy ścian dwuwarstwowych i trójwarstwowych, ale także wewnętrznych ścian konstrukcyjnych. Do ścian działowych wykorzystuje się bloczki o grubości dziesięciu centymetrów. Jeśli zastosujemy bloczki z dodatkową wkładką styropianową, to stawiana ściana może mieć tylko jedną warstwą.
Oprócz standardowych sześciennych bloczków, w ofercie sklepów budowlanych znajdują się również: kształtki nadprożowe o kształcie litery U. Należy w nich umieścić zbrojenie i wypełnić betonem. Bloczki zasklepione jednostronnie, które wykorzystuje się do otworów okiennych i drzwiowych. Pustaki stropowe – umieszcza się je na belkach stropowych z żelbetonu i zabetonowuje. Takie stropy mogą mieć rozpiętość maksymalną do jedenastu i pół metra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here