Czajnik elektryczny czy tradycyjny? Który wybrać?

Czajnik to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Wodę na herbatę lub kawę gotujemy co najmniej kilka razy dziennie. Lepiej robić to za pomocą czajnika elektrycznego czy tradycyjnego? Postanowiliśmy wyjaśnić ten problem.

Wbrew pozorom czajnik nie jest wcale nowym wynalazkiem. Pewna jego odmiana używana była już kilka tysięcy lat przed naszą erą na terenie Mezopotamii. Tradycyjny czajnik dominował przez stulecia, zyskując różne kształty, ale w końcu musiał zmierzyć się z XIX-wiecznym wynalazkiem, jakim był czajnik elektryczny. Dziś obydwa te typy czajników są w użyciu i każdy z nich ma swoich zwolenników. Postanowiliśmy zapytać ekspertów sklepu internetowego Bazylia.pl, czy lepiej wybrać czajnik tradycyjny, czy elektryczny. 

Czajnik tradycyjny – plusy i minusy

Wiele osób spisało już dawno na straty tradycyjny czajnik, ale okazało się szybko, że było to zbyt pochopne. Ostatnio można zauważyć prawdziwy renesans takich czajników. Ich popularność wcale nie jest przypadkowa. Taki czajnik to doskonały dodatek do precyzyjnej aranżacji kuchni. Czajnik na gaz może mieć klasyczny kształt, jak i niebanalny, nowoczesny i oryginalny design. Takie czajniki są bardzo pojemne (niektóre modele mają nawet 3 litry), a do tego są tańsze niż modele elektryczne. Niestety, czajnik tradycyjny nie jest zbyt wygodny w użytkowaniu. Trzeba na przykład przypilnować, kiedy zagotuje się woda i nie znajdziemy w takim czajniku żadnych dodatkowych funkcji.

Czajnik elektryczny – jakie ma zalety i wady?

Czajnik elektryczny to zwykle nowoczesne urządzenie, które jest w zasadzie samoobsługowe. Wystarczy tylko nalać wodę i włączyć. Czajnik sam się wyłączy, gdy zagotuje się woda lub gdy woda osiągnie wybraną temperaturę (bardziej zaawansowane modele). Dzięki wskaźnikowi zawsze wiadomo, ile jest wody w czajniku elektrycznym, a do tego filtr wyłapie zabrudzenia i osad wody. Minusem jest wyższa cena takiego czajnika niż modelu na gaz oraz mniejsza pojemność (zwykle 1,7 litra).

W czym gotować wodę?

Co zatem wybrać do gotowania wody na herbatę lub kawę? Jeśli zależy nam na niższych rachunkach i na działaniu proekologicznym, lepszy okazuje się czajnik na gaz. Za to czajnik elektryczny warto wybrać, gdy zależy nam na wygodzie użytkowania i na dużej szybkości gotowania wody.

Zarówno czajnik tradycyjny, jak i elektryczny, mają swoje zalety i wady. Warto zatem wybrać taki typ czajnika, który będzie spełniał jak najwięcej oczekiwań użytkownika. Przed zakupem należy przeanalizować nasze potrzeby i pod ich kątem dokonać zakupu czajnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here