czarny ryż
fot. pixabay.com

Czarny ryż od niedawna należy do najzdrowszych produktów na świecie. Niedawne badania wykazały, że tylko jedna łyżka stołowa tego produktu zawiera więcej prozdrowotnych przeciwutleniaczy zwanych antocyjanami niż jagody. Ma również więcej błonnika i witaminy E oraz ma znacznie niższą zawartość cukru. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto jeść czarny ryż!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/czarny-ryz-czy-warto-go-jesc/

Czarny ryż

Ryż czarny to jedna z odmian ryżu. Ma łagodny orzechowy smak. Najczęściej uprawiany jest w Indonezji i Tajlandii. Nazywa się go „zakazanym ryżem”, ponieważ pierwotnie był przeznaczony do jedzenia tylko dla cesarza w Chinach, a innym ludziom nie wolno było go jeść. W dzisiejszych czasach ryż jest dostępny dla każdego, a ze względu na swoje wyjątkowe właściwości może wkrótce zmienić rynek piekarniczy.

Jego kolor jest ciemnoczarny i po ugotowaniu zmienia kolor na fioletowy. Jego głęboki fiolet wynika głównie z wysokiej zawartości antocyjanów. Antocyjany to pigmenty roślinne o silnych właściwościach przeciwutleniających. Antocyjany to te same pigmenty, które znajdują się w wielu czerwonych i fioletowych jagodach (takich jak jeżyny, wiśnie, jagody, maliny, czerwone winogrona i truskawki).

Czarny ryż na zdrowie

Ma wysoką wartość odżywczą i dużo żelaza. W przeciwieństwie do innych azjatyckich odmian ryżu nie jest ani lepki, ani szorstki. Zawartość błonnika w ziarnach czarnego ryżu jest podobna do zawartości brązowego ryżu. Czarny ryż ma stosunkowo wysoką zawartość minerałów i, podobnie jak większość odmian ryżu, dostarcza niezbędnych dla zdrowia aminokwasów.

Oprócz błonnika i przeciwutleniacza witaminy E, czarny ryż jest również bogaty w wiele minerałów, zwłaszcza żelazo. Jest zdrowszą alternatywą dla białego ryżu i jest uważany za lepszy niż ryż brązowy. Jego zawartość cukru i sodu jest znacznie niższa niż u białego kuzyna i zawiera więcej witamin z grupy B, wapnia, magnezu, żelaza i cynku. W eksperymentach był używany do stymulacji żołądka i zauważył, że nadnercza i wzrok poprawiły się.

Przeczytaj też: https://tytuurzadzisz.pl/jak-dobrac-sobie-odpowiedni-kolor-wlosow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here