Domy w zabudowie szeregowej

Osoby szukające nowego miejsca do zamieszkania, mają do wyboru kilka opcji. Mogą zdecydować się na mieszkanie, które zazwyczaj jest najtańsze. Z reguły zapewnia małą powierzchnię, musimy liczyć się z sąsiadami, na których dobór nie mamy wpływu. Rzadko zdarza się, abyśmy mieli przydzielony ogród czy miejsce parkingowe. Najczęściej mieszkając w bloku, oprócz licznych opłat za wodę, prąd, gaz czy internet musimy także płacić czynsz, którego kwota często jest dosyć zawyżona. Inną opcją jest zakup domu jednorodzinnego lub wybudowanie go. Taka opcja ma wiele zalet: wszystko wygląda tak, jak chcemy, przestrzeń jest olbrzymia, możemy mieć garaż, duży ogród i zakupić działkę w ciekawej lokalizacji. Niestety, taki wybór jest bardzo kosztowny i mało kogo stać na wybudowanie swojego domu. Poza tym wypadałoby się trochę znać na budownictwie, materiałach budowlanych, projektowaniu, aby kontrolować postęp prac i nie wydać fortuny na fachowców. Jeśli ani mieszkanie w bloku, ani budowanie domu jednorodzinnego od podstaw nam nie odpowiada, jest jeszcze kompromis – dom w zabudowie szeregowej.

Domy szeregowe to rozwiązanie pośrednie między mieszkaniem w bloku a domkiem jednorodzinnym. Domy szeregowe są ustawione w ciągu kilku-kilkunastu, przylegają do siebie bocznymi ścianami. Mają natomiast niewielką działkę dookoła, często jest też garaż. Mamy więc wprawdzie sąsiada za jedną ze ścian (lub dwoma), jednak nie musimy wchodzić po schodach na wysokie piętra, mamy gdzie zaparkować auto, a dookoła naszego domu jest kawałek trawnika przeznaczony tylko dla nas. Domy w zabudowie szeregowej nie są zbyt drogie, nowy dom z garażem, dwupiętrowy to koszt około 350-500 tysięcy złotych. Wiele zależy jednak od lokalizacji i użytych materiałów do budowy. Często tworzone są całe osiedla z domów ustawionych w takiej zabudowie, a w pobliżu powstają przedszkola, sklepy i parki. Dzieje się tak często na obrzeżach miast, gdzie w rozwój nowych terenów inwestują deweloperzy. Popularnym rozwiązaniem jest że na dachu garażu mieści się taras, na który wchodzi się z drugiego piętra domku. To oszczędza miejsce, a jednocześnie ładnie wygląda.

Jakie są zalety i wady domków w zabudowie szeregowej? Zacznijmy może od zalet:
– jest to dom z własnym, osobnym wejściem dla nas. Warunki do życia są zbliżone do tych, które oferują domki jednorodzinne. Nawet przeciwnicy takiego rodzaju budownictwa zazwyczaj przyznają, że woleliby mieszkać w „szeregówce” niż w małym mieszkaniu na 5 piętrze w bloku.
– w pobliżu są zazwyczaj tereny rekreacyjne, place zabaw. Osiedla domków szeregowych są zazwyczaj wcześniej zaprojektowane i raczej tuż za naszym domem nie powstanie po kilku latach ruchliwa droga czy galeria handlowa.
– własny ogródek, fakt, że niewielki, trzeba też przyznać, że tuż za płotem mamy sąsiada. Ale mimo wszystko balkon w mieszkaniu w bloku nie zastąpi nam tego, co zyskamy mając własny kawałek ziemi. Docenimy to w lato, kiedy będziemy chcieli zrobić np. grilla dla znajomych. Dla niektórych komfortem psychicznym jest samo to, że nikt nie może podejść bezpośrednio pod ich dom, jest płot i pas zieleni. To daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa ludziom, którzy nie są skrajnymi ekstrawertykami.
– piętrowy układ domu daje możliwość łatwego oddzielenia stref w miejscu zamieszkania. Np. parter jest częścią rodzinną, wspólną, a na górze możemy zrobić sypialnie i biuro.

Wydawałoby się, że domek szeregowy to coś idealnego. Dla pełnego obrazu, wspomnijmy jednak o wadach:
– wnętrza domu nie dostosujemy idealnie do własnych potrzeb. Zazwyczaj projekty są mocno uniwersalne i każdy dom w jednej linii zabudowy ma identyczny rozkład pokojów oraz podobne wyposażenie.
– ograniczony dostęp do światła. Na pierwszą myśl nie przychodzi to do głowy, ale jeśli nasz dom nie będzie jednym ze skrajnych na krańcach ulic, to przecież dwie duże ściany będą pozbawione okien, ponieważ będą przylegać do domów naszych sąsiadów.
– możemy grillować w ogródku, zrobić skład rupieci przy domu itd., ale mogą to też zrobić nasi sąsiedzi. A to już nie każdemu będzie odpowiadać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here