Domy z bali

Każdy z nas marzy o wymarzonych czterech ścianach – miejscu, które zapewni nam spokój, bezpieczeństwo i stabilizację z dala od pracy, zgiełku miasta czy ciągłej gonitwy.

Dla jednym wymarzonymi czterema ścianami jest mieszkanie. Czasami jest to zwykłe, małe mieszkanie w bloku mieszkalnym lub kamienicy. Innym razem duży apartament w nowoczesnym i wysokim wieżowcu w centrum dużego miasta. Jeszcze innym razem dom prywatny – mały i jednorodzinny, większy i szeregowy czy nawet willa. Inni z nas marzą o czymś mobilnym i małym jak na przykład dom holenderski.

Każdy z nas inaczej wyobraża sobie wymarzony ciepły kąt: nasz dom. Jedną z opcji wartą rozważenia jest dom z bali – prawdziwy hit sprzedażowy ostatnich kilku lat.

No dobrze, ale czym w takim razie są te całe domy z bali? Domy te, jak sama nazwa wskazuje, składają się w niemal całości z dużych bal drewna, które są odpowiednio składane w jeden szkielet domu. Zajmują się tym specjalne firmy, które są wyspecjalizowane typowo w składaniu właśnie takich domów.

Domy z bali są cenione na rynku developerskim z wielu różnych powodów i zalet które posiadają. Materiał z którego takie domy są wykonane wygląda bardzo ładnie i minimalistycznie, przywodzi wręcz na myśl skojarzenia z naturą, wsią i lasem. Choć może być to górnolotne stwierdzenie, ale dużą zaletą domów z bali jest także ich zapach – wykonane są prawie w całości z samego drewna, do tego specjalnie dobranego – drewno to najzwyczajniej w świecie pachnie lasem. Jest to coś czego nie zapewni żaden, nawet najdroższy, dom szkieletowy.

Drewno wykorzystywane w domach z bali ma też jedną ważną zaletę praktyczną: bardzo dobrze reguluje poziom wilgotności w środku domu. Dom taki musi być jednak wykonany z dobrej jakości drewna.

Domy z bali, które są obecnie budowane na całym świecie i również w Polsce, oparte są na konstrukcjach różnego rodzaju. Najpopularniejszą konstrukcją jest klasyczna i tradycyjna konstrukcja nazywana wieńcówką. Polega ona na układaniu jednego dużego i grubego bala na drugim. Domy, które są oparte o tę konstrukcję najczęściej są dodatkowo ocieplane.

Drugą popularną konstrukcją za pomocą której budowane są domy z bali jest tzw. układ sumikowo-łątkowy. Bale w takiej konstrukcji są o wiele cieńsze niż w przypadku bali w wieńcówce. Cienkie bale umieszcza się tutaj między ustawionymi pionowo słupami, które rozstawia się w narożnikach domu, przy otworach okiennych, przy otworach drzwiowych oraz w ścianach. Podobnie jak w przypadku wieńcówki, tak i tutaj najczęściej wymaga się dodatkowego ocieplenia.

Trzecim sposobem na zbudowanie dobrego i solidnego domu z bali jest zbudowanie solidnego szkieletu, czyli ramy, która będzie służyła jako właściwa konstrukcja domu. To w niej umieszcza się wtedy ocieplenie, które dopiero potem obkładane jest z zewnątrz balami, które pełnią tym razem funkcję jedynie wykończeniową i dekoracyjną. Bale w przypadku tego typu konstrukcji są dość cienkie, mają bowiem wówczas od 8 do 12 centymetrów grubości. Dość często w konstrukcji szkieletowej buduje się fałszywe węgły na narożnikach domu – mają one imitować prawdziwą wieńcówkę i dodatkowo upiększać całość.

Domy z bali na pewno nie są tanim rozwiązaniem. Koszty domów z bali są często dwu czy nawet trzykrotnie większe niż w przypadku tradycyjnych domów. Ma to związek z wykorzystywanym materiałem, czyli drewnem, które musi być najwyższej jakości. W innym wypadku dom byłby niestabilny i nietrwały. Wykonanie takich balów drewna, a następnie ich montaż to także drogie przedsięwzięcie. Zajmują się tym głównie cieśle, którzy z racji swojego eksperckiego niemal doświadczenia i wiedzy są o wiele drożsi niż osoby zajmujące się budową tradycyjnych domów.

Koszt domu o powierzchni około 150 metrów kwadratowych waha się od 550 do nawet 600 tysięcy złotych. W cenę wliczone są materiały i montaż całego domu razem z dachem, drzwiami, schodami, fundamentami i kominem. Cena ta nie obejmuje jednak niektórych elementów montażu za które trzeba dopłacić kolejne kilkanaście tysięcy złotych. Jest to jednak cena warta efektu jaki uzyskamy decydując się na prawdziwy dom z bali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here