Domy z prefabrykatów

Słysząc o domach z prefabrykatów często wyobrażamy sobie brzydkie budynki z czasów PRL – u. Prefabrykaty kojarzymy z wielką płytą, z której były budowane całe osiedla. Wykonanie budynków było niechlujne, brzydkie i pozbawione jakichkolwiek cech indywidualnych. Czy budynki z prefabrykatów to taka współczesna wielka płyta?
Tak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jest to jednak mylne przeświadczenie. Domy budowane z prefabrykatów bardzo często mogą być budowane według projektów katalogowych. Znaczy to, że samodzielnie możecie wybrać projekt domu, który wam się najbardziej podoba,a w fabryce prefabrykaty zostaną do niego dostosowane. Jeżeli doszłoby do sytuacji, gdy wymagane zmiany przekraczałyby dopuszczalne przez architekta modyfikacje trzeba byłoby wystąpić o zgodę do autora. Mimo wszystko na rynku funkcjonuj bardzo dużo projektów domów, które można wybudować z prefabrykatów. Krótko mówiąc domy z prefabrykatów nie muszą być wszystkie identyczne. Możemy nadać im styl jaki nam się podoba, nie jesteśmy skazani na mieszkanie wszyscy w identycznych budynkach, jakie budowano z wielkiej płyty.
Jaka jest podstawowa zaleta prefabrykatów? Domy z prefabrykatów powstają w większej części w fabryce. Co to dla nas znaczy? Przede wszystkim możemy rozpocząć budowę domu jeszcze przed uprawomocnieniem decyzji na budowę. Chcąc rozpocząć pracę, musimy mieć tylko wybrany projekt. Elementy budynku mogą powstawać w fabryce jeszcze, gdy my nie możemy budować. Taki postępowanie znacznie skraca czas budowy, a co za tym idzie, pozwala nam oszczędzić pieniądze.
Kolejnym plusem, jaki mają domy z prefabrykatów jest czas budowy. Dom, przy pomocy wyspecjalizowanej ekipy budowlanej, może powstać już w trzy miesiące. Może być budowany również w zimie, gdyż warunki atmosferyczne nie mają żadnego wpływu na powstawanie konstrukcji. Krótko mówiąc deszcz, śnieg czy mróz są niestraszne budynkom z prefabrykatów.
Kolejnym plusem jest możliwość dokładnego określenia czasu, który będzie niezbędny do wytworzenia prefabrykatów. Wcześniej też znany jest dokładny koszt budowy. Musicie przyznać, że nie jest to bez znaczenia. Koszty budowy są zawsze największą bolączką inwestora. Tutaj pojawia się jednak pierwszy minus jaki mają domy z prefabrykatów. Musimy mieć świadomość, że wytworzonych prefabrykatów nie można już zmieniać, modyfikować. Oznacza to, że na etapie składania domu już nie będziemy mogli wprowadzić żadnych zmian. Przyznacie, że może to być duży minus. Tu, podchodząc do budowy domu, musimy być już wszystkiego pewni na sto procent. Nie mogą zostać żadne niedopowiedzenia do rozwiązania w trakcie budowy. Nie można modyfikować projektu. Takie rozwiązania nie wchodzą w grę. Jest to fizycznie nie możliwe, gdyż elementy nie będą do siebie pasowały.
Kolejnym minusem jest transport. Duże elementy ciężko jest przetransportować. Dom, który ma być postawiony na małej lub wąskiej działce ciężko będzie wwieźć dużym samochodem z dźwigiem. Do tego transport elementów, z fabryki oddalonej od działki, na której ma być posadowiony dom, jest dosyć kosztowny.
Znając te wszystkie plusy i minusy, które mają domy z prefabrykatów sami musicie podjąć decyzję, czy jest to metoda budowy, która może was zainteresować. Mimo wszystko ja osobiście jestem przekonana, że metoda ta ma więcej plusów niż minusów. Jedno jest pewne. Nie jest to metoda budowy przeznaczona dla osób, które nie mają całkowitej wizji swojego domu. Tu nie można wymyślać swego domu etapami. Tu trzeba mieć jasno określone zdanie od początku do końca. I jeszcze jedno, już ostatnie spostrzeżenie. Metoda budowy z prefabrykatów nie może być rozłożona w czasie, co za tym idzie jest to metoda dla osób, które są w stanie w całości sfinansować swoje zamierzenia. W tym przypadku trzeba mieć sto procent potrzebnych funduszy. Nie jest tu możliwe budowanie na raty, tak jak w przypadku system gospodarczego, gdzie budowa uzależniona jest od posiadanych środków. Realizacja etapami pozwala na zasilanie finansowe etapami. Budując domy z prefabrykatów takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here