Ogrzewanie domu to często spory wydatek, dlatego dobrze jest poszukać opału, którego cena będzie optymalna w stosunku do wydajności. Na szczególną uwagę zasługuje węgiel ekogroszek, ponieważ jest surowcem ekologicznym, pozostawiającym po sobie niewiele zanieczyszczeń. Cechuje się czystym spalaniem, a zastosowanie odpowiedniego kotła umożliwia wygodną automatyzację procesu ogrzewania. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat, wybierając materiał opałowy.
Czym jest ekogroszek?
Węgiel ekogroszek to rodzaj paliwa stałego, produkowanego z węgla brunatnego lub kamiennego. W swoim składzie zawiera mało substancji niepalnych i wody. Ponadto jest surowcem wysokokalorycznym, o niskiej zawartości siarki, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako materiał opałowy. Jest wydajnym rodzajem paliwa, przeznaczonym do wytwarzania energii cieplnej w kotłach retortowych – wymaga więc montażu specjalnie przystosowanej instalacji, którą watro poddawać regularnej konserwacji. Koszta wiązane z zakupem kotła retortowego szybko się zwracają, ze względu na wydajność energetyczną opału, jakim jest węgiel ekogroszek.
Dlaczego warto wybrać ekogroszek?
Stosowanie ekogroszku jest nie tylko opłacalne, ale również wygodne, ze względu na wysoko zautomatyzowany piec. Obsługa kotła retortowego jest prosta i nie wymaga wiele zachodu. Wystarczy regularne dosypywanie węgla ekogroszku, a usuwanie popiołu jest konieczne nie częściej niż raz lub dwa w tygodniu. Ławo również ustawić parametry takiego pieca w sposób indywidualnie dopasowany do każdego użytkownika, co dodatkowo wpływa na podniesienie wydajności. Wybierając paliwo warto sprawdzać parametry podawane przez producenta, szczególnie na kaloryczność. Dobrze jest zwracać uwagę na gatunek opału, na który się decydujemy, a co za tym idzie, na jakość węgla. Ekogroszek powinien być odpowiednio wysuszony i oczyszczony z odpadów, takich jak kamienie, dzięki czemu będzie bezpieczny dla pieca i bardziej wydajny.
Największą zaletą jest oszczędność – stosowanie kotłów z podajnikiem, to obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 40%, w porównaniu do tradycyjnych pieców rusztowych. Ponadto ekogroszek podawany jest automatycznie, co bardzo usprawnia cały proces i nie wymaga od użytkownika częstotliwego zasypywania pieca opałem. Warto rozważyć ogrzewanie domu paliwem stałym produkowanym z węgla kamiennego, ponieważ jest to ciekawa, opłacalna i wygodna alternatywa dla innych źródeł energii, szczególnie jeśli zależy nam głównie na praktyczności i wydajności. Jest to sprawdzone rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób, zarówno w Polsce, jak i za granicami naszego kraju.