Idealny dom letniskowy

Działka letniskowa jest marzeniem wielu z nas. Codzienne życie wypełnione pracą, ciągłym pośpiechem daje nam porządnie w kość. Odpoczynek za miastem, na łonie natury jest bardzo kuszącą alternatywą. Działka letniskowa, na której można pobyć z rodzina i przyjaciółmi, odpocząć, odstresować się i naładować baterie na następne dni jest idealnym rozwiązaniem. Mając ten swój kawałek świata trzeba się jeszcze zatroszczyć o domek letniskowy do którego będziemy mogli zapraszać bliskich.

Warto dowiedzieć się jaki dom letniskowy wybudować, by spełniał nasze wymagania. Idealnym rozwiązaniem są domy letniskowe całoroczne, które pozwolą nam cieszyć się wyjazdami na działkę przez cały rok. Domy te pięknie wyglądają zbudowane z drewna. Jednocześnie proces ich budowy nie jest długi i przy zastosowaniu kilku zasad może być mało kłopotliwy w kwestii niezbędnej dokumentacji. Jaki dom zbudować, by być zadowolonym i jednocześnie nie ugrzęznąć na długie miesiące w gromadzeniu dokumentów? Zgromadzenie dokumentacji, wszystkich pozwoleń na budowę jest u nas dosyć długotrwałe, więc może warto zastanowić się nad budową takiego domu letniskowego, który pozwolenia nie wymaga? Jak się do tego zabrać? Jakie warunki trzeba spełnić?

Pierwszym pytaniem jakie musimy sobie zadać jest metraż domku jaki chcemy mieć. Musimy mieć świadomość, że domki do 35 m2 można budować bez pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie do gminy. Powstaje pytanie czy domy letniskowe całoroczne mające 35 m 2 są wystarczające. Czy nie są za małe? 35 m2 wydaje się nie wielką powierzchnią, ale musimy wiedzieć, że w ten metraż nie wlicza się taras oraz weranda jeżeli ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2. To zmienia postać rzecz, prawda?

Dodatkowo, chcąc powiększyć powierzchnię naszego domu możemy wybudować antresolę. Antresola jest to górna część kondygnacji lub pomieszczenia. Nie może ona przekraczać 30 m2. Jest to dodatkowa, duża przestrzeń, którą możemy wykorzystać na dodatkowy pokój.

Innym manewrem, który pozwoli powiększać domy letniskowe całoroczne, jest wybudowanie domu z poddaszem. Ważne jest by poddasze takie zostało zgłoszone jako nieużytkowe, gdyż wtedy nie zostanie potraktowane jako kondygnacja. Tutaj znaczenie ma wysokość poddasza. Wysokość poddasza przeznaczonego na pobyt stały ludzi musi mieć 2.2 m. Poddasze, na którym ludzie będą przebywać maksymalnie 4 godziny w ciągu doby może mieć wysokość 1,9 m i nie jest poddaszem użytkowym. Potraktowane jest jako poddasze nieużytkowe. Oczywiście nikt nas później nie będzie kontrolował jak długo ktoś przebywa na danym poddaszu. Jest to tylko i wyłącznie nasza decyzja.

Stosując kilka tych rozwiązań możemy budować domy letniskowe całoroczne zupełnie legalnie bez pozwolenia na budowę, a jedynie na zgłoszenie. Zaoszczędzi nam to dużo czasu i biegania po urzędach. Jednocześnie wszystkie obowiązujące przepisy będą przestrzegane.

Domy letniskowe całoroczne pięknie prezentują się wybudowane z drewna. Drewno jest materiałem naturalnym i pięknym. Cudownie komponują się z naturą, przyrodą. Wspaniale się w nich wypoczywa zapominając o codziennym życiu w mieście.

Domy drewniane mają jeszcze jedną zaletę. Można je wybudować w kilka tygodni. Krótki czas budowy jest na pewno jedną z największych ich zalet. Pozwala zaoszczędzić przede wszystkim czas, a co za tym idzie pieniądze. Krótki czas budowy pozwala na szybkie cieszenie się efektami pracy i zamieszkanie w wybudowanym domku.

Takie niewielkie domy letniskowe całoroczne można wybudować małym kosztem, w krótkim czasie. Trzeba tylko zwrócić uwagę na metraż, który chcemy osiągnąć. Zadowolenie się mniejszym domkiem pozwoli nam uniknąć wielu problemów z uzyskaniem wszystkich niezbędnych dokumentów do budowy domu. Dzięki temu zyskamy czas i szybko uporamy się z problemem dokumentacji oraz procesem budowy. Takie rozwiązanie pozwala nam w krótkim czasie cieszyć się działką i wybudowanym na niej domkiem. Możemy skoncentrować się na wypoczywaniu i cieszeniu się słońcem, a nie walce z procesem budowy, który nigdy nie jest łatwy.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak kupić dom i nie zwariować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here