Własne miejsce na ziemi to rzecz, o której marzy chyba każdy człowiek. Część ludzi zmuszona jest mieszkać z rodzicami lub dziadkami, inni wynajmują lokal, jeszcze inni decydują się na zakup własnego mieszkania. Są też tacy, którzy sięgają marzeniami nieco dalej i decydują się na zakup własnego domu. Podjęcie decyzji o zakupie własnego domu jest dopiero wstępem do dalszych poszukiwań i trudności związanych z przeprowadzeniem niektórych transakcji. Pierwszym pytaniem jakie się nasuwa jeśli chodzi o kupno domu jest pytanie o rynek – wtórny czy pierwotny? Oczywiście rynek wtórny jest tańszy i sprawdzi się przy mniejszym budżecie. Należy jednak pamiętać, że dom z rynku wtórnego może wymagać generalnego remontu i wiele przeróbek i w końcowym efekcie może się okazać, że kupno nowego domu byłoby jednak porównywalne cenowo i znacznie mniej kłopotliwe. Warto zaznaczyć w tym miejscu również, że zakup nieruchomości z rynku pierwotnego nie jest opodatkowany, natomiast w przypadku zakupu domu z rynku wtórnego będziecie musieli zapłacić 2% podatek od czynności cywilnoprawnych, który jest naliczany od ceny sprzedaży ujętej w akcie notarialnym (przy czym Urząd Skarbowy ma prawo do zweryfikowania wartości nieruchomości i naliczenia brakującego podatku wraz z odsetkami w ciągu pięciu lat od nabycia).
Po podjęciu decyzji co do wyboru kupna domu między rynkiem wtórnym i pierwotnym, należy zastanowić się, jaka lokalizacja będzie dla Was najodpowiedniejsza. Jeśli macie lub planujecie mieć dzieci warto rozważyć kupno domu w niewielkiej odległości od żłobka, przedszkola i szkoły, dzięki czemu zaoszczędzicie czas i pieniądze, które musielibyście przeznaczyć na dowóz dzieci w przypadku szkół znacznie oddalonych od miejsc zamieszkania. Oczywiście nie należy kupować domu jedynie pod kątem jego bliskości od centrum edukacji, warto także zastanowić się nad własnymi potrzebami. Jeśli lubicie spacery na świeżym powietrzu rozważcie zakup domu w pobliżu lasu lub parku. Jeśli prowadzicie rozrywkowe życie rozważcie zakup domu w pobliżu ulubionych miejsc rozrywkowych. Przy kupnie domu warto wziąć pod uwagę także miejsce swojego zatrudnienia (dom może być blisko lub daleko, ważne jednak aby dojazd do pracy nie stanowił dla Was problemu).
Czasami kupno wymarzonego domu przewyższa możliwości finansowe – wtedy warto zastanowić się nad kredytem hipotecznym lub zakupem domu na większej działce z możliwością późniejszej rozbudowy (jeśli warunki zabudowy na to pozwolą możesz dobudować wymarzoną spiżarnię lub pralnię w późniejszym terminie, gdy będziesz mieć na to środki). Warto wiedzieć, że zakup domu nie wiąże się jedynie z samą ceną sprzedaży i opłaceniem podatku. W myśl prawa przeniesienie własności nieruchomości wymaga sporządzenia umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego oraz wpisu prawa własności do księgi wieczystej założonej dla przedmiotowej nieruchomości. Stawki taksy notarialnej są tym wyższe im wyższa jest cena sprzedaży. W ramach pocieszenia można dodać, że każdy notariusz jest zobowiązany do przestrzegania rozporządzenia ministra w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (notariusz nie może wziąć od Ciebie więcej niż przewiduje ustawa).
Droga do zakupu wymarzonego domu nie jest usłana różami. Gromadzenie środków finansowych i poszukiwanie idealnej nieruchomości potrafią trwać naprawdę długo. Kiedy jednak uda Wam się w końcu sfinalizować transakcję, pozostaje najmilsza rzecz, jaką jest urządzanie wnętrza domu według własnych upodobań. Urządzanie domu daje naprawdę mnóstwo frajdy, przez co wiele osób zbyt szybko i pochopnie podejmuje niektóre decyzje. Wiemy, że ciężko Wam było doczekać chwili zakupu, jednak radzimy ostudzić swój zapał i urządzać dom w przemyślany sposób pamiętając o tym, że nie zawsze to co jest piękne będzie tez funkcjonalne.Tyczy się to zwłaszcza ciemnych mebli i podłóg, na których widać każdą drobinkę kurzu. Należy też uważać na meble. Dla przykładu – kanciaste meble w maleńkiej łazience nie są dobrym pomysłem, gdyż będziecie się o nie obijać.