Stare meble

Zapewne większość nas posiada lub posiadała w domu stary zużyty mebel, który nie cieszył już oka tak jak kiedyś. Część pozbyła się ich, wyrzucając stare i zamieniając nowym, lecz ta druga bardziej ambitna część postanowiła odnowić stare meble i przywrócić im dawne lata świetności.

Aby stare meble nadawały się do odnowienia, w pierwszej kolejności należałoby sprawdzić, w jakim są stanie. Ocenić warto szczególnie te elementy, których na pierwszy rzut oka nie widać. Jeżeli nasz mebel ma solidną konstrukcję, możemy przystąpić do prac przygotowawczych. Zanim jednak przygotowania, zastanówmy się krótko, jak efekt chcemy osiągnąć. Czy farby i lakiery mają być w połysku, czy też w macie, czy szlifujemy krawędzie na półokrągło, czy też uzupełniamy ubytki i szlifujemy na ostro. Jeżeli już mamy pomysł należy skompletować narzędzie i przystąpić do pracy. Wbrew pozorom wcale nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy i profesjonalnych narzędzi, wystarczy tylko trochę wolnej przestrzeni, chęci i podstawowych narzędzi do pracy. Początkowym etapem będzie sprawdzenie ewentualnych ubytków, które należy uzupełnić, lecz robimy to dopiero po szlifowaniu wstępnym. Jeżeli chodzi o narzędzia, niezbędne będą też różne grubości papieru ściernego, którym będziemy usuwać stare istniejące powłoki, do tego też może przydać się metalowa szpachelka, pędzel oraz miękka ściereczka.
Pozbywamy się w ten sposób z mebla starych lakierów czy farb i tylko wtedy zyskamy gwarancję, że nasz mebel posłuży nam jeszcze przez długi czas. Dobrym narzędziem służącym do tej pracy będzie np. szlifierka oscylacyjna i papier ścierny. Szlifowanie wstępne jest bardzo ważnym etapem, którego pominąć absolutnie nie można, jeżeli chcemy uzyskać zadowalający nas efekt. Meble, które będziemy użytkować w mieszkaniu, szlifować należy koniecznie w dwóch etapach, najpierw papierem z granulacją 180, później 220.
Następnie powinno nastąpić odpylenie odnawianych powierzchni i usunięcie z nich wszelkiego rodzaju pozostałych po szlifowaniu pyłów i kurzu. Dopiero w tym momencie uzupełnić należy ubytki, które zlokalizowaliśmy w początkowym etapie prac. Maskowanie ubytków wykonuje się odpowiednio dobraną kolorystycznie masą szpachlową tak, aby pasowała drewna.
Mając tak przygotowane podłoże, należy pozostawić mebel do wyschnięcia i wykonać szlifowanie końcowe papierem o możliwie jak najmniejszej granulacji, doprowadzając mebel do idealnie równego, gładkiego podłoża. Po tym etapie nastąpić musi kolejne odpylenie i przygotowanie pod malowanie. Meble drewniane w stanie surowym nie są odporne na wilgoć, zabrudzenia czy nadmierne nasłonecznienie, dlatego właśnie należy je odpowiednio zabezpieczyć, abyśmy mogli cieszyć się ich wspaniałym wyglądem przez długi czas. Teraz jest właśnie ten moment, gdzie musimy zdecydować czy nadamy ozdobie naszego mieszkanie połysku, czy też zdecydujemy się na lakier matowy. Na rynku znajduje się wiele preparatów chroniących drewno i nadających im niesamowitego charakteru dlatego też wybrać je należy rozważnie tak, aby potem nie żałować. Jeżeli przy okazji renowacji mebla chcemy też nadać mu koloru powinniśmy wybrać lakierobejcę, która łączy ze sobą cechy zarówno bejcy, jak i lakieru. Środki te oprócz cech ochronnych przed np. promieniami UV uwypuklają też rysunek słojów. Warto też pomyśleć o takich środkach, które będą odporne na przetarcia. Oprócz klasycznych lakierobejcy do drewna istnieją też farby akrylowe, które również bardzo dobrze nadają się do odnawiania starych mebli, lecz może nie koniecznie drewnianych. Wybierając farbę akrylową, nanosić należy ją wałkiem, dzięki temu powierzchnia będzie gładka, bez żadnych niechcianych smug. Proces malowania zwykle należy powtórzyć minimum dwa razy w odstępach czasu zalecanych przez producenta farby.

Stosując się do wyżej wymienionych czynności, mamy pewność, że stare meble, których jeszcze nie dawno chcieliśmy się pozbyć, posłużą jeszcze przez jakiś czas. Zwłaszcza że w dzisiejszych czasach odnawianie starych zniszczonych mebli jest bardzo popularne i jest wielu ludzi, którzy za taki mebel zapłacą więcej niż za nowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here