Blaty kuchenne na wymiar z marmuru

Marmur to niekwestionowany król kamieni naturalnych. To najbardziej luksusowy, stylowy i klasyczny surowiec, który od wieków zdobi wnętrza. W ostatnich latach coraz częściej pojawia się także w domach i mieszkaniach, jako dodatek dekoracyjny. Jednym z najczęściej rozważanych zastosowań marmuru w domowych wnętrzach są blaty kuchenne na wymiar. Okazuje się jednak, że nie jest to rozwiązanie zalecane przez ekspertów. Dlaczego marmur nie jest rekomendowanym wyborem na blaty kuchenne i jakim kamieniem naturalnym możemy go zastąpić, aby uzyskać podobny efekt wizualny?

Marmur i jego właściwości. Dlaczego nie sprawdza się w kuchni?

O zaletach marmuru nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy, kto kiedykolwiek miał bezpośrednią styczność z tym kamieniem, zachwyca się jego oryginalnym, wyjątkowym wyglądem, który tworzy głównie charakterystyczne, kontrastowe użylenie. Marmur to jeden z najcenniejszych i najbardziej luksusowych kamieni naturalnych, który umieszczony we wnętrzach nadaje im dodatkowych walorów dekoracyjnych. To królewski kamień, który posiada wiele zastosowań, jednak nie wszędzie sprawdzi się równie dobrze.

Marmur może zostać z sukcesem wykorzystany w roli elementów dekoracyjnych we wnętrzu. Doskonale nadaje się m. in. na parapety wewnętrzne, obudowy kominków, okładziny ścienne, a także różnego rodzaju ozdoby i dekoracje. Przy odpowiedniej trosce i pielęgnacji ma szansę dobrze sprawdzić się także w roli blatów łazienkowych. Nie jest jednak rekomendowany przez ekspertów na blaty kuchenne na wymiar. Wynika o wprost z właściwości użytkowych, jakie posiada.

Marmur to kamień o niskiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Jego nasiąkliwość sprawia, że jest ponadto podatny na powstawanie plam i zacieków. W związku z tym, wykonane z niego blaty kuchenne na wymiar muszą być użytkowane bardzo ostrożnie – łatwo je bowiem zarysować, uszkodzić lub zaplamić. Nic więc dziwnego, że marmur nie jest materiałem rekomendowanym do kuchni. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z jego luksusowego, unikalnego wyglądu! Istnieją bowiem rozwiązania alternatywne, które można wziąć pod uwagę!

Blaty kuchenne na wymiar z kwarcytu naturalnego

Blaty kuchenne na wymiar z kwarcytu naturalnego

Kamieniem, który do złudzenia przypomina marmur jest kwarcyt naturalny. To wyjątkowy surowiec, który w przeciwieństwie do swojego luksusowego odpowiednika jest świetnie przystosowany do użytkowania w kuchni. Kwarcyt naturalny jest bowiem kamieniem wytrzymałym, odpornym na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie wody, kwasów oraz wysokich temperatur. To doskonała, polecana przez profesjonalnych kamieniarzy alternatywa dla marmuru, która swoim wyglądem może do złudzenia przypominać marmur.

Innym kamieniem naturalnym, którym możemy zastąpić marmur, jest konglomerat kwarcowy. Wykonane z niego blaty kuchenne na wymiar w 95% składają się z naturalnego piasku kwarcowego, w procesie technologicznym zespolonego z żywicą poliestrową. Takie połączenie pozwala na stworzenie kamienia w praktycznie dowolnej kolorystyce, w tym także takiej, która będzie imitowała unikalny wygląd naturalnego marmuru. Konglomerat kwarcowy jest odporny na zarysowania, wodę, kwasy oraz wysokie temperatury. W przeciwieństwie do kwarcytu naturalnego, wymaga jednak stosowania podkładek pod rozgrzane naczynia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here