Wykończone cegłą ściany to wyjątkowo modne rozwiązanie. Taka dekoracja sprawdza się w różnych aranżacjach, bo świetnie pasuje zarówno do wnętrz klasycznych czy rustykalnych. Jak wykorzystać cegłę w mieszkaniu? Które meble i dodatki wypadną najlepiej na jej tle?
Ceglane ściany wyglądają efektownie, ale ich aranżacja i połączenie z resztą pomieszczenia może nie być łatwe. Warto pamiętać, że cegła to materiał surowy i dosyć ciężki wizualnie, który z pewnością określi styl całego wnętrza i zdominuje resztę aranżacji. Meble i dodatki powinny więc subtelnie podkreślać strukturę cegieł, będąc na drugim planie i nie przytłaczając naszego pomieszczenia.
Cegła dekoracyjna w kuchni – gdzie ją umieścić?
Ceglane ściany to uniwersalne rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w większość stylów aranżacyjnych. Za pomocą białych cegieł i odpowiednich dodatków możemy ocieplić wnętrze na subtelną, skandynawską modłę lub wręcz przeciwnie – nadać mu całkiem nowoczesnego, wręcz industrialnego charakteru. Aranżacje z cegłą dekoracyjną spisują się zwłaszcza w kuchni, na przykład jako wypełnienie wolnej przestrzeni pomiędzy szafkami. To doskonała alternatywa dla tych, którzy są już znudzeni tradycyjnymi płytkami, a szkło hartowane z kolei nie do końca wpisuje się w obraną stylistykę.
Jeśli pomieszczenie jest przestronne, można wykorzystać cegłę na całej ścianie przy stole lub obudować nią wyspę kuchenną. W ten sposób możemy oddzielić strefę przygotowywania posiłków od jadalnej lub stworzyć ciekawe tło dla rodzinnych zdjęć czy kwiatów doniczkowych.
Meble i dodatki do ceglanych ścian w kuchni
W zależności od rodzaju aranżacji możemy pozostawić cegłę w jej naturalnym rdzawym kolorze lub pomalować ją na biało. To ostatnio bardzo modne rozwiązanie, które jak ulał pasuje zarówno do kuchni w stylu nowoczesnym, skandynawskim, jak i rustykalnym czy prowansalskim. Biała cegła świetnie ozdobi wnętrze utrzymane w jasnych kolorach, najlepiej odcieniach szarości, bieli czy pasteli. Dobrze sprawdzą się tutaj meble kuchenne w kolorze jasnego drewna lub proste, białe szafki. Czerwona ceglana ściana może znaleźć się na przykład w jadalni, na jej tle dobrze wypadną zwłaszcza klasyczne stoły w kolorze ciemnego drewna i krzesła z jasnym obiciem. Dopełnieniem takiej aranżacji może być gustowny drewniany kredens, w którym wyeksponujemy komplet zastawy stołowej.
W kwestii dekoracji warto zachować umiar. Jeśli cegła ma wyrazisty kolor, to sama w sobie będzie zdobiła wnętrze i przykuwała wzrok. Więcej aranżacyjnej swobody dają jasne cegły, obok których dobrze prezentują się na przykład półki z przyprawami, elementy zastawy stołowej, kwietniki czy zegary.
Ściana z cegieł w salonie – pomysły na udaną aranżację
Białe ceglane ściany to także idealne rozwiązanie do salonu, zwłaszcza utrzymanego w stylistyce skandynawskiej lub prowansalskiej. Można wykończyć w ten sposób ścianę za telewizorem lub kącik przeznaczony na miejsce pracy. Na takiej ścianie mogą zwisnąć ramki na zdjęcia, kalendarz lub zegar. Dodatki te powinny być jednak subtelne i lekkie wizualnie, by nie przytłoczyły wnętrza. Na tle ceglanej ściany dobrze wypadną naturalne materiały oraz klasyczne meble białe, szare lub brązowe. Drewniane komody, regały z książkami oraz wygodny fotel będą dopełnieniem przytulnej atmosfery, jaki wniesie do pomieszczenia cegła w przygaszonym kolorze. Jeśli decydujemy się na styl prowansalski, to białą cegłę na ścianie uzupełnią dodatki, dzięki którym wnętrze stanie się przytulne i swojskie. Mogą to być na przykład miękkie poduchy, koce, narzuty, a także świeże kwiaty. Ważnym elementem będą meble, takie jak komody w stylu prowansalskim z ozdobnymi uchwytami.
Z kolei czerwona ściana z cegły efektownie prezentuje się w towarzystwie mebli w stylu retro lub loftowym Mogą to być różnego rodzaju toaletki, witryny, stoliki kawowe ze szklanym blatem, komody lub barki. Dla poprawienia proporcji wnętrza resztę ścian pozostawmy wygładzoną i pomalowaną na neutralny kolor, najlepiej biały lub szary. Na ścianie z czerwonej cegły mogą znaleźć się także gustowne kinkiety, które swoim światłem podkreślą fakturę materiału, a do salonu wniosą przyjemną, kameralną atmosferę.
Oświetlenie cegły dekoracyjnej
Jeśli masz taką możliwość, wymień lampę główną na reflektory – mogą to być modele montowane bezpośrednio do sufitu lub oświetlenie szynowe. Oba warianty doskonale pasują do wnętrz industrialnych i nowoczesnych. Ustaw część reflektorów w taki sposób, aby wiązki światła ładnie podkreśliły ceglaną ścianę. Do oświetlenia ściany z cegły możesz wykorzystać także lampy wiszące, których klosz będzie unosił się tuż przy okładzinie. Takie rozwiązanie warto wprowadzić w sypialni, na ścianie za łóżkiem – wówczas nisko zwisające lampy będą pięknie oświetlać cegłę, a jednocześnie spełnią funkcję lamp nocnych.
Warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę produktów z kategorii oświetlenie w sklepie internetowym ŁazienkaPlus.pl.