W obecnych czasach wielu ludzi marzy o własnym domu. Dom z działką, budą, ogródkiem, z wnętrzem zaaranżowanym w swoim stylu to pragnienie niejednego z nas. Niestety nie wszystkich stać na wybudowanie własnego kąta. Ceny budowy domów są bardzo zróżnicowane, a ich koszt zależy przede wszystkim od wielkości, metody budowy, aranżacji oraz lokalizacji. Wiele ludzi śledząc nowości w kwestii budownictwa, wynajdzie odpowiedni system budowy dla siebie oraz projekt, który spełni oczekiwania finansowe i estetyczne. Ówcześnie rynek budowlany proponuje wielorakie rozwiązania tworzenia domu. Można usłyszeć o tradycyjnym budownictwie, domach kanadyjskich, domach z keramzytu, domach z bali i innych. Jednym z ciekawych i coraz bardziej popularnych rozwiązań jest stworzenie mieszkania modułowego. Są to konstrukcje, które jeszcze do niedawna służyły, jako sezonowe, letniskowe domki wypoczynkowe czy altany. Dzisiaj metoda ta wykorzystywana jest także przy budowie całorocznego domu mieszkalnego. System budowy takiego budynku, polega na wykorzystaniu odpowiednio przygotowanych elementów tzw. prefabrykatów, które tworzone są w fabryce i składane na miejscu budowy. Domy te składają się z kilku do kilkunastu elementów odpowiednio ze sobą połączonych. Na cenę domu stworzonego z prefabrykatów ma wpływ wiele czynników. Głównym aspektem, który wpływa na koszt całkowity jest wielkość domu oraz sposób przygotowania materiału budowlanego.
Jak każda z metod budowy mieszkania, również i ta, posiada wiele zalet jak kilka wad, które należy przeanalizować i przemyśleć przed rozpoczęciem budowy.
Główna zaletą, charakterystyczną dla tej techniki stawiania domu jest czas, w którym dom może powstać. Dzięki wcześniej przygotowanym już elementom oraz prostocie jej składania, budowa trwa stosunkowo niedługo. Warunki atmosferyczne, pogoda, pora roku nie mają wpływu na rozpoczęcie i kontynuowanie robót. Dzięki zastosowanym technikom, można zaoszczędzić wiele czasu w porównaniu z budową tradycyjną. Metoda ta nie wymaga odczekiwania na wyschnięcie betonu, połączenia się różnych elementów, itp. Domy modułowe można stworzyć w zaledwie kilka miesięcy.
Kolejną istotną zaletą wykorzystania metody modułowej są niskie koszty. Gotowe elementy, zatrudnienie mniejszej ekipy budowlanej, wynajęcie mniejszej ilości sprzętów i maszyn, krótszy czas budowy mają znaczący wpływ na obniżenie kosztów inwestycji. Budując dom modułowy można zdecydować się na konstrukcję energooszczędną lub pasywną, które podwyższają cenę jej powstania, jednak późniejsze wykorzystanie i użytkowanie budynku, będzie generować minimalne koszty.
Następną zaletą budowy domu modułowego, jest możliwość zatrudnienia małej ekipy oraz brak konieczności zaangażowania inspektora nadzoru budowy oraz osób pilnujących postępów działania.
W związku z tym, że budynek jest składany z gotowych elementów, wytworzonych na wymiar, nie ma konieczności docinania, przekształcania elementów, a co za tym idzie można zaoszczędzić na sprzątaniu i czyszczeniu placu budowy.
Przyglądając się zaletom domów modułowych należy także wspomnieć, że większość z tych konstrukcji to budowle, które można przenieść z miejsca na miejsce. Dzięki gotowym elementom składanym i rozkładanym w prosty sposób, można budynek w każdej chwili zmontować lub zdemontować i ustawić go w dowolnym miejscu.
Należy jednak pamiętać, że tak technika budowy posiada parę wad, które mogą mieć wpływ na wybór takiego rozwiązania.
Główną niedogodnością występującą już przed rozpoczęciem budowy, jest obowiązek opłaty za wszystkie elementy jeszcze przed postawieniem budynku. Inwestor powinien nastawić się na całościową opłatę z tzw. „góry”. Dla niektórych osób może być to problematyczne, zatem wybiorą budowę tradycyjną, gdzie właściciel płaci po ukończeniu danego etapu.
Kolejną wadą postawienia domu modułowego jest niewielka ilość materiałów oraz ich rodzajów. Proponowane rozwiązania są stałe i ciężko jest je zastąpić innymi technikami lub akcesoriami.
Inną wadą jest konieczność wynajęcia dźwigu, który pozwoli na przemieszczanie i układanie elementów domu.
Należy pamiętać, iż budowa domu modułowego wymaga od inwestora dokładnie przemyślanych decyzji, które muszą być podjęte przed wykonaniem i złożeniem części domu.