Dekoracyjne funkcje lamp sufitowych

Wybór lamp do domu lub mieszkania wymaga starannego przemyślenia. Nie warto się spieszyć, warto natomiast dokładnie przeanalizować własne potrzeby i zastanowić się nad charakterem efektu, który chcemy osiągnąć. Dziś podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas wybierania lamp sufitowych, omówimy ich najważniejsze rodzaje i udzielimy kilku wskazówek dotyczących zakupu. Zapraszamy do lektury!

Znaczenie lamp w aranżacji wnętrz

Podstawową rolą, jaką powierzamy lampom sufitowym jest zapewnienie odpowiedniego poziomu oświetlenia. Górne, najczęściej centralne położenie to doskonałe miejsce do umieszczenia źródła światła ogólnego, które zagwarantuje rozproszoną i równomierną jasność na całej powierzchni mieszkalnej. Łatwo jednak zauważyć, że umieszczona w newralgicznym punkcie lampa w istotny sposób przykuwa uwagę tak domowników, jak i osób odwiedzających. Warto więc zadbać, aby cechy użytkowe były uzupełnione odpowiednio wysokim poziomem estetyki, co z pewnością wpłynie korzystnie na komfort mieszkania i podniesie poziom satysfakcji płynącej z faktu przebywania w pięknie urządzonych wnętrzach.

Mówiąc o oświetleniu głównym, zazwyczaj na myśl przychodzą nam dwa rodzaje lamp. Pierwszym jest żyrandol, drugi to plafon. Różnią się konstrukcyjnie, żyrandole mają formę bardziej rozbudowaną, zazwyczaj dumnie zwieszają się one z sufitu, podczas gdy plafony najczęściej przylegają do jego powierzchni. Powyższe cechy, poza oczywistymi różnicami w wyglądzie mają też różne zastosowania praktyczne. Jak zatem wybrać źródło światła, które będzie nie tylko efektywne, ale też spójne i harmonijnie dostosowane do wnętrza? Co trzeba będzie wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji zakupowej? Ważny będzie oczywiście styl, w jakim zaaranżowaliśmy przestrzeń mieszkalną, szczególne znaczenie ma też kształt i wielkość pomieszczeń.

Żyrandol czy plafon?

Żyrandole doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach większych i wyższych. W takich przestrzeniach zyskujemy możliwość pełnego podziwiania ich uroku, doskonale sprawdzą się jako podkreślenie wyjątkowego i pełnego przepychu wystroju wnętrz. Ten sam elegancki żyrandol może jednak zupełnie się nie sprawdzić w pokojach małych i niskich. W takim przypadku będzie on stanowił zbyt silny i dominujący akcent, a w efekcie zamiast bezpretensjonalnej elegancji uzyskamy wrażenie przytłoczenia. Tu zdecydowanie korzystniejsze będzie zastosowanie plafonów. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca w przestrzeni mieszkalnej, zazwyczaj nie zabierają więcej niż kilka lub kilkanaście centymetrów wysokości pomieszczenia. Wybór plafonu nie musi oznaczać rezygnacji z atrakcyjnego designu, na rynku dostępne są niezwykle ciekawe modele korzystające zarówno z klasycznych wzorców, jak i najnowszym trendów wzorniczych.

Gdzie szukać interesujących lamp? Sklep z żyrandolami i plafonami Domodes przygotował duży wybór nowoczesnych rozwiązań, które sprawdzą się zarówno w sypialni, salonie, jak i w kuchni. Żyrandole i plafony wyróżniają się nie tylko wyjątkowymi kształtami, ale też niezwykle solidną konstrukcją. Użycie najlepszych materiałów, staranny montaż i wykorzystanie nieszablonowych projektów to gwarancja długotrwałej i satysfakcjonującej eksploatacji — a przecież to te cechy są najważniejsze, kiedy mówimy o wygodnym i stylowym mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here