Dokarmianie ptaków zimą

Wiele osób zastanawia się, kiedy rozpocząć dokarmianie ptaków. Chcąc pomagać zwierzętom, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach.

Ptaki potrafią znaleźć pożywienie o każdej porze roku. Mogą to być nasiona roślin, a także dzika róża, jagody, orzechy, drobne owady, a nawet niewielkie gady czy ssaki. Taka dieta dostarcza im tego, czego najbardziej potrzebują w danej porze roku. Dlatego warto pamiętać, aby dokarmianie ptaków rozpocząć najwcześniej wtedy, gdy spadnie śnieg lub złapie silny mróz. Całoroczne dokarmianie nie jest zalecane. Warto pamiętać, że ptaki przyzwyczajają się do niego i tracą swój instynkt poszukiwawczy. Może to przyczynić się do ich śmierci w miesiącach, w których brakuje pożywienia.

Dokarmianie ptaków zimą – karmniki

Osoby chcące dokarmiać ptaki zimą muszą pamiętać, że najważniejsze jest ich bezpieczeństwo, dlatego należy dobrze przygotować miejsce dokarmiania. Wiele osób zastanawia się, gdzie umieścić karmnik. Powinien być on zamontowany tak, by na przykład koty i inne drapieżniki miały utrudniony do niego dostęp. Jeśli jest to sam karmnik wolnostojący, należy zamontować go na stabilnej nodze zabezpieczonej blachą, aby ograniczyć do niego dostęp drapieżników. Ważne są również poidła. Woda w nich musi być często wymieniana. Trzeba to robić regularnie, ponieważ w zimowym okresie brakuje wody. Natomiast ptasie jedzenie nie może zalegać. W ten sposób zmniejszymy ryzyko przenoszenia chorób między ptakami. W naszym sklepie internetowym można znaleźć karmniki dla ptaków. Dzięki temu będzie możliwe dokarmianie odpowiednim pokarmem ptaków zimujących. W ogrodzie można posadzić też krzewy, na których przez jesień i zimę utrzymują się owoce mogące stanowić dla ptaków pokarm.

Czym karmić ptaki i jak dokarmiać ptaki zimą?

Dokarmianie ptaków zimą to wymagające zadanie. Chętnie zjadane są:

  • nasiona – największą popularnością cieszą się nasiona słonecznika. Zarówno ziarna słonecznika łuskanego, jak i niełuskanego. Uwielbiają je na przykład sikory i wróble. Dla tych ptaków można także zakupić gotową mieszankę nasion, w której jest między innymi proso, żyto i owies. Ten produkt chętnie zjadają również gołębie;
  • surowa słonina – ważne, aby nie była solona, gdyż sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków. Dieta zbyt bogata w sól wywołuje u ptaków choroby nerek. Słoninę chętnie spożywają kowaliki i dzięcioły;
  • kule tłuszczowe – zawierają one dużo nasion, grube kasze, ryż a także płatki owsiane;
  • orzechy – wśród nich orzechy włoskie, ziemne niesolone i laskowe;
  • owoce – najchętniej zjadają je kosy i kwiczoły. Mogą to być świeże owoce, jak pokrojone jabłka i gruszki oraz owoce dzikiej róży. Sprawdzą się też suszone owoce, między innymi rodzynki i morele;
  • gotowane warzywa – jest to odpowiedni pokarm dla ptaków wodnych. Można im podawać też ziarna zbóż, ziarna kukurydzy i siemię lniane. Sprawdza się również odpowiedni granulat, lecz podawany wyłącznie wtedy, gdy panują niskie temperatury.

Chleb nie jest zalecany, gdyż zawiera szkodliwą sól. Jego nadmierne spożycie może powodować powstanie gazów trawiennych, które uniemożliwiają ptakom pobieranie pokarmu, a młode ptaki mogą dostać choroby zwanej anielskim skrzydłem.

Warto pamiętać, aby dokarmiać ptaki zimą wartościowym pokarmem. I proces ten przeprowadzać do końca zimy wtedy, gdy poszukiwanie pokarmu jest już dużo łatwiejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here