Domy kopułowe

W ostatnim czasie coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się domy kopułowe. Warto dokładnie przeanalizować, jakie są korzyści mieszkania w domu w kształcie kopuły.

Do największych zalet domów kopułowych należy zaliczyć energooszczędność i ekonomiczność. Domy charakteryzują się przede wszystkim znacznie mniejszą powierzchnią oraz objętością. Cechują je również bardzo wysokiej właściwości termoizolacyjne.

Osoby, które zdecydują się mieszkać w takim domu mogą spodziewać się od 50 do 70% oszczędności energii przy chłodzeniu lub ogrzewaniu wnętrza obiektu.

Warto również wspomnieć o znacznie mniejszych kosztach budowy. Koszt materiałów wyjdzie bowiem 30% mniejszy w porównaniu do tradycyjnych domów. Domy w kształcie kopuły są także tańsze w utrzymaniu. Nie wszyscy mają świadomość, że nie wymagają one żadnych remontów. Wystarczy jedynie według uznania odświeżać ściany.

Domy w kształcie kopuły cechują się zdecydowanie bardziej wytrzymałą i bezpieczną konstrukcją, która jest odporna nie tylko na trzęsienia ziemi, ale również huragany. Pomaga w tym oczywiście brak belek czy filarów. Ponadto jak wiadomo kopułę jest znacznie trudniej przewrócić. Nie wszyscy są też świadomi, że kula to najbardziej wytrzymała forma w przyrodzie.

Konstrukcja w kształcie kopuły jest także bardzo stabilna i trwała w budowie. Dom w takiej formie będzie posiadał świetne właściwości nośnie, co pozwoli na wykorzystanie niedrogich i lekkich materiałów. W kubaturze obiektu nie będą występowały filary czy podpory. Nie trzeba również wydawać pieniędzy na kosztowny tradycyjny dach. Ponadto cała budowa będzie trwała bardzo krótko. Warto także mieć świadomość, że w domu kopułowym jest możliwość powiększania układu pomieszczeń. W domach o kształcie prostopadłościanu nie da się niestety tego zrobić. Należy także podkreślić, że specyficzny kształt umożliwia błyskawiczny spływ wody opadowej.

Jaki wpływ na życie na dom w kształcie kopuły? Naturalny kształt domu przede wszystkim będzie poprawiał samopoczucie oraz zdrowie.

Dom kopułowy rozwija kreatywność, intuicję i świadomość wszystkich domowników. Specyficzny kształt oddziałuje także na skupienie oraz kreację różnych myśli czy pomysłów. Jest to ponadto doskonałe miejsce na tworzenie różnego rodzaju projektów, a także rozwój biznesowy, duchowy czy artystyczny.

Oczywiście budowa takiego niestandardowego domu ma również wady. Zdecydowanie najczęściej wymienianą może być problem ze znalezieniem firmy budowlanej, która będzie wstanie wykonać projekt w takim kształcie. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na przedsiębiorstwo, które już miało styczność z taką konstrukcją. W efekcie może dojść do sytuacji, że firma budowlana zażąda wyższej ceny, niż kosztowałoby wybudowanie tradycyjnego domu. To samo może dotyczyć aranżacji całego wnętrza. Warto mieć na uwadze, że domu, który zostanie wybudowany na planie koła nie będzie miał prostych ścian, zakrzywiają się one bowiem zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Należy pamiętać, że zabudowa musi być odpowiednio dostosowana. Osoby, które chcą w pełni wykorzystać miejsce znajdujące się przy ścianach będą zmuszone do wykonania mebli na wymiar. W przypadku znacznie większych kopuł problem może zostać w części rozwiązany przez wybudowanie ścianek działowych. Można także zdecydować się na zawieszenie typowych szafek albo urządzić specjalną kuchnię z meblami, które są dostępne w sklepach.

Wśród wad do problemów technicznych należy uwzględnić jeszcze estetykę. Trzeba bowiem zastanowić się czy futurystyczna forma na osiedlu mieszkaniowym, które jest zabudowane domami z danego katalogu nie będzie raziła oraz wyglądała niekorzystnie. Domy w kształcie kopuł będą zatem zdecydowanie lepiej sprawdzały się na większych działkach niż w podmiejskiej zabudowie.

Podsumowanie

Domy w kształcie kopuł mają zarówno wady, jak i zalety. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie je przeanalizować. Można również skonsultować swoje przemyślenia z osobami, które już mieszkają w domach o takiej konstrukcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here