Dywan w sypialni

Sypialnia to bardzo prywatne miejsce w naszym domu. Nawet jak mamy gości, to rzadko kiedy jest potrzeba, żeby wchodzili do tego pomieszczenia. Jest to pokój, który spełnia istotną rolę w życiu każdego człowieka. W sypialni rozpoczynamy i kończymy dzień, relaksujemy się, nabieramy sił, zbieramy własne myśli, zapominamy o troskach dnia codziennego. Nie jest to pokój, którego aranżację można zostawić przypadkowi.

Do niezbędnych elementów wyposażenia dobrze urządzonej sypialni należy między innymi łóżko, szafki nocne, czasem duża szafa lub meble. Bardzo popularny w sypialni jest również estetyczny, pasujący do całości pomieszczenia dywan. Odpowiednio dopasowany dywan idealnie dopełnia aranżację, dodaje przytulności. Dodatkowo, właściwie dobrany kolor podkreśla walory estetyczne sypialni, ociepla i optycznie ją powiększa.

Czym się kierować przy wyborze koloru?

Jedną z rzeczy, którą warto uwzględnić, jest kolor zakupionych wcześniej mebli i efekt wizualny, który chcemy osiągnąć, czy zależy nam na utrzymaniu jednolitej tonacji czy na kontrastach.

Zupełnie inne wzory i odcienie będą pasować do stylu klasycznego, a inne do stylu nowoczesnego. Do klasycznych, drewnianych, ciemnych mebli świetnie wpasuje się dywan na styl perski. Jeśli w sypialni dominuje nowoczesny styl, to idealnie wpasuje się w aranżację na przykład jasny dywan. Jeśli urządziliśmy sypialnię w skandynawskim lub minimalistycznym stylu, to dywan z geometrycznym wzorem, w spokojnych, stonowanych kolorach, będzie dobrze korespondować z resztą wnętrza. Niektórzy zaprojektowali sypialnię w jasnych kolorach połączonymi z subtelnymi dodatkami, a jeśli chodzi o dywan, to zdecydowali się na zupełne przeciwieństwo, na bardzo intensywny kolor. Dzięki temu uzyskano efekt ożywienia całej aranżacji. Jest to dobry pomysł, dla kogoś, kto nie zdecydowałby się na odważne kolory na ścianie. Dzięki temu, cała sypialnia może mieć stonowane odcienie, a dywan można wybrać w swoim ulubionym, wymarzonym, odważnym kolorze. Do takich kolorów należy na przykład fuksja, czerwony, turkusowy, granatowy lub głęboka butelkowa zieleń. Dobrze jest pamiętać o tym, że barwy ciepłe działają pobudzająco, a zimne relaksują i wyciszają. Na to, jakie kolory wybierzemy, wpłynie to, na czym nam zależy.

Kolor ściany a dywan

Jeśli chodzi o dopasowanie ścian i dywanu, to jedną z możliwości aranżacji jest zakup dywanu w kolorze jaśniejszym lub ciemniejszym o kilka tonów od koloru ścian. Tutaj znowu trzeba się przed zakupem zastanowić, na jakim efekcie nam zależy. Jeśli chcemy uspokoić aranżację, to zaopatrzymy się w inny dywan, a inny, jeśli chcemy, aby dywan był harmonijnym dopełnieniem wnętrza.

Dobra izolacja

Wiadome jest, że podczas urządzania sypialni lub innego pomieszczenia, głównie zależy nam na osiągnięciu doskonałego wizualnego wyglądu, ale jeśli chodzi o dywan, to często decydując się na zakup, bierzemy również pod uwagę inne czynniki. Sypialnia to pomieszczenie, w którym najczęściej na podłodze stawiamy boso swoje stopy. Dywan w okolicy łóżka jest idealnym izolatorem od zimnego podłoża. Z większym komfortem wychodzimy z ciepłego łóżeczka, gdy nie musimy mieć zderzenia z zimnym podłożem. Z tego powodu wiele osób urządzając swoją sypialnię, decyduje się na miękki, puszysty dywan. Jednym z często wybieranych typów dywanów do sypialni jest delikatny dywan shaggy. Wyróżnia się on długim włosiem i idealnie wpasowuje się w przytulny charakter tego pokoiku. Charakteryzuje się on gęstym, przyjemnym w dotyku runem, co przyczynia się do bardzo dobrej izolacji termicznej. Wytwarzany jest z włókien syntetycznych, takich jak poliester, polipropylen, poliamid lub wiskoza oraz z włókien naturalnych, takich jak wełna. Puchaty dywan shaggy wpłynie na pozytywny wizerunek sypialni oraz doda jej przytulności.

Jak położyć dywan?

Chociaż do sypialni nie wchodzi nam za dużo gości, to mimo wszystko zależy nam, żeby wszystko było funkcjonalne i estetyczne. Dywan w sypialni najczęściej spotkamy w okolicach łóżka. Skoro decydujemy się na dywan, a nie na wykładzinę, to warto uważać żeby zakupić odpowiedni rozmiar dywanu. Nie powinien zajmować prawie całej powierzchni podłogi. Powinien służyć raczej do wydzielenia rożnych części w sypialni. Jeśli zależy nam na tym, aby dywan znajdował się pod łóżkiem, to najlepiej wybrać prostokątny kształt o takim rozmiarze, aby z każdej strony łóżka wystawał na około pół metra. Inną opcją jest zakup dwóch mniejszych dywaników, które położymy po dwóch stronach łóżka albo jednego, który położymy przy dole łóżka. Jeśli decydujemy się na dywan pod łóżkiem lub po dwóch stronach łóżka, to zapewne chodzi nam o to, żeby przed wejściem i po wyjściu z łóżka nasze stopy zetknęły się z ciepłą, przytulną podłogą. Z tego względu odpowiednie wymiary mają duże znaczenie.

Sypialnia jest prywatnym miejscem w naszym mieszkaniu, w którym relaksujemy się, wypoczywamy oraz odprężamy. Dlatego więc, nie można zostawić przypadkowi, w jaki dywan się zaopatrzymy. Każdy ma swój gust, swoje upodobania. Ważne jest, żeby wybrać taki dywan, który okaże się idealnym wykończeniem aranżacji naszej sypialni.

Artykuł opublikowany przy współpracy z serwisem internetowym Platformamebli.pl. Sklep oferuje ogromny wybór mebli loftowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here