Każdy młody rodzic staje przed wyborem mebli do pokoju dziecka. Jeśli lada moment ma przyjść na świat nasze pierwsze dziecko, tym bardziej jest nam trudno. Brak doświadczenia i szeroki wybór na rynku meblarskim nie ułatwiają nam wyboru.
Jak zatem powinny wyglądać pierwsze meble dla dzieci. Noworodek nie będzie miał wielu wymagań, co do estetyki. Wystarczy mu dobra jakość najlepiej drewnianych mebli. W zasadzie pierwsze mebelki powinny spełniać rolę użyteczności dla rodziców. Stres związany z opieką nad noworodkiem jest tak duży, że nie powinniśmy się martwić czy przewijak jest umieszczony stabilnie i czy kosmetyki pielęgnacyjne leżą blisko niego. Jest to podstawowe minimum. Meble powinny być tak rozmieszczone, aby było łatwo się poruszać po pokoju i bez problemu przewinąć dziecko. Łóżeczko i komoda powinny być w miarę blisko siebie, a dobrze będzie, jeśli znajdzie się miejsce na fotel do karmienia. Macierzyństwo powinno cieszyć i warto korzystać z rozwiązań ułatwiających życie. Jeśli brak nam pomysłu na sensowne rozmieszczenie mebli przejrzyjmy katalogi. Znajdziemy w nich mnóstwo inspiracji. Posiłkujmy się także blogami. W obecnych czasach Internet jest wręcz zalewany treściami poradnikowymi, a wszystko to, co dotyczy dzieci świętuje renesans.
Wybór mebli dla przedszkolaków to tez nie lada wyzwanie. Do trzeciego roku życia dziecko jest w stanie spać w łóżeczku z wyjmowanymi szczebelkami, ale wiek przedszkolny to dobry czas na zmiany w pokoju. Nasz maluch jest coraz bardziej samodzielny, więc warto zmienić całkowicie wystrój jego pokoju. Przy planowaniu zmian pomyślmy na jak długo maja wystarczyć takie meble. W zasadzie do wieku szkolnego będą one całkowicie odpowiednie. Dopiero nastolatek zechce całkowitych zmian, tym razem zapewne według własnych zasad. Jak dobrać meble żeby były odpowiednie, zarówno dla przedszkolaka, jak i piątoklasisty. Na pewno musimy się skupić na łóżku, szafie i komodzie. Kupmy łóżko odpowiednio długie albo zdecydujmy się na łóżko rosnące razem z dzieckiem. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ przedszkolak może mieć krótsze łóżko, a zaoszczędzone miejsce można wykorzystać na zabawki. Starszak ma mniej zabawek, ale będzie miał dłuższe łóżko. Meble „rosnące” z wiekiem dziecka są idealnym rozwiązaniem do małych pokoi. Po wybraniu łóżka zdecydujmy o wyborze szafy i komody. Generalnie te dwa meble mogą starczyć na długo. Jest jeszcze jeden element niezbędny w życiu szkolniaka, a niekoniecznie potrzebny w pokoju przedszkolaka. Jest to biurko. Maluchowi niekoniecznie wygodnie będzie przy wyższym biurku, ale idealnie będzie mu się rysowało przy niskim stoliku. Kupmy więc wygodny stolik, który z czasem zamienimy na biurko. Przy wyborze mebli możemy się kierować ofertami dużych sklepów meblowych, które oferują całe zestawy mebli. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż w zestawie zapłacimy taniej, a do tego meble będą do siebie idealnie pasowały.
Co natomiast z pokojem nastolatka? Jest on jeszcze dzieckiem, ale pragnie stanowić sam o sobie. Nie każmy mu mieszkać w pokoju, który przypomina mu czasy wczesnej podstawówki. Pewne jest, że zachce on zapraszać kolegów i pierwsze sympatie do domu i być może nie będzie mu komfortowo w otoczeniu mebli poobklejanych naklejkami z dziecięcych gazetek. Rynek mebli młodzieżowych jest bardzo duży i oferuje ciekawe i kreatywne rozwiązania. Gdy przejrzeć katalogi z ofertą dla nastolatków aż ciężko pomyśleć, że istnieją takie rozwiązania. Półki na kaski i deskorolki, haki na rowery a nawet wystawka na prace plastyczne. Wybór jest ogromny i warto zadecydować razem z dzieckiem jak odnowić jego pokój. Będzie to tez dobra lekcja z rozsądnego wydawania pieniędzy. Pokażmy dziecku, że fajnie jest mieć odnowiony pokój, ale trzeba się trzymać pewnych zasad. Ustalcie wspólnie budżet, który jesteście w stanie zaakceptować i pozwólmy mu znaleźć wyposażenie do pokoju właśnie w takich widełkach cenowych. Jest szansa, iż niepokorny nastolatek zacznie dążyć szacunkiem każdą wydana złotówkę, gdy zorientuje się, jak drogie potrafią być meble.