Jak obniżać koszty ogrzewania mieszkania w bloku?

Dzisiaj zajmiemy się tematem ogrzewania mieszkań w blokach i kosztami, jakie z tego rodzaju usługą się wiążą. Nie bierzemy pod uwagę domów wolnostojących, bo w ich przypadku istnieje wiele zależności oraz wiele różnych rozwiązań generowania oszczędności albo niedopłat w tytułu ogrzewania dużych powierzchni. W mieszkaniach w blokach takie opcje są z reguły mocno ograniczone, co nie oznacza, że właściciele takich nieruchomości nie mają wpływu na ostateczną wysokość rachunków.

Bez względu na to, jaki typ ogrzewania mieszkania oferuje spółdzielnia czy też wspólnota, udaje się zapanować nad generatorami ogrzewania, by ich działanie mogło przyczyniać się do oszczędzania środków z tytułu eksploatacji nieruchomości. Warto również wiedzieć, że opłaty, jakie wiążą się z generowaniem i utrzymaniem ciepła we wnętrzu mieszkania, są jednymi z większych, jakie ponosić muszą mieszkańcy w ciągu całego roku użytkowania lokum w bloku. Średnie koszty, jakie wynikają z ogrzewania nieruchomości, wyliczane są na kwotę około 1 900 złotych w skali roku, patrząc na mieszkanie o średnim metrażu około 50 metrów kwadratowych. Poprzez stosowanie metoda oszczędzania ogrzewania, udaje się je obniżyć i to nawet o 30%. Sprawdźcie, jak to zrobić już teraz. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Pamiętajcie, że tylko systematyczne stosowanie tychże wskazówek może przyczynić się do rzeczywistych oszczędności, a pierwsze niższe rachunki zostaną do nas wysłane dopiero po kilku miesiącach od wdrożenia planu obniżania kosztów ogrzewania mieszkania.

Uszczelnij okna i drzwi

Czy wiesz, że to właśnie przez nieszczelne okna oraz drzwi ucieka najwięcej wygenerowanego ciepła wewnątrz i przenika najwięcej zimnego powietrza z zewnątrz? Okazuje się, że brak inwestycji w okna energooszczędne może przyczyniać się do wzrostu kosztów z tytułu ogrzewania o nawet 20%. Stare okna należy wymienić na nowe, a ta inwestycja szybko się zwróci. Do wyboru mamy okna PCV albo drewniane okna i to właśnie te drugie cieszą się dzisiaj największą popularnością.

Uwagę należy zwrócić także na drzwi. Brak progów czy choćby niezamknięta dziurka od klucza przyczyni się do uciekania ciepła.

Wietrzenie pomieszczeń

W sezonie grzewczym należy wietrzyć pokoje i to nawet kilka razy dziennie. Dobrze jest jednak przed tym zabiegiem zakręcić kaloryfery. Wietrzenie powinno odbywać się przez średnio 10 minut, a okna mają być wtedy szeroko otwarte. Nie zaleca się natomiast nawet uchylania okien przy włączonych grzejnikach.

Funkcjonowanie grzejników

Same grzejniki nigdy nie powinny być zasłaniane i to nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Po prostu generowane z nich ciepło będzie zatrzymywane na przedmiocie, który stoi najbliżej kaloryfera, a nie będzie rozprzestrzeniać się na całe pomieszczenie. Nie warto ustawiać tuż przed kaloryferami kanap, kredensów czy nawet stołów, grzejników nie powinno się również zasłaniać firanami czy zasłonami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here