Jak uniknąć błędów podczas urządzania pokoju dla malucha?

Urządzanie pokoju dla dziecka to moment, na który z niecierpliwością oczekuje każda mama – i nie ma tu znaczenia czy będzie ona kupować łóżko dla chłopca czy kolorowe meble dla dziewczynki. Każda mama pragnie urządzić pokój dla dziecka tak, aby był on jednocześnie ładny i funkcjonalny. Niestety – wiele mam podczas urządzania pokoju dla kilkulatka popełnia masę błędów. Pierwszy z nich to uleganie zbyt mocnym naciskom dziecka.
Nie od dziś wiadomo, że maluchy kochają wszystko co ma jakikolwiek związek z ich ulubionymi postaciami z bajek. Większość z rodziców dorastała w czasach, gdy posiadanie własnego pokoju graniczyło z luksusem, nic zatem dziwnego w fakcie, że chcą podarować własnemu dziecku pokój jego marzeń, którego sami w dzieciństwie nie mogli mieć. Czasem jednak ta chęć uszczęśliwienia dziecka nie wychodzi na dobre ani rodzicom, ani dzieciom. Oczywiście urządzając pokój dla kilkuletniego dziecka należy brać pod uwagę jego preferencje, jednak wszystko w ramach rozsądku. Jeśli dziecko chce lampkę z motywem księżniczki – w porządku, ale zanim się zgodzisz na konkretny model sprawdź, czy motywy z bajek nie są umieszczone na kloszu lampy (mogą ograniczać dopływ światła i w konsekwencji – niszczyć dziecku wzrok). Jeżeli maluch marzy o pościeli z motywem samochodów – kup mu ją, ale upewnij się najpierw czy jest wykonana z naturalnych i bezpiecznych dla niego materiałów (sztuczny materiał sprawi, że dziecko będzie się pocić).
Urządzając pokoik dla dziecka musisz wziąć pod uwagę fakt, że preferencje malucha preferencje będą się zmieniać z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc. To, że Twoje dziecko w tym miesiącu jest zakochane w batmanie wcale nie oznacza, że za miesiąc batman nadal będzie jego ulubionym bohaterem. Właśnie z tego powodu zalecamy ograniczyć ilość bajkowych bohaterów w pokoju dziecka do niezbędnego minimum. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup neutralnej bazy do pokoju. Możesz kupić białe meble dla dziewczynki, szare dla chłopca i dywan w stonowanym odcieniu. Ściany w pokoju chłopca pomaluj na delikatny odcień niebieskiego lub zieleni, a w pokoju dziewczynki na pastelowy róż lub szarości (pamiętaj przy tym o wyborze bezpiecznej i odpornej na plamy farby do ścian). Stworzenie bezpiecznej bazy składającej się z mebli, ścian i dywanu w neutralnych, delikatnych barwach sprawi, że pokój będzie służył dziecku dłużej. Dodatkowo – neutralne barwy nie rozpraszają malucha i sprzyjają jego wyciszeniu. W ramach kompromisu możesz ozdobić pokoik dziecka drobnymi dodatkami, które będą ozdobione bohaterami z ulubionych bajek. Jeśli córka uwielbia księżniczki to kup jej np. zasłony z księżniczkami, a kiedy córka wyrośnie z bajek będziesz mogła je niskim kosztem wymienić na inne. Musisz zdać sobie sprawę, że mebelki ozdobione bajowymi postaciami są fajne, jednak za rok małolata może żądać innych bo np. „świnka Peppa” już jej nie interesuje. Fajnym pomysłem jest także zakup ramek na obrazy, które będziesz mogła tanim kosztem wymienić w zależności od upodobań dziecka. Większość osób posiada w domu kolorowe drukarki – możesz wydrukować ukochanej córce Roszpunkę, Elzę i Arielkę i umieścić je w ramkach. Za kilka miesięcy możesz je tanim kosztem wymienić na innych bohaterów. Twój portfel odetchnie, a dziecko będzie szczęśliwe i zadowolone z takich zmian.
Podsumowując – kluczowym elementem w urządzaniu pokoju dla dziecka jest umiejętność znalezienia kompromisu pomiędzy tym czego pragnie maluch, a tym co praktyczne, funkcjonalne i bezpieczne. Producenci mebli i elementów wyposażenia pokoików dla dzieci wiedzą doskonale, jaką presję mogą wywierać maluchy na swoich rodzicach. To właśnie dlatego dodatki do pokoju z postaciami z bajek są dużo droższe i jednocześnie wykonane z gorszych jakościowo materiałów. Mówiąc krótko – producenci chcą zarobić na naiwności rodziców, którzy za wszelką cenę chcą uszczęśliwić swoje dzieci.
Urządzając pokój dla dziecka musisz zwracać uwagę na materiały – tyczy się to zarówno dziecięcych mebli, jak i wszelkiego rodzaju farb, tekstyliów itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here