Jak wybierać lampy sufitowe do domu

Lampy sufitowe oprócz walorów dekoracyjnych pełnią ważną rolę użytkową. Rozświetlają pomieszczenia, wpływając tym samym na samopoczucie, a nawet zdrowie ludzi. Jeśli nawet w minionych wiekach doskonale funkcjonowano bez nich, współczesny człowiek nie wyobraża sobie życia bez sztucznego oświetlenia. Jak je dopasować do wnętrza i potrzeb domowników? Podpowiadamy.

Czym się kierować przy wyborze lamp sufitowych?

Przed wyborem oświetlenia sufitowego do danego pomieszczenia domowego warto sobie zadać pytanie, jakie funkcje ma ono pełnić i czy będzie jedynym źródłem światła, czy nie. Jeśli w pomieszczeniu ma być ich więcej, przy wyborze lampy sufitowej można skoncentrować się przede wszystkim na jej estetyce, a nie przejmować za bardzo czy dostarczy ona wystarczająco dużo światła. Warto jednak zadbać o to, aby dostosowana była do żarówek, które pozwolą oszczędzać energię. Jeśli natomiast górne oświetlenie ma być tym głównym, którego używać się będzie codziennie, warto wybrać większy żyrandol z kilkoma żarówkami, lub kilkuramienną lampę z ruchomymi ramionami, którą będzie można skierować w razie potrzeby w różne strony i ustawić na odpowiedniej wysokości. Lampy sufitowe do takich pomieszczeń jak sypialnia, czy pokój dziecinny mogą być jednożarówkowe, ponieważ tam najczęściej używa się również lampek nocnych, czy biurkowych lub kinkietów, np. https://9design.pl/pol_m_Lampy_Lampy-Sufitowe-Plafony-125.html.

Jak dobrać lampę sufitową do stylu wnętrza?

Dekoracyjne walory lamp sufitowych mają duże znaczenie w odbiorze całego wnętrza. Oświetlenie sufitowe znajdujące się najczęściej w centralnym punkcie salonu, czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia domowego, przykuwa wzrok. Liczy się kształt lampy, kolorystyka, a także światło, jakie ona daje. Powinna harmonizować z innych elementami wnętrza, aby w ten sposób podkreślić klimat mieszkania. Przykładowo w popularnych obecnie wnętrzach industrialnych lampy sufitowe posiadają często odkryte żarówki i druciane klosze. W stylizacjach glamour stawia się na żyrandole z kryształkami, lub błyszczące lampy w kolorze srebra, lub złota. Klasyczne wnętrza za to kochają żyrandole z symetrycznie rozmieszczonymi żarówkami w formie świeczek. Nowoczesne lampy sufitowe to często plafony, lub posiadające niebanalny designerski kształt lampy kilkuramienne.

Oświetlenie sufitowe może dodać wnętrzom charakteru i wpływać na samopoczucie mieszkańców. Trzeba jednak pamiętać, że równie ważne jak wybór lamp sufitowych, jest dobranie żarówek z odpowiednią barwą światła. Do domu najlepiej wybierać te, które dają ciepłe światło, dodające wnętrzu przytulności, a unikać ostrego zimnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here