Jak wybrać odpowiedni system grzewczy do swojego domu? Sprawdź!

Wybierając źródło ogrzewania, najczęściej kierujemy się efektywnością energetyczną oraz potencjalnymi kosztami, jakie będziemy musieli ponieść. Aktualnie mamy do dyspozycji wiele rozwiązań. Jednak w perspektywie zmian, jakie zachodzą na rynku energetycznym, warto wybrać takie, które bazuje na odnawialnych źródłach. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych systemów grzewczych, zawarliśmy w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania!

Pompy ciepła, czyli efektywnie i ekologicznie

Najpopularniejszym systemem grzewczym opartym na odnawialnych źródłach energii jest pompa ciepła. Pozwala ona czerpać energię z powietrza, wody lub gruntu, w zależności od rodzaju instalacji. Sprawdza się zarówno w domach o małej, jak i bardzo dużej powierzchni – kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego modelu, który zapewni dostawę pożądanej ilości energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń. Pompę ciepła można połączyć z fotowoltaiką, dzięki czemu redukujemy zużycie prądu do minimum. Tym samym generuje większe oszczędności na zużyciu prądu. Więcej na temat wykorzystania energii elektrycznej w tym systemie grzewczym można przeczytać tutaj: https://heatergo.pl/blog/pompa-ciepla-zuzycie-pradu/

Pompa ciepła to stosunkowo drogie rozwiązanie, jeśli dodatkowo planujemy montaż fotowoltaiki. Z drugiej strony, pozwala generować oszczędności, co w przypadku innych systemów jest właściwie niemożliwe. Pompy ciepła najczęściej montowane są w nowo budowanych, efektywnych energetycznie i ekonomicznych domach. Nie ma jednak przeszkód, aby system ten zastosować w przypadku już zamieszkiwanych nieruchomości. Konieczne będzie docieplenie budynku, jeśli wcześniej tego nie zrobiono.

Czy pompa ciepła sprawdzi się jako system grzewczy? Dowiedz się!

Czy ogrzewanie elektryczne jest opłacalne?

Ogrzewanie elektryczne polega na wykorzystaniu energii elektrycznej do podgrzewania powietrza, które następnie zostaje rozprowadzone po mieszkaniu. Zaletą takiego rozwiązania jest bezobsługowość – wystarczy jedno kliknięcie, aby ustawić pożądaną temperaturę. Wadą są natomiast wysokie koszty związane z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Tego rodzaju system grzewczy jest stosunkowo drogi, stąd nie sprawdzi się on w przypadku dużych domów. Można natomiast pomyśleć o nim w przypadku niewielkich powierzchni, zwłaszcza jeśli dom jest ocieplony. Jeśli jednak chcemy postawić na nowoczesny system, lepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej https://heatergo.pl/

Tradycyjne kotły – czy wciąż znajdują zastosowanie w polskich domach?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w polskich domach wciąż są kotły:

  • gazowe,
  • na pellet,
  • na ekogroszek,
  • węglowe.

Wielu właścicieli gospodarstw domowych nie bierze pod uwagę konieczności wymiany systemu grzewczego, jeśli dotychczasowy działa bez zarzutów. Tymczasem w nowych domach tego rodzaju systemy nie znajdują zastosowania. Przyszłość kotłów jest niepewna, mając na uwadze obostrzenia, jakie planuje wprowadzić Unia. Już teraz wiele mówi się o całkowitej likwidacji kotłów węglowych, dopuszcza się także możliwość likwidacji kotłów gazowych. Nawet jeśli finalnie do tego nie dojdzie, właściciele domów mogą zostać obciążeni dodatkową opłatą, co wynika z zakazu emitowania do atmosfery substancji szkodliwych. Wydaje się, że obecnie najlepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła i dlatego wymieniając system grzewczy, warto pomyśleć właśnie o niej. 

Choć jej montaż wiąże się z wysokimi kosztami, istnieje możliwość otrzymania różnego typu dotacji bezzwrotnych albo niskooprocentowanych pożyczek, które pomogą sfinansować inwestycję. Lokowanie pieniędzy w tradycyjne kotły nie jest dobrym pomysłem, i może się okazać, że w krótkim odstępie czasowym przyjdzie nam ponownie wymienić system grzewczy. Budując nowy dom, nie warto inwestować w półśrodki. Aktualnie zdecydowanie łatwiej jest dopasować i zamontować instalację w miejscach, które nie są jeszcze zamieszkiwane. Kupując dom od dewelopera, również powinniśmy zwrócić uwagę na dobrany przez niego system grzewczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here