Lokalizacja super, ale działka wąska

Na kupno działki decydujemy się z różnych względów. Na pierwszym miejscu zazwyczaj stawiamy na lokalizację. Biorąc pod uwagę fakt, że większość młodych wraca na wieś, bądź na obrzeża miast konieczne jest wybudowane domu. Powierzchnia działki stanowi drugorzędny argument, a kształt kolejny na liście. W ten sposób nawet wąskie działki cieszą się dużą popularnością.

Więc jak wybudować dom na wąską działkę, aby wraz z ogrodem tworzył jedną całość? Zaleceń jest kilka. Najważniejsze z nich jest dobrać wielkość domu, a raczej szerokość tak, aby domem działki nie podzielić na dwie części.

Jeżeli zakładamy, że za domem będziemy mieć piękny ogród czy to typowo rekreacyjny czy sadowniczy, należy pamiętać o wytyczeniu ścieżki. Nikt chyba nie wyobraża sobie, żeby kosiarka samojezdna miała wjechać do ogrodu przez kuchnię i salon w domu?

Taki dom i tak powinien posiadać drzwi wejściowe frontowe oraz drugie tarasowe z wyjściem na ogród. Jest to bardzo pomocne, nawet w codziennym użytkowaniu, jak pójdzie do ogrodu warzywnego po lubczyk, naszą polską magi do rosołu.

Dom powinien być niski, parterowe domy są teraz w modzie. Cechują się dość szybką budową, wyglądają pięknie, zajmują mało miejsca, a ich wymiary można zmienić na potrzeby kształtu działki.

Od strony ogrodu zalecany jest taras, ten taras może być dość duży, może łączyć się z nim basen, bądź miejsce do grillowania. Ważne jest, aby taras był częścią domu, która łączy go z ogrodem.

Okien w zależności od kształtu na ścianach powinno być od jednej do nawet trzech sztuk. Na węższych ścianach domu po jeden maksymalnie dwa okna, na szerszych ścianach więcej. Okna zapewniają światło, a światło nadaje uroku oraz klimatu w domu. Zawsze warto wybierać takie projekty domu, które mają dużo okien oraz są pomieszczenia w domu jasne. Dla porównania mieszkania w starych kamienicach są bardzo ciemne i po prostu mogą przyczynić się do obniżenia nastroju. Być może warto wybrać się w zwiedzanie takich mieszkań, aby mieć po prostu punkt odniesienia. To w końcu będzie nasz dom i to my mamy się w nim czuć dobrze.

Ozdoby. Wszelkiego rodzaju, schody, poręcze do nich nie powinny być masywne. Dom na wąskiej działce powinien „być lekki” to znaczy powinien być odpowiedni do szerokości działki, posiadać wiele okien oraz ozdoby powinny być subtelne. Być może nawet warto zrezygnować z poręczy przed drzwiami wejściowymi, a zamiast ich wystawić piękne jasne donice z sezonowymi roślinami? Mogą to być na początku wiosny bratki, prymulki, po ample truskawkowe. Jesienią aż do przymrozków oprócz astrów doskonale komponuje się kapusta ozdobna.

Warto pomyśleć o ogrzewaniu. Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie gazowe, a nie mamy podłączenia sieciowego to musimy liczyć się z postawieniem butli przed domem. Taka butla powinna być umiejscowiona przed domem, aby mieć do niej łatwy dostęp. Teraz rodzi się pytanie czy w ogóle będzie miejsce na tą butle? Czy lepszą alternatywą nie okaże się ogrzewanie tradycyjne.

Elewacja domu. Taki dom powinien być jasny, w końcu to punkt centralny działki. Jasna elewacja domu dodatkowo skupi uwagę na wyglądzie domu, a nie na kształcie działki. Dobrze dobrana roślinność oraz wytyczone ścieżki mogą stworzyć taką iluzje, że nawet właściciel zapomni o kształcie.

Podsumowując jest kilka zaleceń na zagospodarowanie wąskiej działki. W dzisiejszej dobie architektury nawet najbardziej wymagający kształt, może okazać doskonałym polem do kombinacji. Smukły kształt powierzchni może być więc atutem. Dostępność projektów domu została stworzona w taki sposób, aby przewidzieć każdą wyodrębniony i wymyślny kształt działki. Dom na wąskiej powierzchni powinien być niski, jasny, posiadać delikatne ozdoby, i dobrze przemyślanie odchodzące od niego ścieżki.

Każdy z nas zasługują na wybudowanie swojego domu. Ma to być miejsce nie tylko odpoczynku ale prze wszystkim pielęgnowania ogniska domowego. Ludzkość zaczyna doceniać brak kontaktu z przyrodą, a niezastąpionym przeżyciem jest śniadanie na tarasie przed domem, i spacer bosą stopą na trawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here