Meble kuchenne

Każdy z nas ma swój własny dom lub mieszkanie. To do niego wracamy po pracy, z imprezy, czy z długich wczasów nad morzem. Chcemy, aby nasze przytulne cztery ściany zapewniały nam nie tylko bezpieczeństwo i stabilizację, ale przede wszystkim komfort i relaks.

Nie bez powodu centrum każdego domu czy mieszkania jest salon. To tam każdy z nas spędza najwięcej czasu: oglądając telewizję, grając na konsoli, czytając książki, jedząc, drzemiąc czy po prostu: rozmawiając ze sobą na wygodnej kanapie. Jest to nie tylko najważniejsze pomieszczenie w naszym domu, ale prawie zawsze również i największe. Dlatego też możemy wstawiać do salonu tak dużo mebli różnego rodzaju, na które nie możemy sobie pozwolić w innych pokojach. Duża kanapa lub narożnik, duży stół, mnóstwo krzeseł i foteli, komoda, szafa, do tego mały stolik do kawy i duży stół na telewizor i zestaw kina domowego. A nad wszystkim czuwa jeszcze z reguły mocne oświetlenie składające się z kilku lamp i dużych, wysokich okien. To dużo, prawda?

Jednak każdy salon ma w każdym domu i mieszkaniu silnego konkurenta, który sprawnie walczy o naszą uwagę każdego dnia. Jest nim oczywiście kuchnia. O randze tego pomieszczenia niech świadczy fakt, że to właśnie kuchnia jest pomieszczeniem, które najczęściej łączy się z salonem w jedną, otwartą przestrzeń. To właśnie w kuchni, obok salonu i sypialni, spędzamy każdego dnia najwięcej godzin naszego życia. Przede wszystkim oczywiście gotując i przyrządzając potrawy na obiad czy kolację, robiąc śniadanie dla siebie i dzieci czy po prostu, zaparzając każdego dnia po kilka kaw lub herbat.

Skoro salon jest tak ważny, że przykładamy aż taką uwagę do jego wystroju i mebli, które się w nim znajdują, to dlaczego w przypadku kuchni miałoby być inaczej? Meble kuchenne to bez wątpienia najważniejszy i często najdroższy element wyposażenia każdego domu czy mieszkania. Dobrze dobrane i dopasowane meble kuchenne są w stanie zmienić naszą kuchnię w piękną wizytówkę domu. Dlatego właśnie wybór możliwie jak najlepszych i najodpowiedniejszych mebli kuchennych jest tak bardzo ważny. Ale w takim razie, od czego zacząć?

Przed zakupem wszystkich mebli kuchennych do naszej kuchni musimy przede wszystkim zastanowić się jakiej kuchni chcemy. Czy ma to być kuchnia tradycyjna czy nowoczesna?

Jeżeli wybierzemy kuchnię tradycyjną to najlepszym stylem dla naszych mebli kuchennych będzie oczywiście styl angielski, rustykalny, dworkowy lub prowansalski. Tak, to prawdziwe nazwy i style, które są znane w branży meblarskiej i dostępne w wielu katalogach. Kuchnia tradycyjna jak można się domyślić stawia na prawdziwe drewno i prostotę. Cechą charakterystyczną kuchni tradycyjnej są meble, które są przede wszystkim jasne, i które mają fronty z patyną.

Drugim stylem kuchni jest kuchnia nowoczesna. W stylu tym stawia się na egzotyczne gatunki drewna, takie jak na przykład mahoń, łączy się je z innymi ciekawymi materiałami, takimi jak szkło, aluminium czy laminat. Meble w stylu kuchni nowoczesnej wyglądają oryginalnie i odważnie, będąc przy tym minimalistyczne.

Bardzo ważny jest materiał, z jakiego mają być wykonane nasze meble kuchenne, a dokładniej mówiąc fronty. Do wyboru mamy prawdziwe drewno, szkło lub płyty MDF. Najpopularniejszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem są płyty MDF, które są najczęściej powlekane farbą. Trzeba jednak uważać, bo meble te są bardzo podatne na niszczenie przez wodę i wilgoć. Droższym rozwiązaniem jest prawdziwe drewno, które szczególnie dobrze pasuje do kuchni w stylu rustykalnym lub dworkowym. Do produkcji takich mebli stosuje się przeróżne gatunki drewna, najczęściej wybiera się jednak dąb, buk, sosnę, olchę, brzozę i droższe gatunki egzotyczne. Ostatnim materiałem jest szkło, które idealnie sprawdza się do kuchni nowoczesnych i minimalistycznych.

Blat jest równie ważny, ponieważ to on jest najbardziej eksploatowany. Do wyboru mamy najtańsze laminowane blaty z drewnianych wiórów, droższe blaty kompozytowe oraz najdroższe i najtrwalsze blaty z kamienia, granitu i marmuru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here