Meble rattanowe

Meble rattanowe to hit ostatnich kilku lat. Kiedyś kojarzyły się nam tylko z wyposażeniem ogrodów czy werand, dziś natomiast zawędrowały dalej, do jadalni i salonów. Meble rattanowe doceniają szczególnie ci, którzy lubią styl ekologiczny, kojarzony z letnim wypoczynkiem. Ogromny wybór wśród tego rodzaju mebli sprawia, że dziś możemy wybierać między rozmaitymi formami, kolorami i kształtami.

Ciekawy styl – meble rattanowe

Meble wykonane z rattanu, uważane są bardzo eleganckie wyposażenie domów i mieszkań, według niektórych z kolei najlepiej sprawdzające się np. na zadaszonych tarasach czy w zimowych ogrodach. Zazwyczaj kojarzone są ze świeżym powietrzem, bo to z rattanu zwykle wyplata się wszelkiego rodzaju meble do ogrodów. Jak i każdy rodzaj mebli, również i te mają swoje wady i zalety. Wadą mebli rattanowych jest to, że trzeba je każdorazowo chować pod dach, ponieważ nie są odporne na deszcz czy duże nasłonecznienie. Co więcej, ten typ mebli wymaga też regularnej konserwacji i specyficznej pielęgnacji. Co więcej, meble rattanowe należy też przechowywać w odpowiedni sposób: zimą przechowuje się je w suchym i niezbyt nagrzanym pomieszczeniu, ponieważ nie są to meble zbyt odporne.

Czym jest rattan?

Meble rattanowe wyplatane są z tzw. rattanu. Ratan pozyskuje się z łodyg palm pnących, które porastają lasy tropikalne Azji Południowo-Wschodniej. Rattan to bardzo wdzięczne tworzywo, doskonale sprawdzające się w każdej aranżacji, przez co może stanowić niezwykle efektowną, a zarazem praktyczną ozdobę. Co więcej, produkty wyplatane z rattanu są w pełni ekologiczne, a to z kolei ucieszy największych ekologicznych fanów. Jeśli meblom z rattanu zapewnimy odpowiednie warunki, wówczas będą bardzo trwałym elementem wyposażenia naszych ogrodów czy nawet mieszkań i domów.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mebli rattanowych?

Rattan jest naturalnym tworzywem, które wymaga specjalnego traktowania i odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem wielu niekorzystnych warunków (zbyt niskiej i wysokiej temperatury, nasłonecznienia, wszelkiego rodzaju opadów). Tak więc kupując tego typu meble, warto najpierw sprawdzić, czy są one pokryte cienką warstwą lakieru ochronnego bądź impregnatu. Takie informacje powinien przekazać nam producent lub sprzedawca. To niezwykle ważne, ponieważ tylko odpowiednio zaimpregnowane (zabezpieczone) meble rattanowe posłużą nam przez lata. Wybierając konkretny model mebli rattanowych, powinniśmy również sprawdzić jakość ich wykonania. Niestety, ale jakość może różnić się w zależności od producenta. Zwykle też gorsze jakościowo meble rattanowe są zdecydowanie tańsze, od tych o nienagannej aparycji i wytrzymałości. Na co zwrócić uwagę? Na pewno powinna nas zainteresować np. konstrukcja siedzisk, która powinna bardzo stabilnie trzymać się podłoża. Wszystkie nóżki w danym meblu muszą być idealnie wyrównane, dobrze przylegać do podłoża, ponieważ tylko wtedy mebel będzie stabilny. Pamiętajmy, że chwiejne konstrukcje nie zapewniają równomiernego rozłożenia ciężaru, a to może spowodować uszkodzenia mebla (jego pęknięcia czy niestabilność w trakcie użytkowania).

Jak wyglądają meble rattanowe?

Wybierając meble rattanowe należy pamiętać, że rattan jest naturalnym tworzywem, które jak wspomniana, wymaga specjalnego zabezpieczenia przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Działanie np. promieni słonecznych może spowodować, że meble będą jaśniejsze niż wtedy, kiedy je kupiliśmy. Działanie na nie wody, czy innych czynników, również może spowodować zmiany w wyglądzie. Zazwyczaj naturalne włókna rattanu mają kolor od słomkowego do jasnozielonego. Kiedy zobaczymy rattanowy mebel (np. stół lub krzesło) w innym kolorze, wówczas należy zdawać sobie sprawę, że najprawdopodobniej meble zostały pokryte jakimś preparatem ochronnym. Pamiętajmy, że wszelkie informacje o zastosowanej powłoce ochronnej, zawsze powinny być widoczne na etykiecie produktu. Niestety, ale zwykle też zdarza się, że te najtańsze meble z rattanu często nie posiadają żadnej powłoki ochronnej, przez co też są bardziej narażane na uszkodzenia podczas użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here