Na co zwrócić uwagę, kupując overlock

Czy zaczęłaś interesować się szyciem i twoja pasja z dnia na dzień się rozwija? Jeśli tak, najpewniej co kilka chwil pojawiają się na twojej liście zakupów nowe i naprawdę fajne rzeczy, których po prostu nie może zabraknąć u pasjonatki własnoręcznie wykonanych strojów. Wśród nich znalazł się pewnie też overlock. Na co więc zwrócić uwagę, kupując go?

Czym jest overlock?

Overlock to maszyna służąca do wykonywania profesjonalnych ściegów overlockowych, czyli tych, za pomocą których wykończone są brzegi materiałów. Overlock przeszywa je szybko, estetycznie i w taki sposób, że nie prują się i nie strzępią, co jest szczególnie ważne w przypadku podatnych na to dzianin. Jednocześnie overlock możemy wykorzystać do zszywania dwóch kawałków materiału razem, zwłaszcza jeśli będą to kawałki dzianiny.

Co jest tak szczególnego w overlocku, czego nie ma w klasycznej maszynie do szycia?

Przede wszystkim overlock to maszyna jednozadaniowa, dedykowana wykonywaniu ściegu overlockowego. Nie uszyjesz na niej różnymi ściegami, jak na klasycznej maszynie do szycia. Jednak jeśli już sięgniesz po overlock, na pewno przekonasz się, że było warto.

Wszystko dlatego, że potencjał overlocku tkwi w ilości igieł i nici, które wykorzystuje jednocześnie. Nici może być nawet pięć! Tego w żadnej zwykłej maszynie do szycia na pewno nie znajdziesz. Dzięki odpowiedniemu ich ustawieniu overlock tworzy ściegi bardzo mocne i elastyczne, które świetnie sprawdzają się między innymi na dzianinach, też posiadających takie cechy.

Powinien też posiadać możliwość różnicowania dyferencjału, co przekłada się na to, iż nie marszczy nawet najbardziej elastycznych dzianin podczas szycia. Albo marszczy, jeśli tego chcesz i zależy ci właśnie na takim efekcie, który będzie pełnił funkcję ozdoby w twojej kreacji czy bluzce.

Trzecia wyjątkowa funkcja overlocku to posiadanie noża. Powinien być regulowany, z możliwością włączenia lub wyłączenia. Dzięki niemu podczas szycia będziesz mogła od razu zdecydować, czy chcesz obcinać materiał tuż za ścigiem, czy nie. To wyjątkowo przydatna opcja, jeśli zależy ci na szybkim usunięciu zbędnych partii materiału w estetyczny sposób.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze overlocka?

Trzy przedstawione powyżej funkcje są szczególnymi cechami overlocków, ale nie tylko na nie należy zwracać uwagę, kupując konkretne urządzenie. Warto zadbać także o kilka innych jego cech, jak choćby możliwość wykonywania mereżki, czyli ozdobnego i bardzo gęstego ściegu, którym wykańczamy brzegi niektórych materiałów, jak choćby apaszek.

Kolejna ważna funkcja overlocka to wolne ramię, które pozwoli ci swobodnie obszywać mankiety, kołnierzyki czy nogawki. Z kolei regulacja docisku wpłynie na to, jak będzie transportowany materiał podczas szycia. Oczywiście również inne, dodatkowe opcje będą miłym dodatkiem, jak choćby nawlekacz igieł, regulacja naprężenia nici czy też regulacja długości i szerokości ściegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here