Najczęściej stosowany kabel ziemny

Do najczęściej stosowanych kabli zawsze zalicza się kable ziemne. Ten rodzaj kabla stosowany jest bowiem w wielu branżach. Bez niego nie byłoby prawidłowego przesyłu energii elektrycznej.

Co go wyróżnia?

Kabel ziemny wyróżnia się przede wszystkim specjalną budową. Dzięki niej można go stosować właściwie w każdych warunkach podziemnych. Ponadto posiada sprawdzone materiały izolacyjne. Istotne jest też to, że ma dodatkową powłokę dzięki której może być prowadzony bezpośrednio w ziemi.

Czym różni się od zwykłego kabla?

Przede wszystkim kabel ziemny przesyła energię elektryczną bardzo efektownie. Jedyne co go wyróżnia na tle innych przewodów to kolorystyka. Kable tego typu mają bowiem zewnętrzną izolację koloru czarnego. Jego dodatkowym atutem jest fakt, że świetnie sprawdza się w trudnych warunkach tj. wkopany w ziemię.

Standardy pracy z kablem ziemnym

Wszystko zależne jest od tego gdzie kabel ziemny będzie ulokowany. W momencie kiedy zostanie wkopany na głębokość około 70 cm nie musi mieć dodatkowej osłony tj. peszla. Co innego jednak kiedy okaże się, że kabel ten będzie wkopany głębiej. W takiej sytuacji musi znaleźć się w peszlu, aby był dodatkowo chroniony. Istotne jest również to czy kabel ziemny będzie znajdował się na przykład pod chodnikiem. Jeżeli tak będzie można go wkopać nawet na głębokość 40 centymetrów. Z kablem nic się nie stanie. Będzie się sprawdzał przez lata.

Kładąc kable, poza użytkami rolnymi, które mają być kablami o napięciu znamionowym mniejszym niż 1k V powinno się to robić na głębokości co najmniej 70 centymetrów. Te, które są w przedziale 1-20 k V i kładzione są poza użytkami rolnymi powinny być położone na głębokości co najmniej 80 centymetrów.

Inne umiejscowienia kabli ziemnych

W związku z solidną budową kable ziemne często stosuje się również w powietrzu. Świetnie sprawdzają się w miejscach gdzie warunki atmosferyczne zalicza się do trudnych. Kabel ziemny z reguły posiada 5 żył miedzianych o określonym przekroju stąd też świetnie się sprawdzi w takiej właśnie odsłonie.

Normy dotyczące układania kabli ziemnych w ziemi

Nie każdy inwestor zdaje sobie sprawę z tego, że w roku 2014 po zmianach weszły nowe normy dotyczące układania kabli ziemnych. Można je dalej układać samodzielnie jednak trzeba zastosować się do wszystkich obowiązujących norm. W innym przypadku nie ma możliwości dopuszczenia takiego układu do użytkowania. Aktualnie obowiązują normy N-SEP-E-004. Warto się z nimi zapoznać zanim rozpocznie się prace ziemne związane z kładzeniem kabli ziemnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here