Pompy ciepła – skuteczne ogrzewanie domu

0
1385

Pompy ciepła to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie, alternatywne dla tradycyjnych systemów, pozwalające na ogrzewanie domu. Dostępne obecnie dofinansowania do wymiany przestarzałych systemów grzewczych właśnie na pompy ciepła oraz ogniwa fotowoltaiczne w starych domach powodują, że na zakup i montaż takich systemów decyduje się coraz więcej klientów indywidualnych, ale też firm. Jak działają pompy ciepła i dlaczego warto postawić na taki sposób ogrzewania w naszym domu?

Działanie pomp ciepła

Pompy ciepła są w stanie pobrać z energię z otoczenia i przetwarzając ją na wyższy stopień energetyczny przekazać do systemu grzewczego domu czy mieszkania. Energia cieplna może być pobrana nawet przy niskiej temperaturze gruntu lub powietrza i przekazana już w dużo wyższej temperaturze dzięki obiegowi chłodniczemu. Krążący w nim czynnik chłodniczy powoduje zmianę fazy przy pobieraniu ciepła, doprowadzając do wrzenia w niskich temperaturach. Następnie w parowniku będącym elementem całej konstrukcji odzyskiwane jest ciepło z powietrza atmosferycznego oraz odparowany zostaje czynnik roboczy. Powstająca para zostaje sprężona do wysokiego ciśnienia w sprężarce, co również podnosi jej temperaturę, a następnie płynie do skraplacza, w którym oddaje ciepło. Skraplacz jest jednocześnie wymiennikiem ciepła: z jednej strony przepływa nim czynnik chłodniczy, a z drugiej: woda wodociągowa c.w.u. Zostaje ona ogrzana czynnikiem chłodniczym oddającym jej ciepło, który przepływa do zaworu dławiącego, gwałtownie obniżającego jego ciśnienie. Jako ciecz czynnik chłodniczy przepływa następnie do parownika, ponownie pobiera ciepło z powietrza i cały proces powtarza się od początku.

Pompy ciepła – gdzie warto zastosować?

Nowoczesne pompy ciepła pozwalają na efektywne i najtańsze obecnie na rynku ogrzewanie domu oraz podgrzanie wody użytkowej. Można montować je zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach, wykorzystując je jako znacznie oszczędniejszą alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania olejem opałowym, gazem płynnym lub gazem ziemnym. Szczególnie polecane są w budynkach energooszczędnych o niższym zapotrzebowaniu na ciepło, dzięki czemu obniżają się konieczne do poniesienia początkowe koszty inwestycji, a także rachunki za ogrzewanie.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Firma WASTA specjalizuje się w sprzedaży sprawdzonych systemów grzewczych będących alternatywą dla tradycyjnych źródeł ogrzewania, jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Na stronie http://wasta.com.pl/pompy-ciepla,49.html prezentujemy naszą ofertę, która w każdym przypadku dobierana jest indywidualnie do potrzeb klienta oraz specyfiki systemów grzewczych w jego domu. Proponowane przez nas pompy ciepła są w stanie pobrać z naturalnego otoczenia aż 80 procent energii, co umożliwia obniżenie kosztów ogrzewania c.w.u. o 80 procent, a koszty c.o. o 50 procent w porównaniu z tradycyjnymi systemami. Ma to niebagatelny wpływ na wysokość rachunków za użytkowanie mediów, zwłaszcza w perspektywie nieustannie rosnących cen narzucanych przez zewnętrznych dostawców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here