Poradnik ogrodnika: najpopularniejsze warzywa w polskich ogródkach

Okres wiosenny za pasem, więc coraz więcej osób, rozpoczyna przygotowania i porządki ogrodnicze. To właśnie tą porą roku kupujemy najczęściej niezbędny sprzęt oraz nasiona warzyw, owoców i innych roślin. Co ciekawe, szacuje się, że uprawy sadownicze w Polsce zajmują już ponad 300 tys. hektarów. I chociaż w marketach spożywczych, możemy kupować warzywa i owoce ze wszystkich zakątków świata, to coraz częściej decydujemy się na małe przydomowe ogródki. Co uprawiamy najczęściej? Jakie warzywa są najpopularniejsze w polskich działkach? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w naszym najnowszym poradniku.

Samodzielna uprawa warzyw

Uprawa warzyw we własnym ogrodzie to jeden z najlepszych sposobów na to, aby uzyskać zdrowe i pełnowartościowe składniki. Oprócz właściwości zdrowotnych, jest to również duża ulga dla portfela, ponieważ nie musimy kupować ich w sklepach. Poza tym, jest to świetny sposób na to, aby miło spędzać czas na świeżym powietrzu. Chociaż kiedyś tego typu warzywniaki mogliśmy spotkać jedynie w małych miejscowościach lub w specjalnie wyznaczonych ogródkach działkowych, tak teraz, coraz częściej przydomowe uprawy zauważamy także w dużych miastach.

Niektóre nasiona warzyw można wysiewać bezpośrednio do gruntu, a inne lepiej wysiać wcześniej w pomieszczeniach, które mają odpowiednie warunki klimatyczne. Skąd wiedzieć, kiedy i jak siać? Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wybranych nasion warzyw dostępne są na opakowaniach, więc nie powinniśmy mieć problemu z tym, aby uzyskać cenne wskazówki. Aby jednak nieco pomóc Wam z tym zadnieniem, poniżej opisaliśmy najważniejsze informacje związane z warzywami, które są najpopularniejsze w polskich ogrodach.

Najpopularniejsze warzywa w polskich ogródkach

Najczęściej w polskich ogródkach możemy spotkać takie warzywa, jak: buraki, cebula, koper, marchewka, ogórki, pomidory, rzodkiew i sałata. Kiedy warto je zasiać? Jak szybko otrzymamy plony? Zobaczcie sami!

Burak ćwikłowy 

Dobrym okresem do siewu buraków jest okres od kwietnia do czerwca. Pierwsze plony możemy zauważyć początkiem lipca, a ostatnie w październiku. Nasiona warzyw buraka siejemy bezpośrednio do gruntu.

Cebula 

Połowa marca to dobry czas na to, aby rozpocząć siew do gruntu. Z kolei w kwietniu możemy już sadzić dymki, które swoje owoce powinny wydawać od lipca do września.

Koper 

Koper sadzimy do gruntu od marca do sierpnia, a plonów możemy spodziewać się w okresie od maja do października.

Marchewka 

Marzec to idealny czas na to, aby zasiać również marchewkę, którą możemy zbierać od czerwca do października.

Ogórki 

Nie każdy może pozwolić sobie na to, aby posiadać ogórki w przydomowych ogródkach. Ze względu na zmieniający się klimat, najlepiej uprawiać je w szklarniach, jednak możemy również spróbować na działce. Dobry czas na siew rozsady jest w kwietniu. Pierwsze plony wówczas zauważmy w czerwcu.

Rzodkiewka 

Nasiona warzyw rzodkiewki również siejemy do gruntu od połowy marca do połowy maja. Pierwsze pęczki możemy zbierać już w kwietniu.

Sałata

To warzywo możemy sadzić w dwóch terminach: od kwietnia do czerwca oraz pod koniec lipca. Gotową i swoją sałatę będziemy mogli zauważyć już w kwietniu.

Bez względu na to, jakie nasiona warzyw i owoców zakupimy, bardzo ważne jest to, aby przestrzegać wskazówek zawartych na opakowaniu. Oprócz tego nie należy zapominać o takich kwestiach jak odpowiednie przygotowanie gruntu oraz stałe nawożenie i podlewanie sadzonek. Jest to kluczowe, jeżeli chcemy zbierać zbiory w deklarowanym terminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here