Projekty domów

Każdy marzy o wybudowaniu własnego domu. Niestety na drodze często staje budżet. Mimo to wielu inwestorom udaje się osiągnąć cel. Pomocne okazują się projekty domów i profesjonalna pomoc architekta. Bardzo często bowiem wystarczy kilka modyfikacji, by udało się zrealizować projekt. Czas więc sprawdzić, które z dostępnych projektów domów są warte uwagi!

Projekty domów – co oferują pracownie projektowe?

Na rynku działa wiele pracowni projektowych. W większości z nich znajdziemy interesujące projekty domów, które można zrealizować na wielu działkach. Dzięki dużej różnorodności można dopasować najlepsze rozwiązanie do swoich potrzeb. Ale zanim do tego przejdziemy, warto wyróżnić kilka kryteriów, którymi warto kierować się przy wyborze. Projekty domów dzielimy bowiem ze względu na stylistykę, wielkość, rodzaj budowli czy rodzaj dachu. Jeśli chodzi o stylistykę, domy mogą być utrzymane w konwencji tradycyjnej, nowoczesnej, rustykalnej, boho, itd. Każda z wymienionych ma swoje znaki szczególne. Styl tradycyjny przyciąga wzrok bogato zdobionymi elewacjami, nowoczesny imponuje minimalizmem, rustykalny roztacza sielski klimat, a boho zachwyca ilością kolorów i wzorów. Jeśli zaś chodzi o podział projektów domów ze względu na wielkość, wyróżniamy projekty domów do 100m2, do 150-160m2, od 150-160m2 do 200m2 i powyżej. Metraż może być rozłożony na płaszczyźnie w przypadku domów parterowych, jak i w pionie przy domach piętrowych. Projekty domów mogą być szkieletowe, murowane, czy z bali. Ich zwieńczenie najczęściej stanowi dach płaski, jednospadowy, dwuspadowy, kopertowy czy namiotowy. Każdy inwestor powinien znaleźć coś dla siebie.

Indywidualne czy gotowe projekty domów?

Poza wyborem określonego projektu domu, warto też przemyśleć kwestię, komu zlecić jego wykonanie. Wiele osób decyduje się na indywidualnie opracowany projekt. Do jego niewątpliwych zalet należy fakt, że jest perfekcyjne dopasowany do konkretnej działki, wręcz ,,skrojony na miarę”. Do tego może spełnić wszystkie oczekiwania inwestora, wliczając w to nietypowe potrzeby. Jednak takie rozwiązanie naprawdę sporo kosztuje. Biorąc pod uwagę fakt, jak dużą inwestycją jest budowa domu, nie każdy się na to zdecyduje. Interesującą alternatywą wydaje się jednak skorzystanie z oferty jednej z pracowni projektowych. Oczywiście nie znajdziesz tam projektu stworzonego specjalnie na Twoje zlecenie, ale na pewno dostrzeżesz coś, co wpisze się w Twoją wizję. Takie projekty domów są tańsze, a często równie efektowne jak te na zamówienie. Duża różnorodność pozwala dopasować opcję najlepszą na daną parcelę.

Projekty domów – na co zwrócić uwagę przed wyborem?

Jeśli zdecydowałeś się na wybór projektu z gotowej bazy pracowni projektowej, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim konieczne będzie znalezienie odpowiedniej działki i zyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę. Poza oczywistymi formalnościami będziesz musiał wybrać dobrą pracownię projektową. Ostatnio sporą popularnością cieszy się https://pracownia-projekty.dom.pl/. Zwróć uwagę, czy w ofercie znajduje się jakiś projekt, który spełnia oczekiwania Twoje i Twoich bliskich. Jest to bowiem kolejna rzecz warta przemyślenia. Jeśli Twoje dzieci są jeszcze małe, pamiętaj, że w końcu dorosną i jako nastolatki będą potrzebować więcej przestrzeni. Musisz też przemyśleć, czy posiadany budżet pozwala Ci na inwestycję w dodatkowe udogodnienia, takie jak garaż czy piwnica. Na szczęście pomóc w tym może kosztorys. Zawsze miej na uwadze potrzeby swoich bliskich, ale myśl przyszłościowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here