Rolety czy zasłony

Rolety i zasłony są różnymi rodzajami osłon okiennych, które mogą być stosowane w różnych pomieszczeniach i typach budynków. Najczęściej w wyborze pomiędzy roletami i zasłonami kierujemy się własnymi preferencjami oraz oczekiwaniami aranżacyjnymi. Nie zawsze roleta będzie wystarczająco atrakcyjną ozdobą okna, zasłona natomiast może nie zawsze być wystarczająco skuteczna w regulacji poziomu nasłonecznienia.

Rolety i zasłony – oraz ich najważniejsze cechy użytkowe 

Rolety są zazwyczaj bardziej funkcjonalne, ponieważ pozwalają na regulację ilości światła wpuszczanego do pomieszczenia. Są lepsze w zaciemnianiu pomieszczeń, dzięki czemu lepiej nadają się do sypialni, łazienki oraz innych miejsc, w których liczy się prywatność.

Rolety mogą być także bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych niż zasłony. Wiele oferowanych produktów zostało wykonanych z materiałów odpornych na promieniowanie UV, wysokie temperatury i długotrwałą ekspozycję na światło słoneczne. Nawet po wielu latach użytkowania nie blakną ani nie tracą nic ze swoich wyjściowych właściwości. 

Zasłony są natomiast bardziej dekoracyjne, ponieważ pozwalają na uzyskanie ciekawego efektu aranżacyjnego w danym pomieszczeniu. Są pod tym względem lepsze dzięki różnorodności wzorów i kolorów, które możesz swobodnie wybrać. Tym bardziej że zasłony można zestawiać z innego typu tkaninami okiennymi – na przykład firanami.

Wybór pomiędzy roletami a zasłonami zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli chodzi o funkcjonalność, rolety są lepsze, jeśli chodzi o estetykę, zasłony mogą je przewyższać. Warto też pamiętać, że obie kategorie osłon okiennych mogą być wykorzystywane jednocześnie, co często nie tworzy żadnego problemu w ich swobodnym użytkowaniu na co dzień.

Rolety i zasłony – a styl aranżacyjny 

Innym ważnym czynnikiem przy wyborze pomiędzy roletami a zasłonami jest styl aranżacji wnętrza. Rolety mogą być lepsze dla nowoczesnego i minimalistycznego stylu, stosowanego w apartamentowcach i lokalach o wysokim standardzie. Pasujące do tych wnętrz rolety znajdziesz pod linkiem: https://rolety24.net/mini-rolety.

Zasłony mogą natomiast okazać się trafionym wyborem w przypadku bardziej tradycyjnego i przytulnego stylu. Można stosować je we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym, boho, klasycznym oraz skandynawskim.

Rolety łączone z zasłonami – jakie modele wybierać? 

Połączenie jednego z drugim wymaga wzięcia pod uwagę nie tylko sposobu konstrukcji, ale również cech estetycznych. Warto skupić się na kolorystyce i dobrać rolety z takimi materiałami osłonowymi, które będą pasować do koloru zasłon. Możesz łączyć je na zasadzie ciekawego kontrastu bądź też zapewnić płynność kolorystyczną. Każde rozwiązanie ma swoich fanów oraz będzie pasować do innego typu wnętrza. 

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się zestawienie jasnych rolet – wykonanych w odcieniach kremowego lub beżu – oraz ciemnych zasłon prezentujących dębowy brąz lub odcienie grafitu. W ten sposób podkreślasz elegancję danego pieczenia, wnosząc do niego nieco harmonii i porządku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here