Budowle modułowe.

Domy kanadyjskie, domy z keramzytu, domy z kontenerów, budownictwo tradycyjne, domy z bali to różne metody i techniki stawiania obiektów mieszkalnych. Każde z tych zabudowań posiada charakterystyczne dla siebie cechy. Różnią się one zazwyczaj materiałem, z którego powstaje konstrukcja, a także sposobem jej stawiania. W obecnych czasach przed realizacją inwestycji należy dobrze przemyśleć sposób budowy, ocenić koszty z tym związane, a także wziąć pod uwagę czas, jaki chcemy przeznaczyć na postawienie budynku.
Jednym z ostatnio popularnych sposobów budowania własnego mieszania jest inwestowanie w domy modułowe. Jest to rozwiązanie, które wykorzystuje gotowe elementy, które wytwarzane są w specjalnych fabrykach. Prefabrykaty, które powstają na życzenie klienta składane są na miejscu, tworząc kompletną budowlę.
Do niedawna sposobem tym budowano tylko sezonowe obiekty takie, jak altany czy domki letniskowe. Ówcześnie projektanci, dzięki zastosowaniu nowej technologii mogą wykorzystać ten rodzaj zabudowy do tworzenia całorocznych obiektów mieszkalnych.
Jak każda inwestycja, ta także posiada przypisane do siebie zalety i wady. Przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu tego sposobu budowy należy dokładnie przeanalizować wszystkie „za i przeciw”.
Przyglądając się bliżej zaletom wykorzystania metody modułowej należy zwrócić szczególną uwagę na czas, w jakim realizowane jest zlecenie. Dzięki gotowym i wcześniej zamówionym częściom, a następnie szybkim sposobem składania ich, można zaoszczędzić wiele czasu, a sam obiekt powstaje w ciągu kilku miesięcy. Ważnym aspektem jest także możliwość budowy w każdych warunkach atmosferycznych, niezależnie od pory roku oraz temperatury otoczenia.
Kolejnym pozytywnym aspektem domów modułowych jest możliwość zatrudnienia niewielkiej ekipy budowlanej. Dzięki stosowanym technikom ilość specjalistów można zminimalizować. Przy tego rodzaju budowie można także zrezygnować z zatrudnienia inspektora nadzoru budowy oraz osób sprawdzających jej przebieg.
Koszty związane z budową domu modułowego są uzależnione od wielkości domu, wykorzystywanych materiałów, czasu budowy oraz lokalizacji. Można zauważyć, że dzięki krótkoterminowej pracy, koszty zostają wielokrotnie obniżone. Można także obniżyć cenę domu, stosując tańsze materiały. Tu jednak należy przemyśleć wydatki i zdecydować czy zainwestować w termoizolacyjne, ale droższe materiały, czy wykorzystać te słabszej jakości.
Do tego rodzaju zabudowań wykorzystywana jest znacznie mniejsza ilość maszyn budowlanych, a także mniej kłopotliwe dbanie o sam plac budowy. Przy składaniu tego rodzaju elementów, nie powstaje wiele zabrudzeń oraz zanieczyszczeń, dzięki czemu miejsce budowy jest czyste i zadbane.
Wiele z obecnie powstających domów modułowych posiada możliwość złożenia go i ponownego rozłożenia w innym miejscu. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku przeprowadzki.
Niestety jak każdy rodzaj budowy, technika modułowa niesie za sobą także niekorzystne rozwiązania.
Jedną z wad omawianej metody jest konieczność opłacenia całej inwestycji jeszcze przed rozpoczęciem realizacji tworzenia obiektu. Inwestor musi zdecydować, jakich materiałów będzie używać, ile ich potrzebuje oraz podać dokładne wymiary elementów. Opłata za wytworzenie oraz złożenie domu pobierana jest na samym początku. Może być to dość kłopotliwe oraz odstraszać przyszłych właścicieli.
Dom modułowy budowany jest z dużych części, które muszą być przetransportowane, a także w odpowiedni sposób dopasowywane do siebie. Niesie to za sobą obowiązek wynajęcia dźwigu, który będzie główną maszyną budowlaną tego rodzaju domu.
Do wad związanych z budową domu modułowego można zaliczyć także konieczność przemyślenia całej inwestycji od początku do końca. Podczas budowy nie ma już możliwości zmiany planów oraz zaplanowanych rozwiązań.
Jedną z wad jest także mały wybór materiałów i rozwiązań stosowanych przy tego rodzaju budowie. Istnieje ograniczona możliwość wybrania proponowanych możliwości i idei.
Przy budowie tego rodzaju obiektów, należy skrupulatnie przemyśleć i prześledzić wady i zalety, a także określić budżet i możliwości związane z rozpoczęciem budowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here