Czym charakteryzuje się styl domów skandynawskich?

Każda osoba projektująca swój nowy dom zastanawia się, w jakim stylu go zbudować i wykończyć. Ostatnio jednym z najmodniejszych trendów w architekturze i budownictwie jest… prostota. Do takich też należy styl skandynawski. Czym się on charakteryzuje i jakie są główne jego cechy?
Styl skandynawski to przede wszystkim właśnie prostota wykonania, jasne i przyjemne kolory, nawiązywanie do natury praktycznie w każdym aspekcie planu.
Wnętrza skandynawskie są nie tylko bardzo przestronne, ale też lekkie i przyjazne. Często przeplata on różne, ciekawe style, łączenia czy dodatki. Mimo, że jest to rodzaj stylu nowoczesnego, zazwyczaj znaleźć w nim można motywy etniczne.
Barwą królującą zarówno w dodatkach jak i w budownictwie jest czysta biel, niekiedy z dodatkiem delikatnego beżu. Jednakże niektórzy decydują się na przełamanie spokojnego wnętrza urozmaicając go wykończeniami w intensywnych, mocnych barwach niebieskiego, zielonego, czerwonego, grafitowego, a nawet sięgając po czerń.
Budownictwo skandynawskie znane jest z zamiłowania do naturalności, dlatego i materiały wykorzystywane przy budowie są jak najbardziej przyjazne naturze. We wnętrzach wykorzystywane jest najczęściej drewno, zwiewne, proste tkaniny w geometryczne wzory oraz motywy roślinne. Kominki czy piece kaflowe również są nieodłącznym dodatkiem domu. Bardzo ważnym elementem są także lampy, które we wnętrzu skandynawskim powinny charakteryzować się ciepłym, jasnym światłem.
Domy skandynawskie to domy stworzone przede wszystkim z myślą o rodzinie. Jednym z najważniejszych przedmiotów, które jest obowiązkowe w tym stylu, jest stół. Najlepiej piękny, drewniany, idealny w swej prostocie, a jednocześnie uroczy i praktyczny. Znajduje się on najczęściej w centralnej części domu bądź mieszkania, a przestrzeń wokół jest tworzona właśnie pod niego. Meble powinny być proste, ale i nowoczesne. Charakteryzować je będzie gładka linia, drewno i harmonia.
Dodatków we wnętrzach skandynawskich jest całkiem sporo, jednak nie są one przytłaczające, Należą do nich głównie poduchy, koce, narzuty czy pledy – wszystkie w jasnych i przyjemnych odcieniach. Materiały powinny być ciepłe, delikatne, ale i konkretne.
Mieszkańcy Skandynawii cierpią z powodu małej ilości światła, dlatego też ich ulubionym dodatkiem są… świece, które znaleźć można praktycznie w każdym skandynawskim pomieszczeniu. Najczęściej świece stanowią odmienny akcent kolorystyczny, który znakomicie podkreśla wnętrze.
Miłość do natury i funkcjonalność to jedne z najbardziej charakterystycznych i wyróżniających ten styl cechy. Każdy element, każda dekoracja, każdy detal – są nie tylko idealne i piękne, ale i również praktyczne. Materiały wykorzystywane tutaj są najwyższej jakości, dzięki czemu mogą służyć przez bardzo długie lata, a ślady użytkowania są praktycznie niezauważalne.
Dla kogo te wnętrza będą idealne?
Styl jest zdecydowanie ponadczasowy, bardzo wygodny i przyjazny. Wnętrza posiadają swój indywidualny, niepowtarzalny wygląd. Model skandynawski przede wszystkim nie podąża za coraz to nowszymi trendami, ale wierny jest własnym wyznaczonym ideom i stylizacjom. Świetne jest to, że sprawdzi się zarówno na dużej przestrzeni, jak i na mniejszym metrażu. Jest to zdecydowanie styl dla osób ceniących prostotę połączoną z nowoczesnością. Będzie to również idealne rozwiązanie dla osób przywiązujących duże znaczenie do ekologicznego stylu życia.
Wnętrze charakteryzuje umiarkowanie w niepotrzebnych detalach, dzięki czemu zawsze wyglądają one schludnie i przyjaźnie. Pomysłowe rozwiązania skandynawskie są rewelacyjne dla osób lubiących jasne i przestronne pomieszczenia oraz niezobowiązujący i prosty styl.
Gdzie szukać dodatków?
Polecanymi markami są na pewno: Fritz Hansen, Carl Hansen & Son, Muuto, Swedese, Pederali, Lee Broom czy Montana. Jednak najbardziej znana jak dotąd jest Ikea, w której można znaleźć wszystko, czym charakteryzuje się dom skandynawski. Czy warto wybrać właśnie takie wnętrza? Jak najbardziej tak, jeżeli to właśnie dom ma się stać oazą spokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here