Domy holenderskie są ciekawym rozwiązaniem dla tych osób, które szukają innych rozwiązań na rekreacyjne miejsce do zamieszkania niż murowana altanka czy drewniany domek. Jak każde rozwiązanie w branży budowniczej i mieszkaniowej, tak i to ma pewne wady i zalety. Czy domek holenderski będzie dobrym wyborem w twoim przypadku?
Głównymi zaletami domków holenderskich są ich cena oraz mobilność. Nie potrzebujemy fundamentów i wielu innych rzeczy, które są niezbędne w przypadku klasycznych nieruchomości. Domy holenderskie można też przewozić, choć nie z taką łatwością jak przyczepy kempingowe, a to z powodu zdecydowanie ponadprzeciętnych gabarytów.
Domki holenderskie nie są trwale połączone z gruntem. Według prawa, takie obiekty są odpowiednie do tymczasowego zamieszkania. To, jakich zezwoleń potrzebujemy na domek i gdzie może on stać zależy od wielu czynników, jednak ogólnie zazwyczaj domek może stać przez 120 dni w danym miejscu, jeśli chcemy, aby był on na dłużej, musimy uzyskać stosowne zezwolenia i spełnić wymagania co do zabudowy. Jeśli wyślemy zgłoszenie planu budowy domu holenderskiego i właściwy organ nie wniesie sprzeciwu przez miesiąc od wpłynięcia naszego pisma, możemy uznać, że mamy prawo postawić nasz dom. Do zgłoszenia powinniśmy załączyć szkice, rysunki, projekt techniczny domu, dokumenty poświadczające, że jesteśmy właścicielami terenu, na którym ma powstać nasz domek. Jeżeli domek ma pełnić funkcje rekreacyjne dłuższy czas i ma w jakiś sposób być połączony z gruntem, musi być on postawiony na terenie przeznaczonym pod zabudowę. Jeżeli nasz domek będzie znajdował się ponad 120 dni na danym terenie bez stosownych zezwoleń, organy administracji mogą kazać nam go zabrać, rozebrać.
To, ile zapłacimy za domek holenderski, zależy od jego wielkości, wyposażenia, materiałów użytych do budowy oraz tego, czy posiadamy już działkę, na której można by było postawić obiekt. Najtańsze będą małe domki z jedną sypialnią, wykończone tworzywem PCV, natomiast najdroższe domki mają kilka sypialni i są zrobione po części z prawdziwych, drewnianych paneli. Najprostsze domki kosztują nieco ponad 10 000 złotych, natomiast dom składający się z trzech sypialni, salonu wraz z kominkiem, kuchni, łazienki, z podłączoną instalacją gazową i elektryczną to koszt blisko 100 000 złotych. Na cenę oprócz materiałów, wielkości i wyposażenia ma też wpływ to, czy obiekt nadaje się do użytkowania całorocznego. Do kosztów domku warto doliczyć koszty ewentualnego transportu, które także są nie bez znaczenia.
Jeżeli mamy już działkę, marzy nam się własny obiekt rekreacyjny, a od normalnej budowy odrzucają nas formalności, mnogość koniecznych zezwoleń oraz kontrola nadzoru budowlanego, to domkami holenderskimi zdecydowanie warto się zainteresować. Mogą być one złotym środkiem w naszej sytuacji, także ze względu na cenę. Prawo nie reguluje ściśle, jak mają wyglądać domki holenderskie, w co mają być wyposażone – to już nasza kwestia. Nie musimy przedstawiać nikomu nawet dokładnego projektu naszego holenderskiego domu.
Czy domek holenderski jest więc idealnym rozwiązaniem dla każdego? Niestety nie, ponieważ ma on pewne wady. Pierwsza z nich to korozja. klimat występujący w Polsce nie należy do najlepszych, jeśli już kupujemy domek to patrzmy na jego jakość wykonania i odpowiednio zabezpieczmy nasz obiekt na zimę. W domkach używanych nie mamy gwarancji, często niektóre elementy są zużyte, zdarzają się niejednokrotnie problemy z takimi elementami jak dach. Mimo braku dużej liczby formalności, trzeba pamiętać o terminie 120 dni, po którym domek musi zostać przeniesiony lub zgłoszony. Wady są więc dosyć poważne, ale raczej nie przysłaniają korzyści.
Domki holenderskie to ciekawa opcja dla wielu osób, które marzą o własnym obiekcie rekreacyjnym lub chcą wynajmować takie obiekty innym ludziom. Za stosunkowo niewielką cenę jesteśmy w stanie nabyć coś interesującego. Domki holenderskie ciekawie wyglądają, są mobilne i świetne podczas wakacyjnego wypoczynku. Pamiętajmy o zgłoszeniach i kontroli jakości materiałów użytych do produkcji domku i wszystko powinno być dobrze.