Gdy za oknem panują tropikalne temperatury, większość z nas marzy o chociaż odrobinie powiewu chłodnego powietrza. W upalne dni trudno nam się skoncentrować, jesteśmy bardziej podatni na zmęczenie i złe samopoczucie. W środku lata również w nocy może być nam za gorąco, żeby zasnąć, o czym wiedzą doskonale osoby mające sypialnie na poddaszach czy mieszkańcy najwyższych pięter w blokach. Z tego względu na popularności zyskują domowe klimatyzatory. Sprawdź, dlaczego i jak je czyścić, aby cieszyć się z ich działania jak najdłużej.
Skutki korzystania z nieczyszczonej klimatyzacji
Nie tylko ustawianie urządzenia na bardzo niskie temperatury, ale również zaniedbywanie jego czyszczenia, jest szkodliwe dla naszego zdrowia. W niekonserwowanym klimatyzatorze panują idealne warunki do tego, aby stał się siedliskiem bakterii, grzybów, wirusów, pleśni i różnego typu drobnoustrojów. Do najpowszechniejszych bakterii należą:
- Pałeczka okrężnicy (Escherichia Coli),
- Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas Aeruginosa),
- Paciorkowiec kałowy (Enterococcus Hirae),
- Gronkowiec złocisty (Staphylococcus Ureus).
Ludzie korzystający z zanieczyszczonej klimatyzacji mogą skarżyć się na bóle głowy i oczu, rozdrażnienie oraz spadek koncentracji. Z drugiej strony, zaniedbane urządzenie staje się mniej wydajne, a po pewnym czasie może całkiem się zapchać i przestać działać. Co więc zrobić, aby nie narazić się na te przykre konsekwencje i móc cieszyć się optymalną temperaturą w pomieszczeniach bez przeszkód?
Profesjonalny serwis klimatyzacji
Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że profesjonalny serwis klimatyzacji, to nie opcja a konieczność. Czynności tej należy poddać urządzenie dwa razy w roku: przed sezonem i po sezonie na chłodzenie. Profesjonalne firmy dokładnie i skutecznie przeprowadzą zabieg odgrzybiania i czyszczenia filtrów klimatyzatora. Szczególnie takie elementy urządzenia jak: filtry, parownik, skraplacz, połączenia układów, przewody i izolacje, wymagają czyszczenia. Warto poddać klimatyzację dezynfekcji, na przykład przy pomocy ozonu, który jest nieszkodliwy dla ludzi i wyposażenia mieszkania.
Samodzielne czyszczenie klimatyzacji
Niektóre prace związane z czyszczeniem klimatyzacji domowej należy powierzyć specjalistom, ale część możemy wykonać samodzielnie. Do tego typu zadań należy wymiana filtra (co 3 miesiące), który znajduje się pod panelem czołowym. O konieczności wymiany zazwyczaj poinformuje nas samo urządzenie, pokazując na wyświetlaczu odpowiedni komunikat. Raz na jakiś czas pamiętaj o przetarciu panelu zewnętrznego ściereczką nasączoną wodą. We własnym zakresie możesz wyczyścić tacę skroplin, wykorzystując w tym celu tylko ciepłą wodę z dodatkiem środka bakteriobójczego. Miejsca wlotu i wylotu powietrza wyczyść suchą ściereczką.
W utrzymaniu klimatyzatora w pożądanym stanie wiele można zrobić samodzielnie, jednak dwa razy w roku zdecyduj się na profesjonalny serwis urządzenia. Dzięki temu będzie ono pracowało wydajniej i zmniejszy się ryzyko wystąpienia negatywnych skutków u domowników w związku z jej zanieczyszczeniem.