Każdy z nas ma dom. Jest to jedna z tych podstawowych rzeczy, które posiadamy i które oferują nam poczucie bezpieczeństwa i stabilności.
Niektórzy z nas mieszkają w domach prywatnych, czasem małych, nierzadko jednopiętrowych, w innych przypadkach dużych dwu lub trzypiętrowych domach-willach. Inni z nas z powodów finansowych lub coraz częściej z własnego wyboru mieszka w mieszkaniach w dużych miastach.
Mieszkanie ma wiele zalet, których domy prywatne nie posiadają. Jest przede wszystkim tańsze. Koszt dużego mieszkania często zamyka się w kwotach 200 tysięcy złotych. Dom o porównywalnym metrażu to już koszt 300 tysięcy złotych, więc różnica jest zauważalna, a dla młodych osób, które dopiero wchodzą razem w dorosłe życie, jest to różnica wręcz kolosalna.
Mieszkania są też najczęściej położone w o wiele atrakcyjniejszych lokalizacjach niż domy prywatne, które z powodu coraz większego zagęszczenia miast są budowane przede wszystkim wokół miast i metropolii, często na obrzeżach, a coraz rzadziej w ścisłym centrum. Oczywiście jeżeli ktoś posiada własny samochód to nie jest to dla niego jakimś bardzo dużym problemem, lecz trzeba przyznać, że stanie każdego dnia od kilku do kilkudziesięciu minut w korku żeby dojechać do centrum Warszawy czy Krakowa jest uciążliwe nawet dla osób z własnym samochodem.
Bloki mieszkalne czy apartamentowce, które są budowane w ścisłym centrum lub śródmieściu są zatem o wiele atrakcyjniejsze jeżeli chodzi o lokalizację. Zazwyczaj zaraz przy nich znajduje się co najmniej kilka różnego rodzaju dyskontów i mniejszych sklepów, a nierzadko, szczególnie w największych miastach, również duża galeria handlowa lub pawilon handlowy.
Mieszkanie w bloku mieszkalnym lub apartamentowcu ma również zalety socjalizacyjne. Szczególnie nowoczesne kompleksy mieszkaniowe, które posiadają zamknięte dziedzińce na których są place zabaw, małe parki z drzewami czy baseniki skłaniają mieszkańców takich małych osiedli do wspólnego spędzania ze sobą czasu i zawierania nowych znajomości. Oczywiście na osiedlach, np. domków jednorodzinnych, również jest to możliwe, ale na pewno w o wiele mniejszym stopniu.
Każdy kto posiada swoje własne cztery ściany, nieważne czy to dom prywatny, blok mieszkalny czy apartament w wieżowcu, chciałby posiadać też swój drugi kąt do którego mógłby przyjeżdżać w weekendy, na wczasy czy w trakcie wakacji aby odpocząć od pracy, ciągłej gonitwy, korków czy hałasu dużego miasta.
Najtańszą odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest coś tak prostego jak namiot i wyjazd na kilka dni na camping poza miasto. Kupno namiotu to koszt zaledwie kilkuset złotych. Jest to jednak rozwiązanie, które odpowiadać będzie tylko niektórym osobom. Jeżeli ktoś ceni sobie wygodę, komfort i stały dostęp do elektryczności, to namiot nie jest wyborem dla niego.
Droższym wyborem jest oczywiście działka rekreacyjna. Koszt takiej działki z małym domkiem waha się od 10 do 30 tysięcy złotych w zależności od lokalizacji i wielkości działki. Kompleksy działek rekreacyjnych, które mieszczą się najczęściej na obrzeżach miasta, to dobry wybór jeżeli chcemy w weekend odpocząć od pracy czy miasta, i spędzić wolny czas wśród natury. Działka taka z reguły nie nadaje się do mieszkania na niej przez cały rok, ponieważ przepisy zabraniają budowania na niej domów o dużym metrażu, ale nadaje się idealnie na jedno czy dwudniowy wypad za miasto.
Inną możliwością, która jest jeszcze droższa, jest domek letniskowy. Oczywiście będziemy potrzebowali również osobnej działki mieszkalnej aby móc na niej postawić taki dom. Koszt samego domku letniskowego nie jest mały i często przekracza kwotę 100 tysięcy złotych. Tańszym rozwiązaniem, które może pełnić taką samą rolę, jest dom holenderski całoroczny.
Nowy dom holenderski kosztuje od 50 do 100 tysięcy złotych, czyli zauważalnie mniej niż dom letniskowy. Ceny używanych domków holenderskich zaczynają się już od 10 tysięcy złotych.
Dodatkowo dom holenderski ma jedną dużą zaletę: po odpowiednim przygotowaniu można go transportować na podobnej zasadzie jak przyczepę campingową.