Domy parterowe.

Zastanawiając się nad kupnem lub budową domu musimy zadać sobie wiele bardzo istotnych pytań. Przede wszystkim jaki ma być nasz dom? Jaki ma być jego metraż , wygląd, gdzie ma się znajdować. Są to podstawowe pytania, od których zależy czy zdecydujemy się na zakup czy budowę domu.
Najważniejszym pytaniem jest metraż domu. Wyliczono, że dla rodziny 2 + 2 najbardziej ekonomiczną powierzchnią do wygodnego zamieszkania jest dom 100 metrowy. Domy takie są ergonomiczne, dobrze zaplanowane mogą posiadać wszystkie pokoje niezbędne do wygodnego życia. Ważne jest by wiedzieć, że dobudowa każdego następnego pokoju to koszt około 30 000 złotych.
Decydując się na dom parterowy będziemy mieli problem ze znalezieniem do kupna tego typu domu. Jest ich na rynku niewiele i przeważnie pochodzą z ostatniego 15 – lecia. Wcześniej budowaliśmy domy duże, dla rodziny wielopokoleniowej. Takie domy miały podpiwniczenie, poddasze, i wiele pokoi, do których nikt nie zaglądał. Moda na dom parterowy pojawiła się kilkanaście lat temu. Na rynku nie ma ich w sprzedaży dużo. Trzeba zastanowić się czy łatwiejszym rozwiązaniem nie będzie zakup działki i samodzielna budowa domu? Oczywiście wiąże się to z zupełnie innymi wyzwaniami, ale możemy uzyskać efekt, który w stu procentach będzie spełniał nasze wymagania.
Dom 100 metrowy bardzo ładnie prezentuje się jako dom parterowy. Stosując spadzisty dach możemy osiągnąć naprawdę ciekawy efekt. Zastanawiając się nad budową domu musimy podjąć decyzję jaki dach będzie miał nasz dom. Musimy pamiętać, że dach, po założeniu ogrzewania, jest jedną z najważniejszych decyzji. Koszt dachu uzależniony jest od tego ilu spadowy będzie dach. Wielospadowy dach zawsze będzie wiązał się z wyższymi kosztami niż dwu spadowy. Dom parterowy 100 metrowy jest o tyle ergonomiczny, że ładnie prezentuje się również pod dachem dwuspadowym. Co daje nam możliwość zaoszczędzenia dużej sumy pieniędzy, nie rezygnując z atrakcyjnego wyglądu domu.
Przejdźmy do kolejnego punktu, niezmiernie ważnego w planowaniu budowy domu. Ogrzewanie. Jest ono o tyle ważne, że koszt założenia to jedno, później będziemy przez wiele lat utrzymywać dom i ponosić koszty ogrzewania. W kosztach utrzymania domu ogrzewanie jest największym wydatkiem. Dom parterowy przeważnie wyposażane są w ogrzewanie gazowe. Jest to około 42 % instalacji grzewczych. Obecnie jest to najtańsze ogrzewanie na dzień dzisiejszy , przy tym metrażu domu. Dom parterowy powyżej 120 metrów już często posiada ogrzewanie na paliwo stałe. Założenie ogrzewania jest niezmiernie ważną decyzją. Musimy pamiętać, że z rachunkami z ogrzewanie będziemy borykać się przez wiele lat, jeżeli nie do końca życia. Nie można oszczędzać na wyborze i montażu ogrzewania, gdyż to się później na nas zemści w postaci wysokich rachunków. Najważniejszy w systemie grzewczym jest piec. Dobry, wydajny piec da nam gwarancję długich lat bezawaryjnego funkcjonowania.
Dom parterowy jest obecnie najmodniejszym rozwiązaniem. Od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród budujących. Dlaczego? Ich projekty nie są drogie. Firmy projektowe widząc duże zainteresowanie tym segmentem domów, udostępnia dużą ilość gotowych, ciekawych projektów, które można kupić od ręki. Jest to wygodne wyjście, gdyż oszczędza nasz czas. Do tego, nie oszukujmy się, ale koszt gotowego projektu jest niższy niż robionego na zamówienie. Dom parterowy jest tani w utrzymaniu. Pamiętajmy, że koszt wybudowania domu to jedno, potem latami trzeba ten dom utrzymywać. Z czasem dojdą również koszty remontu, modernizacji, które będziemy zmuszeni robić z upływem lat. Wszystkie te koszty zależne będą od metrażu naszego domu. Nie oszukujmy się, ale łatwiej jest wyremontować dom 100 metrowy niż 150 metrowy. Niby nic. Co to jest 50 m2, ale jednak koszty utrzymania i remontu będą się zasadniczo różniły.
Dobrze przemyślany i zaprojektowany dom parterowy może być spełnieniem marzeń nie jednego z nas. Domy te maja elegancki, ciekawy wygląd. Są wygodne i mają optymalny metraż. Czego można chcieć więcej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here