Ekologia w parze z nowoczesnością

W życiu większości ludzi przychodzi taki moment, w którym chcą uciec od miejskiego zgiełku i zaszyć się na jakimś cichym przedmieściu lub na wsi.
Zwykle pojawiają się wtedy różne opcje – kupienie gotowego domu z rynku wtórnego, zakup od developera lub budowa od podstaw nowego domu.
Ostatnia opcja ma tą wyższość nad pozostałymi, że możemy sami stworzyć projekt wymarzonego domu i zdecydować o każdym związanym z nim detalu – od materiałów użytych na budowę, przez układ i wielkość pomieszczeń, na wykończeniu skończywszy.

Biorąc pod uwagę wciąż zmieniające się standardy oraz pojawiające się jak grzyby po deszczu nowinki technologiczne, warto przyjrzeć się im wszystkim dokładnie, aby wybrać te najkorzystniejsze dla siebie.

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się tak zwane domy hybrydowe.
Czym są? Założeniem domu hybrydowego jest jak najobszerniejsze zastosowanie technik pozwalające na korzystanie z odnawialnych źródeł energii -w tej chwili i w naszych warunkach głównie energii słonecznej. Jest to krok pośredni pomiędzy zwykłym domem, a domem pasywnym, który jest energetycznie samowystarczalny.

Pierwsze domy hybrydowe powstawały w Niemczech, około 20 lat temu, obecnie coraz więcej nowo budowanych domów zaczyna opierać się na odnawialnych źródłach energii.

Podstawowym wyposażeniem domów hybrydowych są panele fotowoltaiczne, kolektory solarne i pompy ciepła.
Panele fotowoltaiczne pozwalają zamienić energię słonecznych promieni na energię elektryczną, kolektory solarne umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej do podgrzewania wody, a dzięki pompom ciepła, ogrzanie domu lub wody może być znacznie tańsze.

Oczywiście pierwotna inwestycja w budowę domu hybrydowego jest zdecydowanie większa od tej, jaką musielibyśmy wykonać przy budowie standardowego domu, jednak oszczędności, które poczynimy dzięki energetycznej niezależności sprawiają, że warto ponieść większe koszty na początku, żeby móc cieszyć się niską ceną eksploatacji. Czas zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych wynosi około 10 lat.

Energooszczędność domów hybrydowych sprawia, że roczne zużycie energii wynosi poniżej 40kW na metr kwadratowy. Dodatkowo, zachęcić nas do budowy domów hybrydowych o wysokim standardzie ma możliwość otrzymania refundacji poniesionych kosztów w ramach programu „Efektywne wykorzystanie energii” prowadzonego przy udziale Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przypadku domów o wspomnianej energooszczędności refundacja wynosi aż 30 tysięcy złotych.

W dobie wszechobecnego smogu i zanieczyszczenia środowiska, ranking ekologiczny domów hybrydowych jest kolejnym atutem przemawiającym za wyborem takiego typu domu. Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła i kolektora solarnego nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń, dodatkowo w miejscach, w których to możliwe z geologicznego punktu widzenia, istnieje również opcja skorzystania z wód geotermalnych do ogrzania domu.
W przypadku większości taki domów, dodatkową opcją jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, a elektryczność płynąca z paneli fotowoltaicznych na dachu sprawia, że wraz ze wzrostem ilości domów hybrydowych, zmniejszy się zapotrzebowanie na prąd elektryczny pochodzący z polskich elektrowni i elektrociepłowni, które jak wiadomo, w głównej mierze opalane są węglem.
Choć technologia ta jest jeszcze dość nowa, za sprawą nowych rozporządzeń od 2020 roku wszystkie nowe budynki będą musiały choć część swojego zapotrzebowania energetycznego czerpać z odnawialnych źródeł energii, coraz więcej osób decyduje się również na modernizację dawniej wybudowanych domów i panele solarne na dachu nie są już taką rzadkością. Korzystają z nich nie tylko odbiorcy indywidualni, ale również zakłady i gminy. Na korzyść odnawialnych źródeł energii przemawia fakt, że one same są zawsze darmowe, natomiast na całą instalację potrzebną do ich uzyskania można dostać naprawdę spore dotacje.

Czas skupić się odrobinę na ekologii, byśmy mieli co pozostawić swoim dzieciom i wnukom, a domy hybrydowe to pierwszy mały krok w kierunku czystego powietrza i ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here