Dom w stylu rustykalnym

Styl rustykalny niewiele ma wspólnego z nowoczesnością. Nie jest też podobny do innych stylów, w jakich aranżujemy swoje domy. A stylów w aranżacji mieszkań mamy wiele. Najłatwiej jest umeblować i wyposażyć dom wtedy, jak się wie, czego się chce. Czyli po prostu, jak się ma swój ulubiony styl. Wówczas wszystko zakupione do domu pasuje, bo nie koliguje z innymi meblami, czy dodatkami.
Dom rustykalny, to miejsce pełne tradycji i pamiątek z przeszłości. Dom pełen prostoty i klimatu dawnego wiejskiego domostwa. Nie każdemu jednak odpowiada taki trochę surowy styl. Bo trzeba przyznać, że styl rustykalny ma w sobie wiele elementów, które mogą wydać się surowe. Jak na przykład wystające belki z sufitu, goła czerwona cegła na elementach ścian, kuchnie z piecem. Jak i wyposażenie wnętrz, które przypomina minioną epokę. Na przykład dywany na łóżkach i ścianach, makatki na ścianach, proste kuchenne przedmioty, łóżka drewniane wyposażone w duże poduchy.Jednak dom rustykalny poprzez takie wyposażenie wcale nie musi być zimny i nieprzyjemny. Jest wprost przeciwnie. Emanuje on spokojem, prostotą, przytulnością i swojskim klimatem.
W stylu rustykalnym możemy meblować wszystkie pomieszczenia w naszym domu. Albo można tylko jedno pomieszczenie urządzić w takim stylu. I nie tylko domy wiejskie mogą mieć rustykalną aranżację. Może również ona znaleźć się w mieszkaniach miejskich.
Także, jeżeli komuś podobają się takie klimatyczne wnętrza wiejące tradycją, to może w każdym miejscu urządzić swój dom w rustykalnym stylu. Współczesny człowiek ma dość pędu i nowoczesności. I czasem myśli o prostocie i powrocie do tradycji. Gdyż pragnie wyciszenia i spokoju, który ma mu dać własny dom.
Podstawowymi materiałami, jakie dominują w stylu rustykalnym są: drewno, wiklina, kamień, cegła, słoma, len, wełna. Czyli to, co pochodzi z natury i co jest najprostsze. Dom rustykalny będzie posiadał meble wykonane wyłącznie z drewna. Z drewna wykonane będą również podłogi, sufity, barierki wewnątrz domu. Wiklina dopełni reszty. Mogą być z niej wykonane fotele, stoliki, kosze, koszyczki, stojaki na kwiatki, a nawet ozdoby na ścianę.
Styl rustykalny zdobywa coraz więcej zwolenników. Ponieważ ludzie mają dość mieszkania w domach wyposażonych nowocześnie. Gdzie na każdym kroku panuje przepych i nadmiar wszystkiego. Zarówno mebli, jak i sprzętów, oraz dodatków. W stylu rustykalnym też jest sporo sprzętów w mieszkaniu. Lecz wszystkie one emanują spokojem i dają poczucie ładu. To prostota sprawia, że mimo braku luksusów rustykalne wnętrza pozwalają się odprężyć i spokojnie żyć. Meble znajdujące się wewnątrz rustykalnego domu wcale nie muszą być idealne i nowe. Im dłużej są używane, tym lepiej. Aranżując dom w stylu rustykalnym w przypadku nowych mebli można poddać je stylizacji. Czyli postarzeniu. Gdyż meble posiadające ślady użytkowania wyglądają cieplej i ciekawiej, niż nowe meble z surowego drewna. Oczywiście nie jest tu mowa, o zdewastowanych meblach. Tylko o meblach z duszą. Takich, które świadczą, o dawnej wiejskiej tradycji. Do takich skromnych i prostych mebli drewnianych będzie pasować podłoga wykonana z desek i niepomalowana. Za to muszą być pobielone ściany.
Styl rustykalny nie jest stylem dla każdego. Na pewno nie nada się dla osoby kochającej nowoczesność. Pragnącej otaczać się nowoczesnymi meblami i sprzętami, których jest mało, podobnie jak dodatków. Ponieważ styl nowoczesny unika nadmiaru przedmiotów, a stawia na przestrzeń i luksus. Styl rustykalny, to także nie ta sama bajka dla osób uwielbiających elegancję w aranżacji domu. Tym osobom najbardziej polecany jest styl klasyczny. Emanujący elegancją, ale i spokojem. Ten spokój bierze się z tego, że jest to styl również dawny. Rodem z dworków szlacheckich. Lecz nie jest tak surowy, jak rustykalizm.
Reasumując trzeba powiedzieć, że najwłaściwszy styl jest taki, w jakiej aranżacji czujemy się najlepiej. I nie można nikomu narzucać stylu. Gdyż styl jest sprawą indywidualną. Najkrócej mówiąc sprawą gustu. A o gustach się nie dyskutuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here