droga

Każdy, kto interesuje się zwłaszcza budownictwem drogowym, zastanawia się, jaki jest koszt budowy kilometra autostrady i drogi asfaltowej. Koszt jest zależny od wielu czynników, które decydują, ile pieniędzy należy zainwestować w ten typ jezdni. Miedzy innymi należy wziąć pod uwagę z jakich materiałów wykonuje się dany projekt drogi i na jakiem terenie odbywa się budowa (przykładowo ważne jest ukształtowanie terenu).

Budowa autostrad i dróg ekspresowych w Polsce

Kolejnym pytaniem jest, ile kosztuje koszt wybudowania drogi w Polsce? Tutaj należy podzielić inwestycję na cennik 1 kilometra autostrady i 1 kilometr drogi ekspresowej. Jeśli chodzi o autostrady to najwięcej pieniędzy było przeznaczonych na nie w latach od 2008 do 2012. Średnio wtedy na 1 kilometr autostrady państwo musiało przeznaczyć około 65,6 miliona złotych. W następnych latach średni koszt na 1 kilometr wynosił już nieco mniej, bo 53,1 miliona złotych. Obecnie szacuje się, ze koszt wybudowania 1 kilometra takiej klasy drogi będzie wynosił poniżej 50 milionów złotych. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to jedynie uśredniony koszt i wszystko zależne jest od danego projektu. W jednym miejscu będzie trzeba przeznaczyć niemal 100 milionów na 1 kilometr drogi, a na innym terenie inwestycja wyniesie 30 milionów na 1 kilometr.

A jak się ma sprawa z drogami ekspresowymi? Tutaj inwestycje są zdecydowanie tańsze niż w przypadku dróg o najwyższej klasie A, czyli autostrad. Ceny dróg klasy S w ostatnich latach wahały się w okolicach 30-50 milionów złotych za 1 kilometr. Mniejsze koszty są związane z tym, że drogi ekspresowe nie wymagają aż takich zaawansowanych projektów technicznych. W ostatnich latach zauważono, że więcej inwestuje się w budowę dróg ekspresowych niż w autostrady. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest ich mniejszy koszt. Drugą istotną kwestią jest taka sama wygoda korzystania z nich przez kierowców jak w przypadku korzystania z autostrad.

Więcej przydatnych informacji odnośnie budowy autostrad i dróg ekspresowych w Polsce można znaleźć na nascon.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here