Jak dobrać dywan odpowiednio do wystroju salonu? 5 praktycznych porad

Dywan to praktyczny i estetyczny element wyposażenia wnętrza. Ma wpływ zarówno na odbiór wizualny pomieszczenia, jak i jego funkcjonalność. W salonie nie tylko zaznacza strefę dzienną, ale może również ocieplić pokój, poprawić jego akustykę oraz sprawić, że zyska ciepły i przytulny nastrój. Wybór warto oprzeć na przeanalizowaniu kilku najważniejszych kryteriów.

1. Kolor – dopełnienie czy wzbogacenie aranżacji

              Wybór koloru dywanu jest niezwykle ważny. Jasne, pastelowe barwy sprawią, że powiększenie będzie optycznie większe i jaśniejsze, natomiast ciemne są korzystne przede wszystkim ze względów utrzymania ich w czystości. Warto rozważyć również zakup dywanu w kolorze bardzo intensywnym, który ożywi aranżację.

2. Wzór – kiedy warto?

              Wzorzyste dywany są doskonałym elementem wystroju we wnętrzach, w których pozostałe wyposażenie ma kolory neutralne, nie będące ozdobą pomieszczenia. Doskonale wpasują się również we wnętrza klasyczne – roślinne motywy ułożone w symetryczne wzory to idealne podsumowanie tego stylu.

3. Faktura dywanu – kiedy można zaszaleć i wybrać dywan futerkowy?

              Wnętrza minimalistyczne lubią się z dywanami o krótkim runie i stonowanych barwach, natomiast salony nowoczesne, urządzone w stylu loftowym, industrialnym, glamoru czy shabby chic będą prezentować się imponująco z dywanem typu shaggy.

4. Rozmiar – jakie ma znaczenie dla salonu?

              Wybór dywanu do salonu powinien opierać się również na dobraniu jego wymiarów do pomieszczenia. Zasada dobrego designu mówi, że nie powinien być mniejszy niż zestaw wypoczynkowy. Idealnie będzie, jeśli jego granica pokryje się z granicą sofy lub będzie wystawała poza zestaw.

5. Jeden czy więcej?

              Nowym trendy w aranżacji wnętrz jest wykorzystanie więcej niż jednego dywanu. W salonie o dużej powierzchni jeden znajdować się może w strefie wypoczynku, przy sofach i stoliku kawowym, a drugi pod stołem i krzesłami w strefie jadalnianej zaaranżowanej w salonie. Takie rozwiązanie znacząco wpłynie na wystrój pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here