Czy warto instalować moskitiery?

Sezony wiosenny i letni nieodłącznie kojarzone są z dłuższym dniem, piękniejszą pogodą oraz wspaniałą okazją do wręcz całodobowego wietrzenia mieszkania. Niestety, największym minusem całej tej sytuacji są wszędobylskie muchy, meszki a także komary, które szybko i sprawnie popsują atmosferę. Otwarte okno stanowi dla nich zaproszenie nie do odrzucenia, z którego zawsze skorzystają. Receptą na nie są moskitiery, które ochronią dom przed nieproszonymi gośćmi.

Czy moskitiery to dobre rozwiązanie?

Moskitiery to specjalnie dostosowane, do wymiarów okna, siatki. Do ich produkcji wykorzystuje się włókno szklane, które cechuje się odpornością na promienie UV, zmienną temperaturę oraz deszcze. Dużą popularność uzyskały z uwagi na łatwość w montażu oraz trwałość. Po zakończeniu sezony, moskitiery wymagają wyłącznie oczyszczenia oraz właściwego przechowywania przez okres jesienny i zimowy. Na rynku dostępne są także rodzaje moskitier, które nie wymagają demontażu. Właściwe utrzymanie moskitier nie wymaga zaangażowania. Niewątpliwie żadne pieniądze nie są w stanie zrekompensować uciążliwych dźwięków imitowanych przez owady. Przedostawanie się insektów do mieszkania niesie za sobą wysoko prawdopodobne ryzyko ukąszeń, szczególnie komarów. Warto pamiętać, że minimalizowanie ich obecności w domu wpływa korzystnie na zdrowie.

Rodzaje moskitier

Dotychczas najczęściej wybieranym rodzajem moskitier były moskitiery ramkowe. Tworzone były zgodnie z wymiarem okna. Posiadają siatkę, która naciągnięta jest na specjalną ramkę. Montaż tych moskitier nie wymagał wykonania pracochłonnych i inwazyjnych czynności.

Coraz większym uznaniem konsumentów cieszą się moskitiery otwierane. Nie wymagają sezonowego demontażu. Charakteryzują się posiadaniem uchwytu służącego do otwierania lub magnesów, które umożliwiają utrzymanie zamkniętej moskitiery. Ponadto posiadają uszczelkę szczotkową, która ma za zadanie chronić przed przedostawaniem się owadów do pomieszczeń.

moskitiera

Moskitiery rolowane zbudowane są z prowadnicy, mechanizmu sprężynowego oraz siatki, umieszczanej w kasecie. Opuszczona moskitiera przytrzymywana jest przez listwę hakową lub zaczepy. Posiadają intuicyjne nawijanie siatki w kasecie, które zapobiega zniszczeniu ochrony przed insektami. Ich wykorzystanie nie ogranicza się wyłącznie do standardowych okien oraz drzwi balkonowych, z powodzeniem mogą być zastosowane w oknach dachowych. Tworzone są także specjalne moskitiery do drzwi przesuwnych. Moskitiera jest przesuwana na specjalnych prowadnicach.

Wsztstkie z powyższych typów moskitier można zakupić u każdego renomowanego dystrybutora okiennych systemów osłonowych. Przykładem takiego sprzedawcy jest firma Winrol i jej szeroka oferta moskitier: https://www.winrol.com.pl/moskitiery/.

Moskitiery – jakie wybrać?

Mnogość modeli moskitier przyczynia się do powstawania dylematów podczas wyboru tych ostatecznych. Kluczową rolę pełni budżet, to on zawężą krąg poszukiwań. Istotne jest, aby pamiętać, że prawidłowo dobrana moskitiera, wykonana z materiałów wysokiej jakości, może posłużyć przez kilka lat. Droższe modele minimalizują zakres obowiązków a jednocześnie zapewniają wzmocnioną ochronę przed insektami. Cenę moskitiery z powodzeniem można oszacować na podstawie zsumowania wszystkich wykorzystywanych środków odstraszających insekty oraz lekarstw, które łagodziły skutki ukąszeń w trakcie kilku następujących po sobie sezonów. Otrzymany budżet pozwoli na zakup solidnej moskitiery, która odizoluje wnętrze mieszkania od towarzystwa irytujących insektów.

Opracowanie: Alicja Błysk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here