Klasyczny kominek czy koza

Wybór pomiędzy klasycznym kominkiem a piecem wolnostojącym, czyli tzw. kozą, to znacznie więcej niż tylko kwestia gustu i dopasowania urządzenia do charakteru i stylu wnętrz. Na co się zdecydować? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. 

Kominek a koza – podstawowe różnice

Jednym z najważniejszych kryteriów, które mogą mieć ostateczny wpływ na to, czy zdecydujemy się na kominek czy kozę, są właściwości grzewcze. Kominek ogrzewa pomieszczenie przez szybę we wkładzie oraz przez specjalne kratki znajdujące się w zabudowie. Odpowiednia instalacja pozwala rozprowadzić ciepło, dzięki czemu kominek może ogrzewać nie tylko jeden pokój, ale cały dom. Kozy zaś ogrzewają powietrze wokół siebie. Ponadto zwykle mają mniejszą moc niż wkłady kominkowe, dlatego najlepiej sprawdzają się w ogrzewaniu tylko tego pomieszczenia, w którym stoją. Jeśli zatem najważniejsze są dla nas parametry grzewcze, wybierzmy klasyczny kominek.

Duże znaczenie ma także montaż urządzenia. Tu zdecydowanie wygrywa koza, którą wystarczy ustawić w wybranym miejscu i podłączyć do komina. Konstrukcja kominka jest powiązana ze ścianą i zwykle musi zostać uwzględniona już na wczesnym etapie budowy.

Ostatnie, jednak nie mniej ważne, są koszty instalacji urządzenia. Sam wkład kominkowy nie kosztuje dużo, jednak cała instalacja i niezbędne prace podnoszą ostateczną kwotę do sporych rozmiarów, sięgających nawet kilkunastu tysięcy złotych. Podczas gdy ceny pieców wolnostojących zaczynają się już od kilkuset złotych i zamykają na kilku tysiącach. Koza jest zatem rozwiązaniem znacznie tańszym.

Kominek czy koza – co wybrać?

Ostateczna decyzja dotycząca wyboru urządzenia jest kwestią indywidualną. Jeśli najważniejsze dla nas są dobre właściwości grzewcze, a w szczególności możliwość ogrzania również innych pomieszczeń poprzez rozprowadzenie gorącego powietrza, powinniśmy postawić na kominek. Jeśli zaś ogrzewanie jest dla nas sprawą drugorzędną, istotne są zaś niskie koszty i łatwość montażu, postawmy na piec wolnostojący, czyli kozę.

A co z designem?

W większości przypadków kominek/koza stanowi wyłącznie dodatkowe źródło ciepła. Wówczas głównym kryterium wyboru urządzenia jest jego wygląd, który powinien idealnie komponować się ze stylistyką wnętrza. Pozwoli to uzyskać spójny, estetyczny wystrój, będący kwintesencją przytulności.

Producenci oferują nam niezwykłą różnorodność pieców wolnostojących i klasycznych kominków. Nowoczesna koza wisząca wyposażona w półokrągłe szyby, elegancki piecyk z półką na drewno, trójstronna kaseta kominkowa, a może klasyczny wkład o prostym designie – wybór jest ogromny! Te i wiele innych modeli kominków i pieców wolnostojących znaleźć można na stronie kozakominek.pl. Sklep KozaKominek oferuje modele stylowe, atrakcyjne wizualnie, a przy tym w pełni wydajne, funkcjonalne i oszczędne. Na wszystkie urządzenia zapewnia aż 6 lat gwarancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here